STA novice / Po odločitvi ustavnega sodišča glede subvencij najemnin občine pričakujejo nadomestilo sredstev
sreda, 25.5.2016
Ljubljana, 25. maja (STA) - Izpolnjevanje odločbe ustavnega sodišča, ki je ukinitev dodatne subvencije za najem tržnih in hišniških stanovanj ocenilo za neustavno, bo za občine dodaten strošek. Zato v SOS pričakujejo, da jim bo država ta del sredstev nadomestila, je dejal predsednik SOS Ivan Žagar. Predsednik ZOS Robert Smrdelj sicer meni, da je odločitev sodišča razumljiva.
Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev je namreč sprva določal, da se upravičencem do subvencije v tržnih in hišniških stanovanjih prizna še subvencija do priznane neprofitne najemnine, a je zakon o ukrepih za uravnoteženje javnih financ občin ta del člena črtal. Zdaj pa je ustavno sodišče soglasno ocenilo, da je bila ukinitev dodatne subvencije neustavna, ter določilo, da se do odprave neskladja upravičencem, ki izpolnjujejo pogoje, prizna tudi subvencija do neprofitne najemnine.
Tudi Smrdelj je ob robu današnje skupščine Združenja občin Slovenije (ZOS) ocenil, da je veljavna ureditev povzročila neenakost med upravičenci za subvencijo, občutili pa so jo zlasti na šibkejših območjih. Zato je odločitev ustavnega sodišča označil za razumljivo.
Predsednik Skupnosti občin Slovenije (SOS) Ivan Žagar pa je za STA poudaril, da so občine prve, ki morajo reševati socialne probleme. Zato tudi veljavna ureditev po njegovih besedah ni bila namenjena temu, da bi ljudem v socialnih stiskah otežili položaj.
Je pa Žagar poudaril, da so se tovrstne težave skozi leta nakopičile ravno zaradi zmanjševanja sredstev za financiranje občin. Tem namreč zmanjkuje sredstev za investicije in tako tudi nimajo finančnih virov za financiranje izgradnje ali pridobivanje neprofitnih stanovanj, je pojasnil. Če bi ta sredstva imele, bi upravičence namestili vanje in teh težav ne bi bilo, je povedal Žagar.
Zadnje novice
-
EU in Avstralija dosegli dogovor o trgovinskem sporazumu
24.3.2026 -
POPRAVEK: Ljubljanski mestni svet potrdil novo ureditev parkiranja v stanovanjskih soseskah
23.3.2026 -
Naftni derivati s torkom kljub znižanju trošarin občutno dražji, cene bodo veljale teden dni (dopolnjeno)
23.3.2026 -
Ljubljanski mestni svet potrdil novo ureditev parkiranja v stanovanjskih soseskah
23.3.2026 -
V novem sklicu DZ 55 moških in 33 žensk (dopolnjeno)
23.3.2026 -
Ministrstvo obrestno mero za ljudsko obveznico dvignilo na tri odstotke
23.3.2026 -
DVK: Zdaj še brez zahtev o ponovnem štetju glasovnic, glede ugovorov SDS možnost pritožbe na DZ
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobude zasebnih vrtcev s koncesijo glede božičnice
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobudo več sobodajalcev za oceno ustavnosti zakona o gostinstvu
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobudo Piratov za oceno ustavnosti sklepa o podražitvi vozovnic LPP
23.3.2026 -
Nemško sodišče zavrnilo tožbo okoljevarstvenikov zoper BMW in Mercedes
23.3.2026 -
EU bo z majem začela začasno uporabljati sporazum z Mercosurjem
23.3.2026