STA novice / Državni svetniki v torek o odložilnem vetu na zakon o športu
petek, 2.6.2017
Ljubljana, 02. junija (STA) - Interesna skupina delojemalcev predlaga odložilni veto na zakon o športu, ki ga je državni zbor sprejel v torek. Državni svet bo o predlogu odločal na torkovi izredni seji. Če bo državni svet izglasoval veto, bo moral državni zbor o zakonu vnovič glasovati ter ga sprejeti z večino vseh poslancev, torej vsaj 46.
Interesna skupina delojemalcev je odložilni veto na zakon o športu predlagala zaradi vprašanj, povezanih z zaposlovanjem športnikov. "Nasprotujemo kakršnemukoli oženju ali celo izključevanju delovnopravne zaščite delavcev v podrejenem položaju, zato nasprotujemo sprejetemu zakonu o športu, ki športnikom in strokovnim sodelavcem ne prizna enake delovnopravne zaščite, kot to velja za ostale delavce v podrejenem položaju," so v predlogu za veto opozorili predstavniki sindikatov v DS, ki vladi, ki je zakon pripravila, očitajo izigravanje socialnega dialoga ter oženje ustavnega koncepta pravne in socialne države.
Predlagatelji veta nasprotujejo takšni ureditvi delovnih razmerij športnikov in strokovnih delavcev, ki ima za posledico omejevanje z ustavo zagotovljene pravice do proste izbire zaposlitve.
Predstavniki sindikatov v DS so prepričani, da je položaj zaposlenega športnika v kolektivnih športih v celoti primerljiv s položajem zaposlenega delavca v gospodarstvu ali v javni upravi ter izpolnjuje vse elemente, ki so značilni za delovno razmerje, kar zaposlenim športnikom zagotavlja enak položaj kot to velja za vse druge primerljive delavce, vključno z ustavo zagotovljeno pravico do socialne varnosti ter s pravico do pokojnine. Sindikati so prepričani, da zakon o športu prinaša bistveno drugačno ureditev položaja športnikov.
Pobudo za veto je državnemu svetu poslal predsednik sindikata športnikov Dejan Stefanović, ki je po sprejetju zakona v državnem zboru kot možen ukrep proti zakonu napovedal tudi ustavno presojo in celo zbiranje podpisov za začetek referendumskega postopka. Dodal je, da bodo o tem obvestili tudi Evropsko komisijo in Mednarodno organizacijo dela.
Zadnje novice
-
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Naftni derivati s torkom občutno cenejši (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Zagovornik za dodatno informiranje svojcev o finančnih vidikih namestitev v socialnovarstvene zavode
10.8.2026 -
Za nove poslovne modele v lesni industriji 13 milijonov evrov sredstev EU
10.8.2026 -
Ponovna javna objava predloga državnega prostorskega načrta za gorenjsko železnico
10.8.2026 -
Dnevnik: Oprostilna sodba v zadevi nastavljene bombe na vrata Vegrada pravnomočna
10.8.2026 -
Letos menjave še najmanj na čelu 13 diplomatskih predstavništev Slovenije v tujini
9.8.2026 -
Lani skok kršitev pravice do dopusta, letos trend bolj optimističen (I) (tema)
9.8.2026 -
Pravica do odklopa pogosto pravica le na papirju? (II) (tema)
9.8.2026 -
EU kritična do Mete in TikToka zaradi dezinformacij med migracijsko krizo v Ceuti
8.8.2026 -
V KS 90 kritični do predlaganih sprememb zakona o tujcih
8.8.2026