STA novice / Do konca leta v DZ spremembe zakona o sodiščih in zakona o sodniški službi
ponedeljek, 17.11.2014
Ljubljana, 17. novembra (STA) - Vlada bo še pred koncem leta v DZ poslala spremembe zakona o sodiščih in zakona o sodniški službi, je v DZ napovedal pravosodni minister Goran Klemenčič. Spremembe bodo po njegovih besedah namenjene pospešitvi sojenja na prvi stopnji in "vpeljavi nekaterih varovalk v smislu odpravljanja korupcijskih tveganj" na podlagi priporočil Sveta Evrope.
Klemenčič je tudi zavrnil navedbe poslanke Eve Irgl (SDS), ki je v poslanskem vprašanju Klemenčiču ocenila, da slovenska sodišča množično kršijo človekove pravice. Slednje je po njenih besedah pokazala tudi raziskava nekdanjega ustavnega sodnika Lovra Šturma, ki je ugotovila, da je kar 613 sodnih senatov v preteklosti kršilo človekove pravice. Poslanko je zato zanimalo, ali bo Klemenčič sistemsko zakonsko uredil odgovornost sodnikov, ko ti kršijo človekove pravice v sodnih postopkih.
Klemenčič je ocenil, da Šturmova raziskava ne dokazuje tega, da bi bila slovenska sodišča množičen kršilec človekovih pravic. "Govori le o tem, koliko sodb nižjih sodišč je bilo razveljavljenih na višjih instancah, te številke pa so v Sloveniji povsem enake, kot so recimo v Nemčiji," je dejal. Tudi sicer meni, da raziskava ni ne vsebinsko ne metodološko primerna. Na vprašanje, ali se obetajo kakšne zakonske spremembe v smislu večje odgovornosti sodnikov, ko ti v sodnih postopkih kršijo človekove pravice, pa ni odgovoril.
Zadnje novice
-
SDS in NSi za ustavno presojo prispevka za dolgotrajno oskrbo za upokojence in popoldanske s. p.
19.2.2026 -
Logaj napovedal ustanovitev komisije za nadaljnjo pripravo smernic za potrjevanje učnih gradiv
19.2.2026 -
Ob redni še pobuda za dodatno, izredno uskladitev pokojnin (dopolnjeno)
19.2.2026 -
Devet članic EU Bruselj pozvalo k preučitvi možnosti za uresničitev pobude My Voice, My Choice
19.2.2026 -
Objavljena pobuda za pripravo DPN za železniško povezavo Brnik-Ljubljana
19.2.2026 -
Informacijski pooblaščenec pri upravljavcih osebnih podatkov ugotovil pomanjkljivosti
19.2.2026 -
Začenja se volilna kampanja za volitve v DZ
19.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026