izročitev in razdelitev premoženja za življenja - darilna pogodba
Vrhovno sodišče R Slovenije je v svojem revizijskem sklepu v tej zadevi zavzelo stališče,da je veljavnost obeh izpodbijanih poslov in sicer darilne in preužitne pogodbe, ki tvorita vsebinsko celoto, presojati po splošnih načelih civilnega prava.Overitev po sodniku pa pri tem nima vpliva.
razveza zakonske zveze - dodelitev otroka - določitev višine preživnine za otroka
79. člen Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih določa, da mora biti višina preživnine v sorazmerju z možnostmi vsakega izmed staršev in otrokovimi potrebami. Preživninskima upravičencema je preživnina potrebna vnaprej za tekoči mesec in ne za nazaj, zato mora toženec svojo porabo prilagoditi tako, da bo ustrezni del svojih prihodkov v določenem mesecu namenil izpolnitvi preživninske obveznosti za sledeči mesec.
Zahtevek po členu 129/2 SZ mora biti konkretiziran. Tožeča stranka mora navesti v zahtevku, nakup katerega konkretnega stanovanja mora tožena stranka ponuditi.
prerekanje terjatev v stečajnem postopku - napotitev na pravdo - zastavna pravica na podlagi sporazuma strank
Če je stečajni upravitelj v imenu stečajnega dolžnika kot hipotekarnega, ne pa tudi glavnega dolžnika prerekal tako terjatev kot ločitveno pravico, hipoteka pa je bila ustanovljena s sporazumom po 251.a in naslednjih členih ZIP, mora stečajni senat stečajnega upravitelja napotiti na pravdo za ugotovitev, da ne obstoji niti terjatev niti ločitvena pravica.
stanovanjsko pravo - stvarno pravo - civilno procesno pravo
VSM10032
ZTLR člen 13, 13. ZPP (1977) člen 12, 12. SZ člen 58, 59, 147, 58, 59, 147.
tožba na izpraznitev stanovanja - solastnina - predhodno vprašanje
Če tožena stranka ne sklene najemne pogodbe s tožnicami, zaseda sporno stanovanje nezakonito, zaradi česar obstaja pravica lastnika stanovanja, da zahteva njegovo izpraznitev.V primeru, če toženka zatrjuje, da je postala solastnica stanovanjske stavbe, v kateri so obravnavani stanovanjski prostori, zaradi njenih vlaganj v to stavbo, tedaj smiselno zatrjuje originarni način pridobitve solastnine v tej nepremičnini. Priznanje navedene solastnine in izstavitev ustrezne zemljiškoknjižne listine zaradi vpisa v zemljiško knjigo že uveljavlja v drugi tekoči pravdi.Sodišče prve stopnje mora to vprašanje samo rešiti kot predhodno vprašanje ali samo ta tekoči pravdni postopek prekiniti do pravnomočne rešitve pravdne zadeve pod opr. št. P xx/95 Okrožnega sodišča v M.
ZPP (1977) člen 154, 155, 157, 371, 154, 155, 157, 371. ZTPDR člen 72, 72/2, 72, 72/2.
odškodninska odgovornost delavca - sodba na podlagi pripoznave - stroški postopka
V primeru, da delavec v roku 3 mesecev prostovoljno ne izpolni svoje obveznosti ugotovljene v odškodninskem postopku mora tudi v primeru, da na sodišču pripozna zahtevek, tožeči stranki povrniti stroške postopka.
Morebitni dogovor med strankama o tem, da bosta ob izvensodni rešitvi zadeve stranki nosili vsaka svoje stroške postopka, je pravno upošteven le, če se postopek konča s sodno poravnavo. Če ne gre za sodno poravnavo, ampak za umik tožbe, pa je tožnik, ki umakne tožbo, dolžan povrniti nasprotni stranki pravdne stroške, razen če jo je umaknil takoj, ko je toženec izpolnil zahtevek.
Vloga tožene stranke, s katero je tožena stranka podala soglasje k umiku ter priglasila stroške, ni obrazložena pripravljalna vloga med postopkom v smislu veljavne Odvetniške tarife (Ur.l. RS št.7/95), ki se po 2. točki Tarifne številke 10 vrednoti v višini 75% postavk po 1. točki tarifne številke 10, ampak le kratek dopis oz. obvestilo, ki se v skladu s 4.točko Tar. št. 33 vrednoti z 10 točkami.
ZZZDR člen 143, 143. ZPP (1977) člen 354, 354/2, 354/2-13, 354, 354/2, 354/2-13. ZD člen 21, 21.
dedovanje
Iz podatkov spisa razvidno, da je M.D. umrla pred zakoncem J.D. in da naj ne bi imela otrok , iz priložene zapuščinske zadeve z opr.štev. D x. pa še, da naj bi bila ob smrti brez premoženja, in kar je v nasprotju z izrekom napadenega sklepa, kjer se nepremičnina pri vl.št. 439 k.o. I. navaja tudi kot premoženje M.D., dediči pa za otroke obeh pokojnih zakoncev. Povedano nasprotje predstavlja bistveno kršitev določb postopka iz 13.točke drugega odstavka 354.člena Zakona o pravdnem postopku, v zvezi s 163.členom Zakona o dedovanju (ZD).
stroški postopka - sodna taksa - izvršba na podlagi verodostojne listine - gospodarski spor
Šele novela Zakona o sodnih taksah (Ur.l. RS 38/96) v novem, petem odstavku taksne tarife št.1 izrecno določa za izvršilni postopek, v katerem sodišče odloča o dovolitvi izvršbe na podlagi verodostojne listine in bi v primeru ugovora moralo postopati po pravilih postopka v gospodarskih sporih, 100% povečano takso, torej skupaj 2% od vrednosti spora.
Sodniku pripada odpravnina ob upokojitvi v višini kot jo določi Sodni svet. Ni nezakonita določitev odpravnine na podlagi bruto zneska zadnje plače. Določbe o osnovi za obračun odpravnine ob upokojitvi Splošne kolektivne pogodbe za gospodarstvo in Splošne kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti, ki določajo kot osnovo čisto plačo niso relevantne za določanje osnove za obračun odpravnine ob upokojitvi sodnikov.
Podlaga vtoževane terjatve tožeče stranke je menjalna pogodba, sklenjena med pravdnima strankama . Tožena stranka se je zavezala ob dogovorjeni realizaciji te menjalne pogodbe med drugim tožeči stranki zaradi potrebne preselitve dejavnosti tožene stranke v novozgrajeno obrtno delavnico, plačati dvakratne stroške selitve in "izgubo dohodka za začasno prenehanje obratovanja". V tej pravdi sedaj tožeča stranka nasproti toženi stranki zahteva izpolnitev te pogodbene obveznosti. Pri ugotavljanju prave višine tako dogovorjene odmene je potrebno upoštevati pogodbeno voljo strank v tej smeri, izraženo v omenjeni pisni menjalni pogodbi in v eventuelnem ustnem dogovoru, nikakor pa ni možna uporaba določil o neposlovni odškodninski obveznosti ter pravtako ni podlage za ugotavljanje odgovornosti za pogodbeno škodo.
zamudne obresti - valorizacija - nepremoženjska škoda - tečaj
Pri valorizaciji že pravnomočno prisojenega in že plačanega zneska imaterialne škode je za izračun valorizirane vrednosti potrebno vzeti tečaj DEM na dan razsoje in ne na dan plačila, ker gredo tožeči stranki prisojene zakonite zamudne obresti od dneva razsoje dalje pa vse do plačila.
Določba 2. odst. 78. člen ZDEN, po kateri preide zapuščina na dediče z dnem pravnomočnosti odločbe o denacionalizaciji, je specialna določba glede na splošno pravilo, določeno v 132. členu ZD. Če zapustnikov potomec umre sicer za zapustnikom, vendar pred pravnomočnostjo odločbe o denacionalizaciji, njegov zakonec ne pride v poštev za dedovanje, temveč le eventuelni potomci oz. zapustnikovi vnuki po vstopni pravici (12. člen ZD).
ZTLR člen 78, 78. ZPP (1977) člen 370, 370/1, 370, 370/1.
pritožba - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Dejansko stanje ostane nepopolno ugotovljeno, če se predlagani dokazi ne izvedejo in se sodišče prve stopnje pri ugotavljanju lastninske pravice napačno opre na že pravnomočno razsojeno zadevo v kateri je tekel spor zaradi motenja posesti.
ZDS člen 135, 135/4. ZOR člen 60, 61, 62, 63, 64, 64, 66. ZDSS člen 14, 14/1. Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije (26/91) člen 5, 66.
pogodba o zaposlitvi - dodatek za težje delovne pogoje - pogoji za sodno varstvo- zdravstveni zavod
Zahtevku za ugotovitev nezakonitosti oz. neskladnosti predloga pogodbe o zaposlitvi glede določitve dodatka za težje delovne pogoje ni mogoče ugoditi, če predlog pogodbe o zaposlitvi izrečno ne določa tega, da dodatek delavcu ne pripada, temveč napotuje na ureditev s sklepom sveta zavoda, določitev dodatka pa tudi ni obvezna sestavina pogodbe o zaposlitvi (5. člen Kolektivne pogodbe za dejavnost zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije - Ur.l. RS št. 26/91, 22. člen Kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti v R Sloveniji - Ur.l. RS št. 18/91).
Izven okvira tožbenega zahtevka zgolj za presojo zakonitosti oz.
skladnosti predloga pogodbe o zaposlitvi ni mogoče odločati tudi o pravilnosti odločitve zavoda o sprejemu spremembe pravilnika, s katerim se določajo dodatki za težje delovne pogoje.
V skladu s 135/4 členom ZDR delavec lahko zahteva presojo zakonitosti predloga pogodbe o zaposlitvi in njene skladnosti z zakonom, kolektivno pogodbo in splošnim aktom. Zato v primeru, če je pogodbo že podpisal, razen če dokaže, da je bila ob podpisu podana katera od napak njegove volje, sodno varstvo ni dopustno.
Ker se pravne posledice umika tožbe vežejo že na samo izjavo o umiku, se tudi v individualnem delovnem sporu sklep o ustavitvi postopka zaradi umika tožbe ne uvršča med sklepe iz 1. odstavka 400. člena ZPP, zoper katere je dovoljena revizija.
ZDR člen 36e, 36e/1, 106, 106/1, 36e, 36e/1, 106, 106/1.
prenehanje delovnega razmerja - trajno prenehanje potreb po delu - dokončnost in izvršljivost sklepov
Zaradi nedokončnosti sklepa direktorja toženke o trajnem višku in prenehanju delovnega razmerja tožniku delovno razmerje ni moglo zakonito prenehati, niti mu ni mogel pričeti teči 6 mesečni odpovedni rok.