pripor - nedovoljeni dokazi - posebne operativne metode in sredstva - zahteva za varstvo zakonitosti - obseg preizkusa kršitev zakona
Glede na vsebino ustavne odločbe opr. št. U-I-272/98 z dne 8.5.2003, s katero so bile razveljavljene določbe 1., 2. in 3. odstavka 49. člena ZPol (Uradni list št. 49/98, 66/98 - popravek in 93/01) in določbe 96. do 107. člena Pravilnika o policijskih pooblastilih (Uradni list RS, št. 51/2000) ter odločeno, da razveljavitev začne učinkovati po enem letu od objave odločbe v Uradnem listu, ni mogoče utemeljevati stališča, da so vsi dokazi, pridobljeni na podlagi navedenih določb ZPol nedovoljeni in da zato nanje sodišče ne sme opreti svoje odločbe.
Če Vrhovno sodišče ugotovi, da gre za nedovoljen dokaz, lahko poseže v izpodbijano pravnomočno odločbo o priporu takrat, ko gre za prima facie nedovoljen dokaz, kar pa mora biti razvidno iz vseh pri presoji tega vprašanja relevantnih procesnih okoliščin.
pripor - utemeljen sum - ponovitvena nevarnost - pritožba zoper sklep - obseg preizkusa pritožbenih trditev - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Kršitev določbe 1. odstavka 395. člena ZKP ni podana, če se sodišče v drugostopenjski odločbi ne izjavi o dejstvih, ki za presojo zadeve sploh niso relevantna. Taka je tudi vložnikova trditev, da se sodišče druge stopnje ni izjavilo o njegovi trditvi, da je odločanje zunajobravnavnega senata o podaljšanju pripora pomenilo le formalni avtomatizem, saj je del sklepa prvostopenjskega sodišča dobesedni prepis dela obrazložitve predhodnega sklepa. Ni namreč pomembno, ali je sklep o podaljšanju pripora vsebinsko identičen prejšnjemu, pač pa, ali so v njem ugotovljene okoliščine, na podlagi katerih je sodišče odločilo, tako da njih presoja utemeljuje sprejeto odločitev.
Ustavno sodišče je v svoji odločbi z dne 22.10.1998, opr. št. U-I-247/96, pozvalo zakonodajalca, da rok iz 559. člena ZKP čimprej podaljša, česar ta še ni storil. Glede na to in glede na vsebino navedene ustavne odločbe tudi ni mogoče sklepati, ali bi bilo podaljšanje roka za vložitev zahteve za varstvo zakonitosti sprejeto le za primere obsodb po ZKND ali tudi za vse ostale obsodbe, torej tudi takšne kot v obsojenčevem primeru. V tem položaju je sodišče upoštevalo veljavno določbo 559. člena ZKP in postopalo v skladu z določbo 2. odstavka 422. člena ZKP.
pripor - utemeljen sum - ponovitvena nevarnost - okoliščine, ki kažejo na ponovitveno nevarnost - domneva nedolžnosti - podaljšanje pripora, o katerem odloča Vrhovno sodišče
Če sodišče pri podaljšanju pripora upošteva okoliščino, da je obdolženec še v drugih kazenskih postopkih, ki niso pravnomočno končani, to ni v nasprotju z domnevo nedolžnosti.
posebne operativne metode in sredstva - nedovoljeni dokazi
Ker začne razveljavitev 1., 2. in 3. odstavka 49. člena Zakona o policiji učinkovati šele po enem letu od objave odločbe v Uradnem listu Republike Slovenije, to je 23.5.2004, je pravilno stališče, da zato rezultatom odkrivanja, pridobljenih na podlagi 49. člena Zakona o policiji, ni mogoče odrekati dokaznega pomena.
Ko gre za molk organa predstavlja sporno pravno razmerje neizdan akt tožene stranke. S predlagano ureditvijo stanja, po kateri naj tožena stranka izda upravni akt, zatrjevanih hujših posledic ni mogoče odvrniti.