Splošna kolektivna pogodba za gospodarske dejavnosti člen 15. ZDSS člen 22, 22/2. ZDR (1990) člen 100, 100/1, 100/1-9.
prenehanje delovnega razmerja - prevzem delavcev - zaposlitev pri novem delodajalcu - stroški postopka
Če delavec v postopku prevzema (15. čl. SKPgd) neupravičeno odkloni prehod k drugemu delodajalcu, mu delovno razmerje ne more prenehati na podlagi dokončnega sklepa o prehodu, temveč na podlagi pisnega sklepa o prenehanju delovnega razmerja po 9. tč. 1. odst. 100. čl. ZDR v 30 dneh po dokončnosti tega sklepa.
Spor o prevzemu delavca (15. čl. SKPgd) spada med spore o prenehanju delovnega razmerja, zato delodajalec trpi svoje stroške postopka ne glede na izid postopka (2. odst. 22. čl. ZDSS).
ZIZ člen 10, 10. ZPP člen 374, 374/1, 384, 384/1, 374, 374/1, 384, 384/1.
začasna odredba - dopustnost revizije
Zoper pravnomočno odločbo o zavrnitvi začasne odredbe revizija glede na 10. člen ZIZ ni dopustna, zato jo je sodišče prve stopnje z izpodbijanim sklepom zakonito zavrglo. Pravnomočni sklepi o začasnih odredbah niso sklepi iz 1. odst. 384. člena ZPP, ker z njimi postopek o glavni stvari ni pravnomočno zaključen.
Osnovo za izračun odpravnine predstavlja po 3. odst. 36f. člena ZDR delavčeva povprečna neto plača v zadnjih treh mesecih pred prenehanjem delovnega razmerja. To izhaja iz zavrnitve predloga Državnega zbora RS za sprejem obvezne razlage citirane določbe ZDR (Poročevalec DZ, št. 13/96), saj je Državni zbor pristal, da se pojem plače iz 3. odst. 36f. člena ZDR v praksi še naprej uporablja v smislu neto plače.
invalidsko zavarovanje - nadomestilo plače za čas čakanja na ustrezno zaposlitev
Invalidu se za čas čakanja na ustrezno delo pravica do nadomestila plače prizna, če so izpolnjeni pogoji po 124. členu ZPIZ/92. Eden od osnovnih pogojev je, da je delovnemu invalidu delovno razmerje prenehalo na drugem ustreznem delu. Ker tožnica ni predložila nobenega dokaza, iz katerega bi izhajalo, da je kot s.p. opravljala drugo ustrezno delo, pa čeprav je bila s strani toženca seznanjena o postopku ter potrebni dokumentaciji, ni dokazala, da izpolnjuje pogoje iz 124. člena ZPIZ/92.
prenehanje delovnega razmerja - rok za vložitev tožbe
15 - dnevni rok za vložitev zahteve za sodno varstvo po 1. odst. 83. čl. ZTPDR začne teči od vročitve dokončne odločbe delodajalca delavcu in ne šele od dneva, ko delavec ugotovi, da ni zadovoljen s to dokončno odločitvijo.
ZPIZ člen 282, 282/1, 282, 282/1. ZDSS člen 5, 5/2, 5, 5/2.
stvarna pristojnost sodišča - invalidnina za telesno okvaro zaradi nesreče pri delu
ZDSS v 2. odst. 5. člena določa, da je socialno sodišče na področjih iz 1. odst. istega člena pristojno odločati tudi v sporih o odgovornosti za škodo, ki jo zavod povzroči zavarovancu oz. za škodo, ki je povzročena zavodu v zvezi z zavarovalnim razmerjem. Ker tožnik (ZPIZ) v predmetni zadevi od toženca (delodajalca) uveljavlja povnitev škode, ki mu nastaja zaradi izplačevanja invalidnine svojemu zavarovancu oz. delavcu toženca, do škode pa naj bi prišlo zaradi opustitve ukrepov za varstvo pri delu s strani toženca (1. odst. 282. člena ZPIZ/92), gre za spor, ki je v zvezi z zavarovalnim razmerjem. Zato je podana tudi stvarna pristojnost socialnega sodišča po 2. odst. 5. člena ZDSS.
pokojninsko zavarovanje - zamuda - tek zamudnih obresti
Ker terjatev ni nastala s sodbo prvostopenjskega sodišča, je napačna uporaba 1. odst. 277. čl. ZOR. Pri presoji zamude po 277. čl. ZOR pri organih, ki izvršujejo javna pooblastila in ki odločajo v zadevah, pri katerih je podan javni interes (ta je glede uresničevanja sistema socialne varnosti podan), se pričakuje, da so njihove odločbe zakonite. Če se v sodnem postopku ugotovi, da je odločba nezakonita, nastane zamuda organa, pristojnega za odločanje v predsodnem postopku, v smislu 1. odst. 277. čl. že z izdajo nezakonite odločbe, katero nadomesti (pravnomočna) sodna odločba.
Ni nezakonito, če na zahtevo delavca delodajalec ugodi njegovemu zahtevku za izrabo letnega dopusta in vračunanje neporabljenih ur, saj se lahko sklene sporazumno faktično podaljšanje delovnega razmerja za določen čas, če temelji na skladni volji obeh strank. Delovno razmerje za določen čas se lahko podaljša tudi brez pisne pogodbe s soglasjem obeh strank.
Pri uveljavljanju zahtevkov iz naslova plače delavca v državnem organu je sodišče vezano na pravnomočno določeno obračunsko osnovo plače in veljavne razporeditvene odločbe. Zato ne more ugoditi zahtevkom mimo določene obračunske osnove, četudi se zahtevek utemeljuje z dejanskim opravljanjem večvrednega dela.
prerekanje terjatve - uveljavitev terjatve v stečajnem postopku
V individualnem delovnem sporu, ki se nadaljuje po prerekanju priglašene terjatve v stečajnem postopku nad toženo stranko, preoblikovanje zahtevka (sprememba tožbe), ki bi skupaj z uveljavljanimi stranskimi terjatvami presegalo skupno vrednost v stečaju priglašene terjatve, ni dopustno.
Kolektivna pogodba za dejavnost kovinskih materialov in livarn ter za kovinsko in elektroindustrijo Slovenije člen 57, 58, 59, 60, 61, 57, 58, 59, 60, 61. Splošna kolektivna pogodba za gospodarske dejavnosti člen 7, 7-2, 7-3, 7, 7-2, 7-3.
bolniška odsotnost
Bolniška odsotnost delavca z dela nima zveze z zahtevami, ki jih mora delavec izpolnjevati za opravljanje dela na delovnem mestu, saj bolniška odsotnost (daljša ali krajša, več ali manj takšnih odsotnosti) ne more biti kriterij za zaposlovanje delavcev na delovnih mestih in predhodno oblikovanje zahtev za delo na določenih delovnih mestih. Zato so kriteriji za razvrščanje (pravilno delovnih mest in ne delavcev) lahko vezani le na zahtevane pogoje dela na delovnem mestu (kot to določata SKPgd in KPDKML), ne pa odvisni od tega, koliko časa delavec na delovnem mestu, za katerega sicer izpolnjuje pogoje, dela oz. ne dela zaradi zdravstvenih razlogov.
Na podlagi določbe 48. člena Zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI - Ur. list RS št. 12/96, 64/2001) je svet šole sklenil, da je ugovor tožnika zoper razvstitev v plačilni razred utemeljen, ker pri prvi razporeditvi v plačilne razrede ni sodeloval sindikat. Ker je svet šole le odpravil odločbo ravnateljice in ji zadevo vrnil v ponovno odločanje, razporeditev tožnika v plačilni razred ni postala dokončna, zato tožnikova tožba ne izpolnjuje procesnih predpostavk za sodno varstvo in jo je pritožbeno sodišče zavrglo.
ZDR člen 100, 100/1, 100/1-6, 100, 100/1, 100/1-6.
prenehanje delovnega razmerja - neopravičena odsotnost z dela - čakanje na delo - invalid - odreditev del in nalog
Invalid je v času čakanja na delo lahko poklican le na delo, ki ustreza njegovi preostali delovni zmožnosti glede na odločbo ZPIZ. Če mu je odrejeno delo, ki ne ustrezna njegovi zdravstveni zmožnosti, pa tako delo odkloni, mu delovno razmerje ne more zakonito prenehati iz razloga po 6. točki 100. člena ZDR.
Ker tožena stranka zaposluje več kot 10 delavcev, je glede na določbe 35. do 36i. člena ZDR, ki ureja postopek ugotavljanja trajno presežnih delavcev, dolžna sprejeti program razreševanja trajno presežnih delavcev, kot to izhaja iz določbe 36i. člena ZDR. Ker tega ni storila, so sklepi o določitvi tožnika za trajno presežnega delavca nezakoniti.
SZ člen 141, 147, 150, 141, 147, 150. ZSR člen 8, 17, 82.
stanovanjska pravica - pravica do uporabe stanovanja - najemna pogodba
Imetnik pravice uporabe na stanovanju v zasebni lasti je upravičen od lastnika zahtevati sklenitev najemne pogodbe za nedoločen čas, ne pa tudi do neprofitne najemnine.
ZTLR člen 25, 25/1, 25/4, 25/5, 25, 25/1, 25/4, 25/5.
gradnja na tujem zemljišču - izbirna pravica
Zmoten je sklep sodišča prve stopnje, da se "toženca doslej nista mogla poslužiti izbirne pravice iz 4. odstavka 25. člena ZTLR, ker gradnja spornega objekta še ni končana". Takšno stališče je posledica napačne interpretacije 5. odstavka 25. člena ZTLR, To pravilo uzakonja skrajno časovno mejo, do katere lahko lastnik zemjišča izbira med tremi opcijami iz 1. odstavka 25. člena ZTLR. Nasprotno pa v njem ni predpisano, da upravičenec, v konkretnem primeru tožena stranka, svoje opcije ne bi mogla uveljaviti že pred zaključkom gradnje gradbenega objekta.
Posredniška pogodba je lahko sklenjena tudi ustno. Pogoj za presojo veljavne sklenitve take pogodbe pa je ugotovitev, ali sta se stranki zedinili o bistvenih sestavinah pogodbe (26. čl. ZOR). To pa je pri posredniški pogodbi dogovor, da bo tožnica posredovala pri sklenitvi kupne pogodbe za nepremičnino in da bo imela pravico do provizije, ko bo pogodba sklenjena. Za veljavnost sklenitve posredniške pogodbe pa ni potrebno, da je dogovorjena tudi višina provizije, kajti to lahko določi sodišče (prim. 1. in 2. odst. 822. čl. ZOR).
ZOR člen 200, 200. URS člen 14, 34, 35, 39, 83, 83/1, 14, 34, 35, 39, 83, 83/1.
odškodninska odgovornost - imuniteta
Ni utemeljena širitev razlaga besedila prvega odstavka 83. člena ustave RS, tako da bi ta predstavljal podlago tudi za poslančevo neodgovornost za civilne delikte.
dejansko stanje - nova dejstva in novi dokazi v pritožbenem postopku - pritožbeni postopek
Če se obdolženec šele v pritožbi sklicuje na neprištevnost v času storitve kaznivih dejanj, in priloži dokazne listine o zdravljenju v psihiatrični bolnici, je podan dvom v prištevnost. Zato je treba sodbo razveljaviti in naložiti sodišču 1. stopnje ugotavljanje prištevnosti.