pridobitev lastninske pravice - priposestvovanje nepremičnine - soposest
Posestnik lahko pridobi lastninsko pravico s priposestvovanjem tudi na zemljišču, ki ga ima v soposesti z drugo osebo, vendar se na pravno podlago priposestvovanja ne more sklicevati zoper soposestnika, ki je hkrati zemljiškoknjižni lastnik.
posest pravice - motenje služnosti prepovedi gradnje in postavitve zidu ter pravice svetlobe in razgleda
Služnostna pravica prepovedi gradnje in postavitve zidu (negativna služnost) in (zatrjevana služnostna) pravica svetlobe in razgleda ne le, da ne predstavljata uporabe nepremičnine drugega, temveč tudi posest take pravice niti ni možna niti z zakonom fingirana in določena. Zato tisti, ki je moten v služnostni pravici prepovedi gradnje in postavitve zidu oziroma svetlobe in razgleda ne uživa posestnega varstva (3. odst. 70. čl. ZTLR).
ZPN člen 6, 8, 8/4, 6, 8, 8/4. ZLPP člen 3, 48, 48a, 48/2, 48/2-6, 50, 50/2, 3, 48, 48a, 48/2, 48/2-6, 50, 50/2. ZDruP člen 8, 8.
status podjetja v mešani lastnini - prodaja nepremičnine v lasti družbene pravne osebe - odprava oškodovanja družbene lastnine - družbeni pravobranilec
Podjetje v mešani lastnini ni družbena pravna oseba in je bližja pojmu civilne pravne osebe. Podjetju v mešani lastnini lahko po 8. členu ZPN družbena pravna oseba nepremičnino proda samo na javni dražbi, z neposredno pogodbo pa le, če javna dražba ni uspela, in to v roku enega meseca in ne pod izklicno ceno na javni dražbi. Posledica kršitve teh določil je ničnost kupoprodajne pogodbe (IV. odstavek 8. člena ZPN). Ničnost neke pogodbe se konkretizira s kondikcijskimi zahtevki, po katerih vsaka stranka vrne tisto, kar je dala. Ugotovitve oškodovanja družbene lastnine iz 48. člena ZLPP ne učinkujejo neposredno, ampak mora zatrjevano oškodovanje ugotoviti pristojno sodišče. Le v primerih iz 48a. člena ZLPP se oškodovanje družbene lastnine domneva in ga ni treba dokazovati.
ZGD člen 410, 410/6, 410/7, 580, 580/2, 580/5, 410, 410/6, 410/7, 580, 580/2, 580/5. ZSReg člen 18, 35, 35/2, 18, 35, 35/2. ZZK člen 20, 134, 149, 20, 134, 149. ZZdr člen 8, 57, 62, 8, 57, 62. Uredba o vpisu družb in drugih pravnih oseb v sodni register člen 101, 101/3, 101, 101/3.
družba z omejeno odgovornostjo - osnovni kapital in osnovni vložki - stvarni vložek - dokapitalizacija - zemljiška knjiga - intabulacijska klavzula
Pri izročitvi nepremičnine kot stvarnega vložka je potrebno upoštevati tudi predpise o vpisu v zemljiško knjigo. To pomeni, da je treba šteti, da je izročitev nepremičnine opravljena, ko družba na temelju ustrezne listine (intabulacijske klavzule) pridobi možnost vpisa v zemljiško knjigo.
Učinek ugotovitvene sodbe je samo v pravnomočnosti, zato ugotovitvene sodbe niso izvršljive, v posledici tega pa pri takšnih ugotovitvenih tožbah tudi ni moč izdati začasne odredbe v zavarovanje denarne ali nedenarne terjatve, ker ni izpolnjena predpostavka o verjetnem obstoju terjatve , ki je možna le pri dajatvenem zahtevku. Smisel oz. namen začasne odredbe je zavarovanje takšne terjatve. Ker se torej ugotovitvena sodba ne izvrši, se v pravdi oz. že pred tem v izvršilnem postopku ob napovedani vložitvi tožbe, z zgolj ugotovitvenim zahtevkom ne more dovoliti začasne odredbe.
ZSReg člen 3, 3/2, 36, 36/1, 36/3. ZVis člen 2, 10, 10/1, 85, 85/2, 86. ZZad člen 47, 47/2, 47/3, 56, 56/1.
vpis v sodni register - šolstvo - preoblikovanje univerze
V sodni register se vpiše samo zavod, ki je pravna oseba (Univerza v Ljubljani), in njegova organizacijska enota, ki ima pooblastila v pravnem prometu, tj. članica Univerze (B. fakulteta). Torej se ne vpiše organizacijska enota zavoda, ki ni pravna oseba (Oddelek za C. B. fakultete).
Po zakonitem določilu 73.člena Zakona o temeljnih lastninskopravnih razmerjih - ZTLR, ki določa, da dedič postane posestnik v trenutku zapustnikove smrti, ne glede na to, kdaj je pridobil dejansko oblast nad stvarjo, je prvotoženka v trenutku smrti M.B. v celoti vstopila v njen pravni in dejanski položaj in s tem tudi pridobila posestno varstvo pred samovoljnimi posegi tretjih oseb.
Tožnika za uveljavitev svoje terjatve v stečajnem postopku opr.štev. St 10/95 nista bila napotena na pravdo, kar je razvidno iz sklepa o zavrženju upniške terjatve tožnice z dne 20.12.1995 (list.štev.179 v spisu) in kar tožnika sama priznavata v prvem postopku in sedaj v pritožbi. Tako tožnika ne izkazujeta pravnega interesa za vložitev tožbe za ugotovitev obstoja njune terjatve oziroma za vodenje postopka po taki tožbi, kakršno predvideva Zakon o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji - ZPPSL kot lex specialis in kar ima v mislih določba člena 187/II ZPP, ko dopušča vložitev ugotovitvene tožbe, če to določajo posebni predpisi. Gre za procesno predpostavko, upoštevno po uradni dolžnosti. Če sodišče ugotovi obstoj navedene procesne ovire, je treba tožbo zavreči v smislu člena 288/II ZPP.
Če tožbeni zahtevek tuje (pravne) osebe temelji na pogodbi z domačo (pravno) osebo in ni verjetno, da bi tuje pravo glede tako dogovorjene obveznosti (na plačilo provizije po pogodbi o trgovskem zastopanju) vsebovalo kakšno drugačno določbo od slovenskega prava, tožena stranka pa v postopku (niti na prvi stopnji niti v pritožbi) česa takega sploh ni trdila, pritožba zoper sodbo ni utemeljena, tudi če sodba prve stopnje sicer nima razlogov o tem, zakaj je sodišče uporabilo domače pravo. Če tuja (pravna) oseba vloži tožbo proti domači (pravni) osebi pri slovenskem sodišču in ne zahteva uporabe tujega prava, tožena stranka pa uporabi domačega prava ne ugovarja, je mogoče sklepati na molče izraženo voljo strank za uporabo domačega prava.
ZPP (1977) člen 153, 153/2, 278, 278/2, 153, 153/2, 278, 278/2. ZDSS člen 14, 14/1, 14, 14/1.
izvedensko mnenje - predujem - pritožba
Pritožba zoper sklep o plačilu predujma ni dopustna, zato jo je pritožbeno sodišče zavrglo. Po določilu ZPP sta sklepa o postavitvi izvedenca in založitvi predujma sklepa procesnega vodstva. Zoper sklepe procesnega vodstva pa ni posebne pritožbe. Sklepa o založitvi predujma ni možno prisilno izterjati, posledica neplačila predujma je, da se dokaz ne izvede.
Ni podana krivda delavca, ki se po koriščenju letnega dopusta ni mogel pravočasno vrniti na delo, ker so ga obmejni organi RS, na podlagi internega obvestila o prenehanju veljavnosti potnih listov, izdanih s strani organov nekdanje SFRJ na ozemlju BiH, ob vračanju v Slovenijo zavrnili in mu razveljavili potni list in delovni vizum, izdan s strani organov R Slovenije. Zato predpostavke disciplinske odgovornosti za delavčeve izostanke niso podane.
Upnik lahko uveljavlja terjatev, ki je nastala med stečajnim postopkom in ima status stečajnih stroškov - s dajatveno tožbo, pridobljen izvršilni naslov pa realizira z izvršbo - bodočo izvršbo pa zavaruje z začasno odredbo. V zvezi z ugotavljanjem nevarnosti za bodočo izvršbo bo moral upnik med drugim tudi izkazati, da njegova terjatev, ki ima status stečajnih stroškov, ni zajeta v znesku, ki ga mora stečajni upravitelj izločiti za stroške po 158. členu ZPPSL. Če je vtoževani znesek rezerviran za stroške, odpade pravovarstveni interes za začasno odredbo.
ZOR člen 467, 467/1, 516, 516/1, 542, 542/1, 467, 467/1, 516, 516/1, 542, 542/1.
kupna pogodba - čas plačila - izročitev stvari - prodaja na obroke - odstop od pogodbe
Če naj bi kupec plačeval po obrokih, še preden mu je stvar izročena, ne gre za obročno prodajo, ampak za prodajo s posebnim dogovorom o plačilu kupnine.
Začasno odredbo po ZDSS je mogoče izdati iz razloga, da se prepreči samovoljno ravnanje ali odvrne nenadomestljiva škoda. Sklepi pristojnih organov o prenehanju delovnega razmerja po 6. točki 100. člena ZDR (neopravičeni izostanek z dela) ne pomenijo samovoljnega ravnanja, o njihovi zakonitosti pa odloči sodišče v rednem postopku.
Šikanozno ravnanje mora dokazati predlagatelj začasne odredbe in samo navedbe v tej smeri ne zadostujejo. Ravno tako mora predlagatelj začasne odredbe izkazati nevarnost nastanka nenadomestljive škode, pri čemer ne zadostujejo le navedbe, da je brez premoženja in sorodnikov.
SKPG-90 člen 33. Kolektivna pogodba za črno in barvasto metalurgijo in livarne ter kovinsko in elektroindustrijo Slovenije člen 62.
izhodiščna plača - znižanje plač po kolektivni pogodbi - postopek pri delodajalcu
Postopek znižanja izhodiščnih osebnih dohodkov je popolno urejen z določbami 33. člena SKPG-90 in 62. člena KP SKEI, ki določa kriterije na podlagi katerih sprejme poslovodni organ ob soglasju organa upravljanja in po poprejšnjem obvestilu sklep o znižanju izhodiščnih osebnih dohodkov. Ker tak postopek ni bil izpeljan, so pri toženi stranki nezakonito izplačevali znižane osebne dohodke. Dejstvo, da je tak sklep po predpisanem postopku sprejel delavski svet krovnega podjetja, v katerega sestavi je tožena stranka in da je to podjetje večinski lastnik tožene stranke je irelevantno, ker je tožena stranka samostojna pravna oseba s svojimi organi in organizacijo sindikata.
ZOR člen 378, 378/1-1, 378, 378/1-1. SZ člen 24, 145, 145/2, 24, 145, 145/2.
zastarana terjatev
Enoletni zastaralni rok velja tudi za terjatve, nastale iz razmerja med lastnikom stanovanja in pooblaščeno organizacijo, ki je izvajalka upravljanja v večstanovanjski hiši.
"Slučajna " pomota, da je upnik za prodano živino izstavil račun najprej insolventnemu dolžniku, da je slednji naročil s "cesijsko" pogodbo svoji hčerinski firmi, da naj prav ta račun plača upniku - čeprav je slednji izstavil novi račun na naslov te hčerinske firme, kaže na znano obliko poslovanja firm, ki imajo blokiran žiro račun. Če bi toženka ne bila upnik, ker ni bilo blagovnega toka med njo in tožečo stranko, bi pomenili obe pogodbi in nakazilo - darilo stečajnega dolžnika, ki je prav tako izpodbojno po 126. členu ZPPSL.
Pri mednarodnem cestnem prevozu blaga se primarno uporablja Konvencija o pogodbi za mednarodni prevoz blaga po cesti (CMR), ki pa nima izrecnih določil o plačniku prevoza. Tako 648. člen Zakona o obligacijskih razmerjih (ZOR) kot 34. člen še sedaj veljavnega Zakona o prevoznih pogodbah v cestnem prometu (Ur.l. SFRJ št. 2/74) pa kot zavezanca za plačilo po pogodbi o prevozu blaga določata pošiljatelja in ne naročnika (cit. zakon oba v 5. členu še posebej definira). Pošiljatelj lahko, če v prevozni pogodbi plačnik ni določen, plačilo prevoza prenese na prevzemnika, in sicer tako, da v vozni list o plačniku ne napiše ničesar, saj se potem domneva, da bo prevoznino plačal prevzemnik (670. člen ZOR in 13. člen CMR).
Poroštvena pogodba zavezuje poroka le, če da poroštveno izjavo pismeno (998. člen ZOR). Pri meničnem poroštvu pa zadostuje navedba "porok" oz. "per aval" in njegov podpis na menici za veljavno poroštveno izjavo.
S pogodbo se je za višino obrestne mere zamudnih obresti mogoče dogovoriti šele po novem Zakonu o predpisani obrestni meri zamudnih obresti in temeljni obrestni meri (Ur.l. RS št. 45/95), ki velja od 4.8.1995. II. odstavek 277. člena ZOR višje zamudne obresti dopušča v primeru, če je obrestna mera dogovorjenih obresti bila višja od obrestne mere zamudnih obresti (II. odstavek 277. člena ZOR). Za višino obrestne mere, oz. za pogodbene obresti, pa se je mogoče dogovoriti le pri kreditnih razmerjih.
ZPPSL člen 125, 137, 137/2, 137/2-2, 125, 137, 137/2, 137/2-2.
izpodbijanje pravnih dejanj - pobotanje terjatev kot veljavna oblika plačila - plačilni promet pravnih oseb - Agencija RS za plačilni promet, nadziranje in informiranje
Do 4.3.1995 se je uporabljalo in je veljalo Navodilo o enotnem načinu dela v SDK pri uporabi predpisov o medsebojnem plačevanju terjatev in obveznosti - zamenjalo ga je novo Navodilo (Ur.l.RS štev. 9/95). Po obeh Navodilih sta biv. SDK oz. sedaj Agencija za plačilni promet, nadziranje in informiranje spremljali plačilni promet pravnih oseb. Po določilu takrat veljavnega 12. člena Zakona o finančnem poslovanju (Ur.l. SFRJ 10/89 in sl.) je bilo ( in je še vedno) pobotanje terjatev veljavna oblika plačila - SDK oz. sedaj Agencija, pa ga evidentira in o takem plačilu obvesti svoje komitente z obrazcem štev. 42.