ZDR člen 100, 100/1, 100/1-8, 100, 100/1, 100/1-8.
prenehanje delovnega razmerja - zamolčanje podatkov v zvezi s pogoji dela - objavlja prostega delovnega mesta na zavodu za zaposlovanje
Tožnik je kot invalid III. kategorije pred sprejemom na delo pri toženi stranki opravlja dela zidarja v drugih organizacijah in se je zato čutil sposobnega za to delo tudi pri toženi stranki, kar je potrdil tudi zdravnik na pregledu, na katerega ga je napotila tožena stranka pred sklenitvijo delovnega razmerja, zato je na to invalidnost pozabil in jo ni omenil ob sprejemu na delo. Zdravnik je ob pregledu razpolagal tudi s podatki o tožnikovi invalidnosti, vendar je ugotovil, da je tožnik sposoben za to delo. Tožnik je delo zidarja pri toženi stranki opravljal tri leta brez vseh težav, vendar pa je tožena stranka šele po tem obdobju, ko je prejela odločbo iz Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, sklenila da tožniku preneha delovno razmerje po 8. točki 1.odstavka 100. člena ZDR, čeprav te določbe ob sklenitvi delovnega razmerja še niso veljale.
S pravnomočnostjo delne sodbe, s katero so bili razveljavljeni sklepi o prenehanju delovnega razmerja tožnici kot presežni delavki, so se stekli pogoji za uveljavljanje delodajalčevega nasprotnega zahtevka za vrnitev odpravnine, ker je bila tožnici neutemeljeno izplačana. Zakonite zamudne obresti za vrnitev odpravnine tečejo od dne, ko je bila pooblaščencu tožnice vročena sodba VDSS, s katero je pritožbeno sodišče potrdilo sodbo sodišča prve stopnje, saj tožnica od tega dne naprej ni bila več v dobri veri glede terjatve delodajalca.
Po določbi 11. člena ZST so tuji državljani oproščeni plačila sodnih taks, če tako določa mednarodna pogodba, ali če velja vzajemnost. Državljani ZRJ niso oproščeni plačila sodnih taks.
Tujcu preneha delovno razmerje z iztekom delovnega dovoljenja ne glede na to, da se je med delom poškodoval in zato postal invalid III. kategorije ter ga je po odločbi Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje R Slovenije tožena stranka dolžna razporediti na ustrezno delo. Zakon o zaposlovanju tujcev kot poseben predpis ne določa, da je delodajalec dolžan tujca obdržati na delu še po izteku delovnega dovoljenja. Prav tako pa tudi ni mogoče v tem primeru tujcu priznati pravice, ki jih za invalidne delavce določa ZDR v primerih, ko gre za trajno presežne delavce.
Kolektivna pogodba o delovnih razmerjih med delavci in samostojnimi obrtniki člen 126. ZTPDR člen 72, 72/1, 72/2, 83, 83/2. ZPP (1977) člen 371. ZDPra člen 14.
povzročitev škode na delovnem mestu - povrnitev škode - postopek pri delodajalcu - procesne predpostavke
Če delodajalec ni izvedel predhodnega postopka v organizaciji za ugotavljanje škode in okoliščin, v katerih je le-ta nastala, to ni procesna ovira po 72. členu ZTPDR za vložitev tožbe, saj gre za denarni zahtevek.
Delavec lahko uspešno uveljavi zaščitno določbo 4. odstavka 36. d člena ZDR le v primeru, če je zakonec kot nezaposleni prijavljen na Zavodu za zaposlovanje in ne zadostuje le dejstvo, da je nezaposlen.
odpoved pravici - sporazum med sindikatom in vlado
Sporazum med Vlado RS in reprezentativnimi sindikati, s katerim se Vlada zaveže uskladiti izhodišče plače za določeno obdobje za nazaj, sindikati pa odstopiti od sodnega uveljavljanja pravic, nima narave spremembe ali dopolnitve kolektivne pogodbe in ne more vplivati na pravice delavcev, ki v individualnih sporih zahtevajo plačilo razlike plače oz. po njenem izplačilu le še obresti.