konkurenčna klavzula – nadomestilo za spoštovanje konkurenčne klavzule
Tožnik je za čas obvezne lojalnosti upravičen do nadomestila za spoštovanje konkurenčne klavzule, ki je bilo dogovorjeno s pogodbo o zaposlitvi, ker posebna izjava tožene stranke, s katero bi se izrecno izjavila o spoštovanju konkurenčne klavzule, ni bila potrebna.
kolektivni delovni spor – razveljavitev volitev – predlagatelj – kandidat – volitve v svet delavcev – aktivna volilna pravica – pasivna volilna pravica – predčasne volitve
Osebe, ki niso niti kandidati niti predlagatelji kandidatov, ne morejo biti predlagatelji v kolektivnem delovnem sporu zaradi razveljavitev volitev. Predlog, ki ga vložijo, se zavrne.
Volitve niso nezakonite, če predčasne volitve trajajo več kot en dan, na primer en teden.
ZUP člen 7, 9, 66, 67, 260, 267, 267/2. ZPP člen 285, 286, 286/4, 286b, 337, 339, 339/2, 339/1-4, 339/2-15.
obnova postopka - denarno nadomestilo med brezposelnostjo - sklep
Toženec je predlog za obnovo upravnega postopka utemeljeno zavrgel, ker predloga ni mogoče vložiti zoper sklep, s katerim je toženec zavrgel tožnikovo zahtevo za priznanje pravice do denarnega nadomestila med brezposelnostjo, ker je bilo o tej pravici že pravnomočno zavrnilno odločeno (delovno razmerje je tožniku prenehalo po lastni krivdi), pa se dejansko in pravno stanje zadeve ni spremenilo (delovno razmerje bi tožniku prenehalo po izteku časa, če mu ne bi bila pogodba o zaposlitvi prej odpovedana).
Toženec pri odločitvi o tožnikovi pravici do starostne pokojnine ni pravnomočno odločil o znesku, ki ga je tožniku v letu 1992 izplačal delodajalec, zato pri zahtevi tožnika, da mu na podlagi naknadno pridobljenih podatkov ponovno izračuna višino pokojninske osnove in mu ponovno odmeri pokojnino, ne gre za odločanje o istem dejanskem stanju, temveč gre za odločitev o višini pokojninske osnove na podlagi dejstev, ki še niso bila predmet vsebinskega preizkusa pri tožencu.
izredna občinska socialna pomoč – stroški postopka
Tožnica, ki izredno občinsko socialno pomoč uveljavlja zaradi nabave kurilnega olja, plačilo zaostalih položnic, zdravljenje in prehrano, do te pomoči ni upravičena, ker ne gre za izjemno težke razmere, kar kot pogoj za priznanje pomoči določa občinski pravilnik, temveč za materialno ogroženost.
V sporu glede izredne občinske socialne pomoči, kjer kot toženec nastopa občina, toženec sam krije svoje stroške postopka ne glede na izid postopka.
ZPP člen 337, 337/1. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 232.
bolniški stalež – začasna nezmožnost za delo - invalid II. kategorije
Ob dejstvu, da je bil tožnik razvrščen v II. kategorijo invalidnosti in da so mu priznane pravice iz invalidskega zavarovanja (delo v skrajšanem delovnem času po štiri ure dnevno), je za presojo delazmožnosti bistveno, ali je tožnik zmožen opravljati delo (oziroma dejavnost, na podlagi katere je zavarovan) glede na odločbo, s katero so mu bile priznane pravice iz invalidskega zavarovanja.
ZDR člen 43, 184, 184/1. OZ člen 131, 171, 179. ZVZD člen 5.
nesreča pri delu – odškodninska odgovornost – krivdna odgovornost – soprispevek oškodovanca – nepremoženjska škoda
Tožnik se je poškodoval pri vajah, ki so podobne vajam, ki se izvajajo pri boksu. Tožena stranka bi morala glede na značilnost teh vaj poskrbeti, da se izvajajo na podlagi, ki je enaka tisti, na kateri se izvajajo borilne veščine. Ker tega ni storila, ampak so delavci (tožnik) vaje izvajali na odprtem, na travnati podlagi, je podana njena krivdna odgovornost za poškodbo, ki jo je tožnik utrpel.
javni uslužbenec – plačilo za delo – dodatek k plači – stalna pripravljenost
Ob ugotovitvi, da je tožena stranka za čas, za katerega je tožniku pisno odredila pripravljenost na delu, izplačala dodatek v višini 20 % urne postavke osnovne plače, tožnik do dodatnega plačila iz tega naslova ni upravičen, četudi je imel ves čas pri sebi službeni telefon in je bil dosegljiv za vprašanja novinarjev.
ZPIZVZ člen 6, 7, 25. ZUP člen 129, 129/1, 129/1-4, 225, 225/4.
bivši vojaški zavarovanci – odmera pokojnine – pravnomočna odločitev
Ker je bila tožniku pravica do invalidske pokojnine že dokončno in pravnomočno priznana in odmerjena na podlagi 7. člena ZPIZVZ, je toženec zahtevo za odmero invalidske pokojnine na podlagi 6. člena ZPIZVZ utemeljeno zavrgel.
zamudna sodba – zavrnilna zamudna sodba – sklepčnost tožbe – nadurno delo – povračilo stroškov – stroški za prehrano med delom
Sodišče prve stopnje je v delu, v katerem tožba ni sklepčna, utemeljeno izdalo zavrnilno zamudno sodbo. Utemeljeno je zavrnilo tožbeni zahtevek za povračilo stroškov za prehrano med delom za čas, ko tožnik ni več delal. Ker ni več delal, mu stroški prehrane med delom niso nastali in ni upravičen do povračila le-teh.
Toženec pri izdaji odločbe tožnici o starostni pokojnini ni razpolagal s podatki o zneskih, namenjenih za notranji odkup delnic, saj ti podatki na obrazcih M4 niso bili vsebovani. Toženec zato s pravnomočno odločbo še ni odločil o vštevanju zneskov namenjenih notranjemu odkupu delnic in niso bil del dejanskega stanu v času odločanja o priznanju pravice do starostne pokojnine.
ZDR člen 130. SKPgd tarifna priloga točka 4, 4/1. Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije tarifna priloga točka 4, 4/1. Uredba o višini povračil stroškov v zvezi z delom in drugih prejemkov, ki se pri ugotavljanju davčne osnove priznavajo kot odhodek člen 1, 2.
povračilo stroškov v zvezi z delom – stroški prevoza na delo in z dela
Delodajalec mora delavcu zagotoviti povračilo stroškov za prevoz na delo in z dela. Pri tem je pomembno le, da delavec izpolni svojo obveznost prihoda na delo, ni pa mu treba dokazovati, na kakšen način je prišel na delo in kakšni so njegovi dejanski stroški.
zamudna sodba – sklepčnost tožbe – dokazovanje – plačilo za delo – nadurno delo – regres za letni dopust
Za sklepčnost tožbe se ne zahteva, da bi tožnik predložil določene dokaze, saj se v okviru presoje pogojev za izdajo zamudne sodbe ugotavlja zgolj, ali zatrjevana dejstva niso v nasprotju s predloženimi dokazi ali dejstvi, ki so splošno znana, ne pa ali predloženi dokazi dokazujejo resničnost zatrjevanih dejstev. Če zatrjevano dejstvo ni v nasprotju z dokazom, je nepomembno, kakšne narave je predloženi dokaz in ali je zadosten.
Kljub temu, da je tožnik že dopolnil 50 let starosti, kot invalid III. kategorije, ki je zmožen za delo v svojem poklicu oziroma na drugem delovnem mestu z omejitvami, nima pravice do invalidske pokojnine oziroma njenega sorazmernega dela, ker pri njem ni podana II. kategorija invalidnosti in ni nezmožen za drugo ustrezno delo brez poklicne rehabilitacije.
odpoved s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi – utemeljen razlog – reparacija – odškodninska odgovornost delodajalca – razlika v plači
Ob ugotovitvi, da za odpoved s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi ni bilo utemeljenega razloga, je podana odškodninska odgovornost delodajalca za povračilo premoženjske škode delavcu v višini razlike med delavčevo plačo za prejšnje delovno mesto in plačo, ki jo prejema na novem delovnem mestu. Ta razlika pripada delavcu kot odškodnina za premoženjsko škodo v višini prikrajšanja.
plača – dokazovanje – priča – substanciranje dokaznega predloga
Dokazni predlog, ki ga stranka ne substancira oziroma ne navede določno, kaj želi z njim dokazati (na primer ne pove, kaj bi izpovedala priča), se zavrne.
KZ-1 člen 283, 283/4. ZKP člen 352, 352/1, 352/1-3.
priprave na glavno obravnavo – ukrepi za zagotovitev obdolženčeve navzočnosti in za uspešno izvedbo kazenskega postopka – obdolženčeva navzočnost na glavni obravnavi
Sojenje je oblastno dejanje in odraz državne suverenosti, ki mora tudi v primerih trenutne obdolženčeve nedosegljivosti vzdržati.
zamudna sodba – pritožba – pritožbeni razlog – zmotna in nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Zaradi zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja se zamudne sodbe ne more izpodbijati s pritožbo, zaradi česar pritožbeno sodišče v tej smeri izpodbijane delne zamudne sodbe ni preizkusilo.
ZIZ člen 15, 38, 38/7, 239. ZPP člen 163, 163/3, 163/4, 277, 277/1.
postopek zavarovanja – stroški postopka
Ker tožena stranka ob zaključku naroka za obravnavanje predloga za izdajo začasne odredbe ni zahtevala povrnitev stroškov za pristop na narok, temveč je te stroške tožena stranka zahtevala šele z vlogo z dne 21. 12. 2010, bi moralo sodišče prve stopnje zahtevo tožene stranke za povračilo stroškov za pristop na narok v postopku zavarovanja z izdajo začasne odredbe, kot prepozno zavreči.
motenje posesti – subjektivni rok za vložitev tožbe – dokazna ocena – sprememba tožbe
Pri presoji subjektivnega roka za vložitev pritožbe je sodišče pravilno štelo, da je ključna okoliščina, kdaj se je tožena stranka z motenjem seznanila in ne kdaj je dejansko motenje nastalo.