žrtve vojnega nasilja - priznanje statusa "taboriščnik" - zavrnitev zahtevka za priznanje statusa - tožnik se ni nahajal v nemških ali poimensko navedenih taboriščih
Tožniku statusa žrtve vojnega nasilja - taboriščnika na podlagi 1. odstavka 2. člena v zvezi s 1. odstavkom 13. člena ZZVN ni mogoče priznati, saj se v obdobju 6.4.1941 do 15.5.1945 ni nahajal v nemških koncentracijskih taboriščih, prav tako ne v taboriščih, ki so poimensko navedena v 1. odstavku 13. člena ZZVN.
Za priznanje statusa "otrok ubitega starša" je potrebno izkazati, da je bil eden od staršev ubit iz razlogov po 8. odstavku 2. člena ZZVN. Če pogoji niso izpolnjeni, statusa ni mogoče priznati.
žrtve vojnega nasilja - priznanje statusa - otrok ubitega starša
Do statusa žrtve vojnega nasilja je upravičen le otrok, katerega eden od staršev je izgubil življenje zaradi nasilnega dejanja ali prisilnega ukrepa okupatorja, agresorja ali njunih sodelavcev.
žrtve vojnega nasilja - status begunca - obstoj konkretnega nasilja s strani okupatorja
Status begunca po ZZVN gre le posameznikom, ki so zaradi konkretnih okoliščin imeli še posebej utemeljene razloge, da so se počutili ogrožene bolj, kot večina prebivalstva in so zaradi tega pobegnili.
žrtve vojnega nasilja - upravni spor - bistvena kršitev pravil postopka v upravnem sporu - odločanje o dopolnjeni tožbi kot o novi tožbi
Sodišče prve stopnje je o dopolnitvi pravočasne tožbe napačno odločilo kot o tožbi in posledično tudi napačno uporabilo določbo 2. točke 1. odstavka 34. člena ZUS.
status žrtve vojnega nasilja - otrok ubitega starša - smrt starša po končani vojni na poti v domovino
Po ZŽVN, ki je veljal ob izdaji odločbe prve stopnje, smrti starša po končani vojni in na poti v domovino, ni šteti za smrt v okoliščinah za priznanje statusa žrtve vojnega nasilja.
status žrtve vojnega nasilja - otrok starša, ubitega v NOB - pogoji za priznanje statusa
Če je starš izgubil življenje kot civilna oseba v okoliščinah vojaškega spopada, potem ne gre za smrt v okoliščinah za priznanje statusa žrtve vojnega nasilja.
status žrtve vojnega nasilja - otrok, rojen staršem v begunstvu - podlaga za priznanje statusa žrtve vojnega nasilja - nasilje okupatorja proti staršem
Če ni dokazano nasilje okupatorja proti staršem, ni podlage za priznanje statusa žrtve vojnega nasilja otroku teh staršev.
Če vlagatelj ne dokaže, da so bili njegovi starši ubiti s strani okupatorja oziroma njegovih pomagačev, mu ni mogoče priznati statusa žrtve vojnega nasilja - otroka ubitih staršev.
žrtve vojnega nasilja - otrok, rojen v izgnanstvu - upravičenost do statusa in pravic vojnega nasilja - bivanje in izvajanje nasilja v Republiki Sloveniji
Ker tožnik pred drugo svetovno vojno ni bil domovinsko pristojen v Sloveniji in med drugo svetovno vojno v Sloveniji ni bival ter se nasilje nad njim ni izvajalo v Sloveniji, pač pa se je v Slovenijo priselil šele konec leta 1969, ni upravičen do statusa in pravic žrtve vojnega nasilja.
Ker tožnik ni dokazal, da bi njegova družina skupaj z njim pobegnila na Hrvaško zato, da bi se tožnikov oče izognil mobilizaciji v nemško vojsko, mu ni mogoče priznati statusa žrtve vojnega nasilja -
žrtev vojnega nasilja - priznanje statusa begunke - pogoji za priznanje statusa - vzročna zveza med selitvijo družine in požigom domače hiše
Zakonsko določbo 4. odstavka 2. člena ZZVN je mogoče razumeti le tako, da mora biti odhod od doma v vzročni zvezi s požigom, porušenjem ali izropanjem stanovanja ali stanovanjske hiše. Zato ni mogoče priznati statusa žrtve vojnega nasilja osebi, ki je odšla od doma še pred takim dejanjem.