V 1. odst. 6. tč. 100. čl. ZDR sta kumulativno določena dva pogoja, in sicer neupravičen izostanek z dela zaporedoma 5 delovnih dni in nevrnitev na delo. S prvim dnem izostanka z dela delavcu preneha delovno razmerje, ko je z dokončnim sklepom ugotovljeno, da se delavec ni vrnil na delo. Delavec se lahko vrne na delo vse do dokončnosti sklepa o prenehanju delovnega razmerja, če delodajalec nima kakšne druge pravne podlage oz. izvršljivega akta, na podlagi katerega bi lahko zakonito preprečil delavcu vrnitev na delo. Vložen ugovor zoper sklep o prenehanju delovnega razmerja ima suspenzivni učinek. Na tak način se delavcu tudi zagotavlja določen čas za prenehanje delovnega razmerja, kar je v skladu s Konvencijo št. 158 o prenehanju delovnega razmerja na pobudo delodajalca, o zagotovitvi razumnega odpovednega roka.
trajno presežni delavec - ukinitev delovnega mesta
Sodišče prve stopnje je zmotno zaključilo, da zaradi ukinitve delovnega mesta, ki ga zaseda le en delavec, organizaciji ni potrebno sprejeti programa razreševanje trajno presežnih delavcev. Obveznosti sprejema programa razreševanja trajno presežnih delavcev v skladu s 36.i čl. Zakona o delovnih razmerjih (ZDR, Ur.l. RS št. 14/90 - 36/2000) nimajo le delodajalci, ki zaposlujejo manj kot 10 delavcev.
ZPP člen 339, 339/2, 339/2-8, 339, 339/2, 339/2-8.
vrnitev v prejšnje stanje - kršitev določb postopka
Podana je bistvena kršitev določb pravdnega postopka iz 8. točke 2. odst. 339. člena ZPP, saj tožniku s tem, ko mu sodišče prve stopnje odgovora na predlog za vrnitev v prejšnje stanje ni vročilo pred narokom za glavno obravnavo, temveč šele po tem, ko je obravnavanje tega predloga že zaključilo, ni bila dana možnost obravnavanja pred sodiščem. Sodišče prve stopnje je odgovor tožene stranke na predlog za vrnitev v prejšnje stanje prejelo samo 2 dni pred narokom, zato bi moralo računati s tem, da ga tožnik do naroka za glavno obravnavo ne bo prejel. Res je sicer, da tožena stranka v odgovoru na predlog za vrnitev v prejšnje stanje navaja zgolj pravna stališča, vendar pa to ne pomeni, da tožniku ni bila kršena možnost obravnavanja pred sodiščem, ker mu ta vloga do zaključka naroka ni bila in mu tudi ni mogla biti vročena.
sodno varstvo - pravica družbenika do informacij in vpogleda
Res morajo biti za priznanje sodnega varstva družbenikov za vpogled v poslovno dokumentacijo družbe izpolnjene predpostavke, ki jih navaja pritožnica. Podana mora biti zahteva družbenika poslovodji družbe, da tako zahtevo poslovodja zavrne in da so o zavrnitvi zahteve na predlog družbenika odločali ostali družbeniki (447. člen ZGD in sodba Vrhovnega sodišča RS, opr.št. III Ips 30/2000). Ker je poslovodja družbe Alojz Unetič predlagatelju zavrnil vpogled poslovne dokumentacije v primernem času, v družbi pa ima večinski poslovni delež, bi o utemeljenosti svojega ravnanja kot poslovodje moral po stališču pritožnika odločati Alojz Unetič ponovno kot družbenik. Ker je njegovo stališče do obravnavanega primera vpogleda dokumentacije dovolj jasno izraženo, je odveč zahteva po dokončnem odločanju preostalih družbenikov. Edini preostali družbenik (poleg predlagatelja) je, kot je bilo že povedano, poslovodja družbe Unetič. Ni namreč logično pričakovati, da bo svojo odločitev, sicer v drugačnem svojstvu (kot družbenik in ne kot poslovodja), spremenil. Glede na opisano specifično situacijo ni utemeljen pritožbeni očitek, da ni podana predpostavka za sodno varstvo pravice do informiranja predlagatelja kot družbenika, ker o zahtevi niso odločali družbeniki.
ZPP člen 334, 334/2, 417, 417/1, 334, 334/2, 417, 417/1.
umik tožbe - umik pritožbe - stranka
Pri presoji vsebine dopisa oziroma prave volje pravdnih strank je po oceni pritožbenega sodišča treba upoštevati predvsem, da sta ga napisali stranki, ki ne poznata pravniškega izražanja in jima termini kot so umik tožbe, umik pritožbe in posledice takih razpolaganj niso poznani. V izjavi pa sta povsem jasno navedli, da sta se pobotali z željo, da zopet zaživita skupno življenje, iz česar izhaja, da se ne želita razvezati. Če je sodišče prve stopnje menilo, da ni povsem jasno, kaj želita z izjavo doseči, bi ju moralo pozvati, da se o tem nedvoumno in jasno izjavita. Tudi umik pravnega sredstva (2. odst. 334. čl. ZPP) mora biti jasen in nedvoumen.
zavarovanje denarne terjatve z zastavno pravico na nepremičnini
Zavarovanje bodoče in pogojne denarne terjatve upnika z zastavno pravico na dolžnikovi nepremičnini, ki ni vpisana v zemljiško knjigo, po ZIZ ni dovoljeno.
S sklepom o izvržbi upnik ne pridobi zastavne pravice na nepremičnini dolžnika, ki je predmet prodaje, ampak le poplačilno pravico iz te nepremičnine. Zato v primeru ustavitve izvršbe zaradi neuspešne prodaje nepremičnine zastavne pravice tudi ne more obdržati, če ta ni bila vknjižena že pred tem.
Vzajemnim oporokam, kljub temu, da jih ZD ne omenja, ni mogoče odreči veljave in zato dednopravnih posledic, kolikor izpolnjujejo zahtevek kakšne od oblik oporoke, določenih v Zakonu o dedovanju, ne morejo pa glede na določbo 103. člena Zakona o dedovanju imeti takšne poslednjovoljne izjave obligacijskih posledic.
Z zakonom o izvršbi in zavarovanju (v nadaljevanju: ZIZ), ki je pričel veljati 15. oktobra 1998, je odpadla ureditev prejšnjega Zakona o izvršilnem postopku (v nadaljevanju: ZIP), po kateri je lahko upnik v izvršilnem postopku zahteval zamudne obresti od stroškov postopka, čeprav jih ni terjal v postopku, iz katerega je izviral izvršilni naslov (določba 2. odstavka 20. a člena ZIP). ZIZ je torej tudi glede zamudnih obresti od stroškov postopka uveljavil načelo stroge formalne legalitete, ki v izvršilnem postopku dopušča le uveljavitev terjatve v obsegu, vsebovanem v izvršilnem naslovu.
delni umik predloga za izvršbo - ugovor zoper sklep o izvršbi
Sodišče mora najprej odločiti o delnem umiku predloga za izvršbo in šele za tem o ugovoru zoper sklep o izvršbi, v kolikor se ta nanaša na neustavljeni del izvršbe.
Samopomoč je izjemoma dovoljeno sredstvo varstva posesti, ki je omejeno tako časovno kot tudi po načinu in obliki. Ravnanje toženca, ki je dvakrat prevrnil, razbijal in poškodoval z macolo ter razmetal cvetlična korita, ni bilo usmerjeno neposredno v vzpostavitev prejšnjega stanja, zaradi česar je prešlo v motenje posesti tožnice. Takšnega samovoljnega ravnanja, ki predstavlja prekoračenje samopomoči, pa ni mogoče tolerirati niti ob upoštevanju njegovega ugovora viciozne posesti.
Če o ugovoru storilca proti sklepu o določitvi uklonilnega zapora še ni bilo odločeno, ni podlage za izdajo poziva za nastop uklonilnega zapora in predloga storilca, za opravo nalog v javno korist, ni mogoče zavreči kot prepoznega.
Izrek kazenskih točk s prepovedjo vožnje motornega vozila v ZP-1 ni predpisan, saj sta to dve različni samostojni stranski sankciji, ki se ne moreta izreči kot ena sankcija.
ZIL (1993) člen 63, 63/1, 63/1-3, 100. ZIL člen 47, 116.
blagovna znamka - izpodbijanje blagovne znamke - istovetnost znaka - splošno znan znak - istovrstnost blaga - podobnost blaga - istovrstnost storitev - podobnost storitev
Pojem "splošno znanega znaka" je treba razlagati v povezavi z uveljavitvijo in poznanostjo pri širšem krogu zainteresiranih subjektov. Zato pravilna uporaba prava (100. čl. ZIL/93 oz. 116. čl. ZIL) terja ugotovitev dejstev, ki kažejo na uveljavitev in poznanost določenega znaka v obdobju do prijave izpodbijane znamke pri določenem krogu zainteresiranih subjektov.
Prijavitelj pridobi pravico do določene znamke v okviru seznama prijavljenega blaga (prim. 3. tč. 1. odst. 63. čl. ZIL/93 in 47. čl. ZIL). Takšna določba o obsegu pravic iz znamke je posledica načela specialnosti. Logična posledica obsega pravic iz znamke je omejenost upravičenja do izpodbijanja pravice do znamke po bivšem 100. čl. ZIL/93 (oz. 116. čl. ZIL). Upravičenje se namreč lahko nanaša le na tisto blago oz. storitve, ki je enako ali podobno tistemu, za katero je bila pravica do znamke podeljena.
pokojninsko zavarovanje - družinska pokojnina - izvenzakonska skupnost - razveza zakonske zveze
Tožnici, ki je z zavarovancem živela v zunajzakonski skupnosti, ni mogoče priznati pravice do družinske pokojnine po pok. zavarovancu, če zakonska zveza med umrlim in njegovo ženo ni bila razvezana.
disciplinski postopek - bistvena kršitev določb disciplinskega postopka - sodelovanje direktorja na skupščini družbe
Sodelovanje direktorja tožene stranke (d.o.o.), sicer vlagatelja zahteve za uvedbo disciplinskega postopka zoper tožnico, kot pooblaščenca družbenika na skupščini tožene stranke, ko je le-ta odločala o ugovoru delavca, ne predstavlja bistvene kršitve določb disciplinskega postopka, zaradi katerega bi bila odločba skupščine nezakonita.
ZGD člen 1, 1/7, 1, 1/7. ZIZ člen 134, 134/1, 134/3, 134, 134/1, 134/3.
izvršba na plačo - odgovornost delodajalca
Ker je dolžnica samostojna podjetnica, nima delodajalca in tudi ni v delavnem razmerju. Tako v obravnavanem primeru delodajalec kot oseba, različna od osebe dolžnika, ne obstoji. Ker delodajalca ni, upničin predlog po določbi 134. člena ZIZ ni utemeljen.
1. Po 371. členu ZOR terjatve zastarajo v petih letih, če ni z zakonom določen za zastaranje drugačen rok. Vse do uveljavitve novega ZDR delovnopravni predpisi drugačnega roka niso določali, zato za zastaranje teh terjatev velja splošni petletni zastaralni rok. Šele z novim Zakonom o delovnih razmerjih (ZDR - Ur.l. RS št. 41/2002) je za terjatve iz naslova delovnega razmerja določen posebni rok. V 206. členu novega ZDR je določeno, da terjatve iz naslova delovnih razmerjih zastarajo v petih letih.
2. Tožena stranka ni predložila sklepa organa o znižanju izhodiščnih plač za 20%, zaradi česar znižanje plač ni bilo zakonito. Po določbah Zakona o načinu obračunavanja in izplačevanja plač iz leta 1993 so se plače v gospodarstvu za nesolventne pravne osebe v času veljavnosti zakona izplačevale največ do višine, določene v aneksu k splošni kolektivni pogodbi za gospodarstvo.
Tudi v primeru odločanja po 1. odstavku 57. člena Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih se predpostavlja, da sta deleža zakoncev na njunem skupnem premoženju enaka.
1. Kadar delavec v sodnem sporu uveljavlja zvišanje rente, ni mogoče dokončno oblikovati tožbenega zahtevka že v tožbi, ampak šele potem, ko je ugotovljeno prikrajšanje pri plači. Zato je sodišče prve stopnje pravilno ravnalo, ko je potem, ko je sodni izvedenec finančne stroke ugotovil prikrajšanje oz. izdelal izvedensko mnenje o izgubi na zaslužku, dovolilo spremembo tožbe, saj je bilo to smotrno za dokončno ureditev razmerja med strankama.
2. Do prikrajšanja pri plači je prišlo zato, ker je tožena stranka ves čas od leta 1992 dalje tožniku izplačevala prenizko rento. Tožnik bi bil vsak mesec v obdobju, v katerem je bil pri prejemkih prikrajšan, upravičen do višje denarne rente. Tožena stranka, ki je tožniku dolžna plačevati rento zato, ker je odškodninsko odgovorna za škodo, ki jo je tožnik utrpel v delovni nezgodi v letu 1982, je bila vsak mesec v zamudi s plačilom, saj je tožniku mesečno nastajala izguba na zaslužku. Zato je tožnik upravičen do zamudnih obresti od zapadlosti mesečnih zneskov do plačila (277. čl. ZOR).