Ko sodišče odloča o priporu, mora pretehtati tudi utemeljenost suma, da je obdolženec storil kaznivo dejanje, in oceniti, kolikšna je verjetnost izreka obsodilne sodbe. V kolikor so izgledi za tak izid postopka minimalni, je to spoznanje pri odločanju o priporu potrebno ustrezno upoštevati.
Predlog za začetek stečajnega postopka lahko vloži tisti upnik, ki verjetno izkaže dospelo terjatev in stečajni razlog. V ugovoru lahko dolžnik osporava le obstoj stečajnega razloga, ne pa verjetno izkazano terjatev v smeri upravičenosti za vložitev predloga iz 90. člena zakona o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji (Ur.l.RS št.67/93 - v nadaljevanju ZPPSL). Pač pa lahko dolžnik postavi tako trditev o predlagateljevi terjatvi v zvezi z insolventnostjo.
Rok 15 dni iz 4. odst. čl. 148 SZ ni prekluzivne narave in je tožbo za sklenitev najemne pogodbe po njegovem preteku treba obravnavati, ker imetnik stanovanjske pravice ni izgubil pravice do tožbe.
ustanovitev družbe - vpis v sodni register - ničnost vpisa v sodni register - pogodba o ustanovitvi družbe - veljavnost pogodbe
Ni ničen vpis v sodni register družbe, ustanovljene s pogodbo med dvema drugima družbama, če je pogodbo za enega ustanovitelja podpisal njegov direktor, ki je pooblaščen za sklepanje pogodb brez omejitev, tudi če o tem v okviru ustanovitelja ni sklepala skupščina družbenikov ali upravni odbor.
ZIP člen 36, 36/2, 36/3, 50, 50-3, 36, 36/2, 36/3, 50, 50-3.
potrdilo o izvršljivosti - razveljavitev potrdila o izvršljivosti
Dolžnik ne more v izvršilnem postopku uspešno ugovarjati izvršljivosti odločbe zaradi nepravnomočnosti, če pred tem v pravdnem postopku ni predlagal razveljavitev klavzule o pravnomočnosti.
Dasi je res, da javni tožilec v obtožnici ravnanja obtoženih ni pravilno opredelil kot kaznivo dejanje storjeno v sostorilstvu, sodišče pa je razsodilo, da sta ravnala kot sostorilca, ne da bi tako pravno kvalifikacijo opremilo z navedbo 22. člena KZJ, na ta način ni zagrešilo bistvene kršitve določb kazenskega postopka po 9. točki 1. odstavka 364. člena ZKP. Po 2. odstavku 346. člena ZKP sodišče ni vezano na predlog tožilca glede pravne presoje, pač pa le na dejstveni opis kaznivega dejanja.
O povrnitvi dejanske vrednosti zaplenjenega premoženja se odloča v nepravdnem postopku, o zahtevku za povrnitev škode, ki je nastala zaradi neopravičene obsodbe (izgubljen dobiček), pa v pravdnem postopku.
Sodišče stori absolutno bistveno kršitev določb pravdnega postopka, če brez zaslišanja strank ugotovi drugačno vsebino in kavzo pogodbe kot izhaja iz zapisa te pogodbe.
Če rok za izpolnitev denarne obveznosti ni dogovorjen, pride dolžnik v zamudo, če ne izpolni take obveznosti v roku, ki ga je upnik določil v računu, zato mora plačati zamudne obresti.
odpoved najemne pogodbe - nezakonita uporaba stanovanja - izpraznitev stanovanja
Dokler ni ugotovljeno, da je prenehalo najemno razmerje med najemnikom in lastnikom, lastnik stanovanja ne more zahtevati zaradi nezakonite uporabe izselitve tistih oseb, ki so v najemni pogodbi navedene kot uporabniki stanovanja.
Obdolžencu, ki mu je bil izrečen varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja na prostosti po 64. členu KZJ, ni moč na podlagi 1. odstavka 98. člena ZKP naložiti v povrnitev stroške kazenskega postopka iz 1. do 5. točke 2. odstavka 95. člena ZKP.
ZZZDR člen 132, 132/4, 132, 132/4. ZIP člen 16, 16/3, 16, 16/3.
izvršilni naslov - vročanje
Obvestilo Centra za socialno delo o uskladitvi preživnine z rastjo življenjskih stroškov in osebnih dohodkov in vsakokratnem znesku preživnine (čl. 132/4 ZZZZDR) ni upravna odločba niti drug upravni akt. Zato ga sodišče v izvršbi zaradi izterjave preživnine upošteva kot del izvršilnega naslova (čl. 132/4 ZZZDR) ne glede na to, ali je izkazana vročitev obvestila preživninskemu zavezancu.
povzročitev škode - škoda - izgubljeni dobiček - uporaba tuje stvari v svojo korist - neuporaba stanovanja - dokazno breme
Kdor prepreči drugi stranki uporabo solastnega stanovanja, je odškodninsko odgovoren. Višina odškodnine ni ekonomska stanarina, temveč dejansko izgubljena korist. Dokazno breme glede višine škode je na tožniku.
SZ člen 117, 117/1. URS člen 68, 68/1. UZIU člen 9, 9/1.
privatizacija stanovanj - državljanstvo - tujci - pisna privolitev imetnika stanovanjske pravice - državljanstvo imetnika stanovanjske pravice - ožji družinski član
Tujci ne morejo pridobiti lastninske pravice na nepremičninah.
Zakonec kot imetnik stanovanjske pravice, ki je tuj državljan, ne more na drugega zakonca prenesti pravice do odkupa stanovanja, kajti sam te pravice ni imel.
Oškodovanec ima pravico do odškodnine za duševne bolečine zaradi razžalitve, kadar je ta kršitev izjemno težka tako, da je pri oškodovancu upravičeno mogla povzročiti posebej intenzivno duševno bolečino.
Kdor drugemu povzroči škodo jo je dolžan povrniti, če ne dokaže, da je nastala brez njegove krivde. Gre za subjektivno odgovornost z obrnjenim dokaznim bremenom, ker se krivda povzročitelja po zakonu domneva, na njegovi strani pa leži dokazno breme, da ni kriv zatrjevane škode. Neuspeh dokazovanja gre zato v breme povzročitelja škode.
SZ člen 117, 117. ZSR člen 19, 19/2, 19/4, 19, 19/2, 19/4.
privatizacija stanovanj in stanovanjskih hiš - prenehanje stanovanjskega razmerja - prenehanje uporabe stanovanja
V primeru izselitve imetnika stanovanjske pravice v stanovanjsko hišo, ima uporabnik, ki je pred tem stanoval v stanovanju, vendar ne manj kot 2 leti do uveljavitve SZ, pravico do odkupa stanovanja, če stanovanjska hiša ni primerna tudi za uporabnika stanovanja.
dopustna podlaga - ničnost pogodbe - soglasje za sklenitev pogodbe - čezmerno prikrajšanje - dejstva in dokazi - nepopolna in zmotna ugotovitev dejanskega stanja - bistvena kršitev določb pravdnega postopka
Če pristojni organ ni sprejel sklepa o izdaji obveznic, to ne pomeni, da pogodba, ki jo je zastopnik sklenil za storitve, ki jih je mogoče opraviti samo po izdaji tega sklepa, nima dopustne podlage; zato pogodba za te storitve ni nična. Navedeni sklep tudi ne predstavlja soglasja organa za sklenitev pogodbe, zato dejstvo, da sklepa ni bilo, ne pomeni, da pogodba ni bila sklenjena.
Tožnik mora navesti konkretne okoliščine, pomembne za presojo, ali je podano čezmerno prikrajšanje ali ne; s tem, ko sodišče ni ugodilo njegovemu predlogu za izvedenstvo, na podlagi česar bi potem lahko preciziral tožbeni zahtevek na razveljavitev pogodbe iz tega naslova, ni nepopolno in zmotno ugotovilo dejanskega stanja niti napravilo bistvene kršitve določb pravdnega postopka po 13. točki 2. odst. 354. člena v zvezi z 220. členom ZPP.