privatizacija stanovanj in stanovanjskih hiš - stanovanjska pravica
Imetnik stanovanjske pravice (in s tem upravičenec do odkupa stanovanja po določbah Stanovanjskega zakona o privatizaciji stanovanj) je lahko le tisti, ki mu je bilo stanovanje dodeljeno in ki je nato sklenil stanovanjsko pogodbo.
Kadar tožnik svoj zahtevek temelji na izpolnitvi s subrogacijo po dogovoru z upnikom, mora dokazati, da je bil tak dogovor sklenjen in da je izpolnitev tuje, torej toženčeve obveznosti tudi izvršil.
ZZZDR člen 59, 59/1, 59/2, 59, 59/1, 59/2. ZPP (1977) člen 186, 186/1, 186, 186/1.
premoženjska razmerja med zakonci
Zahtevek, da v zapuščino spada en avto znamke Audi, je nedoločen in neizvršljiv. Avto je treba natančneje označiti. Toženci niso dokazali, da znaša delež pokojnega na skupnem premoženju več kot 3/4.
spor majhne vrednosti - gospodarski spor - izvajanje dokazov
V gospodarskih sporih je naloga strank, da na prvi stopnji predložijo vse dokaze za svoje trditve - še zlasti pa velja koncentracija postopka v sporih male vrednosti.
V primeru priloženega atesta, ki pa se ne nanaša na izročeno blago - gre za izročitev blaga s stvarno napako v smislu 479. člena ZOR, saj toženka tega blaga brez atesta ne bi mogla dalje prodati. Pravilno je prvostopno sodišče uporabilo določilo 485. člena ZOR, saj je šlo za napako, ki prodajalcu ni mogla biti neznana. Ob takih materijalno - pravnih zaključkih pa kupcu - toženi stranki 488. člen ZOR nudi odstopno upravičenje, katerega se je tudi poslužila in pogodbo razdrla, s tem pa tožnica ni upravičena do kupnine.
Ni kršitev določil pravdnega postopka, če sodišče ni ustreglo predlogu tožene stranke, ki je navzoča na naroku, da bi odgovorila na navedbe tožeče stranke šele na naslednjem naroku, ali s pripravljalnim spisom. Po določilu 3.odst. 191. člena ZPP tožba ni spremenjena, če tožnik spremeni pravno podlago zahtevka.
Pravni osebi se pisanje iz 1. odst. 142. čl. ZPP vroči na način določen v 1. odst. 134. čl. ZPP. Pravilna pa je tudi vročitev po 1. odst. 138. čl. ZPP (zakonitemu zastopniku), toda v takem primeru za nadomestno vročitev ni mogoče uporabiti določbe 1. odst. 141. čl. ZPP.
Ker so bile s pogodbo za primer zamude pri plačilu dogovorjene zakonske zamudne obresti, ne pride v poštev uporaba splošnih pogojev, ki so bili sestavni del pogodbe in so določali višjo obrestno mero zamudnih obresti od zakonske.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - IZVRŠILNO PRAVO - ZAVAROVANJE TERJATEV
VSL00446
ZIP člen 52, 52/1, 53, 53/1, 244. ZPP (1977) člen 354, 354/2-7.
ugovor zoper sklep o začasni odredbi - vročitev ugovora - odgovor na ugovor - bistvena kršitev določb pravdnega postopka
Če je o dolžnikovem ugovoru zoper sklep o začasni odredbi odločeno, ne da bi bil ugovor vročen upniku, je storjena bistvena kršitev določb postopka iz 7. tč. 2. odst. 354. čl. ZPP v zvezi s 14. čl. ZIP.
ZIP člen 38, 38/1, 40, 262, 262/1, 262/2, 38, 38/1, 40, 262, 262/1, 262/2.
začasna odredba - predlog za izvršbo - sklep o predlogu - sklep o izvršbi - opravljanje izvršbe
Ker začasna odredba vsebuje tudi sklep o izvršbi, je zato treba šteti upnikov predlog za izvršbo na podlagi začasne odredbe le kot predlog za izvršitev začasne odredbe.
Osebe, ki so pridobile stanovanjsko pravico na stanovanju v zasebni lasti, v času, ko je to stanovanjska zakonodaja še dopuščala, so ohranile enak obseg stanovanjske zaščite kot imetnik stanovanjske pravice tudi v času, ko je stanovanjska zakonodaja na stanovanju v zasebni lasti dopuščala le pridobitev pravice uporabe do stanovanja. To pomeni, da je imel tudi potomec takšne osebe, ki je skupaj z njo živel v tem stanovanju, enak položaj kot uporabnik stanovanja, na katerem je imel kdo imetništvo stanovanjske pravice. Tako je tudi smel po smrti imetnika stanovanjske pravice v tem stanovanju to stanovanje še naprej uporabljati in je imel tudi sam enako stanovanjsko zaščito kot imetnik stanovanjske pravice. Zato ima tudi pravico zahtevati po uveljavitvi stanovanjskega zakona sklenitev najemne pogodbe za to stanovanje, v kolikor mu ni priskrbljeno ob izselitvi iz stanovanja zahtevo lastnika stanovanja drugo primerno stanovanje.
ZPP (1977) člen 365, 365. ZIP člen 14, 50, 251c, 251f, 14, 50, 251c, 251f.
zastavna pravica na nepremičnih in premičnih stvareh na podlagi sporazuma strank
Moč sodne poravnave ima le zapisnik o sporazumu strank glede obstoja terjatve in časa njene dospelosti. Tudi, če je v tem zapisniku omenjena kaka pogodba, ta zgolj zaradi te omembe (ne da bi bila v sporazumu tudi povzeta oz. postala njegova vsebina), še ne pridobi moč sodne poravnave. Tudi neobrazložen ugovor predstavlja podlago za preizkus zakonitosti in pravilnosti sklepa o izvršbi. Sodišče mora namreč po uradni dolžnosti preizkusiti, ali ni podana kaka od kršitev postopka iz 2. odstavka 354. člena ZPP, ali je materialno pravo pravilno uporabljeno, ter ali ne obstajajo razlogi, zaradi katerih se mora izvršilni postopek po uradni dolžnosti ustaviti.
Tudi mati, če je sposobna za delo, ki pa je brez zaposlitve in prejema nadomestilo za primer brezposelnosti od Zavoda za zaposlovanje, je dolžna prispevati za preživljanje svojega otroka, ki je bil ob razvezi zakonske zveze dodeljen v varstvo in vzgojo očetu.