280. Zakon o poračunavanju finančnih obveznosti Republike Slovenije iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZPFOPIZ-1)
Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z
o razglasitvi Zakona o poračunavanju finančnih obveznosti Republike Slovenije iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZPFOPIZ-1)
Razglašam Zakon o poračunavanju finančnih obveznosti Republike Slovenije iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZPFOPIZ-1), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 26. januarja 2016.
Ljubljana, dne 3. februarja 2016
Borut Pahor l.r.
Predsednik
Republike Slovenije
Z A K O N
O PORAČUNAVANJU FINANČNIH OBVEZNOSTI REPUBLIKE SLOVENIJE IZ POKOJNINSKEGA IN INVALIDSKEGA ZAVAROVANJA (ZPFOPIZ-1)
S tem zakonom se urejajo osnove in način poračunavanja finančnih obveznosti Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: obveznosti države) za izplačevanje pokojnin in drugih prejemkov upravičenkam in upravičencem (v nadaljnjem besedilu: upravičencem), določenim v prvem odstavku 161. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/12, 39/13, 63/13 –ZIUPTDSV, 99/13 – ZSVarPre-C, 101/13 – ZIPRS1415, 44/14 – ORZPIZ206, 85/14 – ZUJF-B in 95/14 – ZUJF-C; v nadaljnjem besedilu: ZPIZ-2) in drugem odstavku 17. člena Ustavnega zakona za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I, 45/94-I in 11/14 – popr.; v nadaljnjem besedilu: UZITUL) Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zavod) in Skladu obrtnikov in podjetnikov (v nadaljnjem besedilu: sklad obrtnikov).
Obveznost države zavodu za upravičence iz prve in osemnajste do petindvajsete alineje prvega odstavka 161. člena ZPIZ-2 je:
-
celoten znesek pokojnine upravičenca, priznane po posebnih predpisih, ki ne izpolnjuje pogojev za pridobitev pravice do pokojnine po splošnih predpisih;
-
celoten znesek pokojnine upravičenca, ki brez upoštevanja pokojninske dobe, dopolnjene po posebnih predpisih, ne bi izpolnjeval pogojev zahtevane pokojninske oziroma zavarovalne dobe za pridobitev pravice do pokojnine po splošnih predpisih;
-
razlika med pokojnino, ki se izplačuje upravičencu, odmerjeno z upoštevanjem posebnih predpisov oziroma z upoštevanjem pokojninske dobe, dopolnjene po posebnih predpisih, in pokojnino, ki bi se mu izplačevala, če bi bila odmerjena po splošnih predpisih;
-
razlika med pokojnino, ki se izplačuje kmetu – borcu NOV po Zakonu o starostnem zavarovanju kmetov (Uradni list SRS, št. 13/72, 26/73, 45/73, 29/75, 14/77, 30/79, 1/82 – odl. US in 27/83) in pokojnino po navedenem zakonu, če statusa borca ne bi imel.
(1)
Obveznost države zavodu za upravičence iz druge do osme, dvanajste, trinajste in šestindvajsete alineje prvega odstavka 161. člena ZPIZ-2 je razlika med pokojnino, ki se izplačuje upravičencu in pokojnino, ki bi se mu izplačevala, če bi bila odmerjena brez upoštevanja pokojninske dobe, za katero niso bili plačani prispevki.
(2)
Obveznost države zavodu za upravičence, ki so pridobili pravico do pokojnine z upoštevanjem dodane dobe za čas vključenosti v obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje oziroma poklicno zavarovanje, je celoten znesek pokojnine, dokler upravičenec ne izpolni pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine po splošnih predpisih.
(3)
Obveznost države zavodu za upravičence, ki so pridobili pravico do poklicne pokojnine po prvem odstavku 204. člena ZPIZ-2 in skladno z drugim odstavkom 204. člena ZPIZ-2 uveljavljajo pravico do pokojnine, ki se odmeri v višini starostne pokojnine, kot bi jim bila priznana na dan uveljavitve pokojnine po tem odstavku, če bi izpolnjevali pogoje za priznanje pravice do starostne pokojnine po izteku obdobja, določenega za prejemanje poklicne pokojnine, je celoten znesek pokojnine, dokler upravičenec ne izpolni pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine po splošnih predpisih.
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.