Dnevne zakonodajne novosti / 10. avgust 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 19/2025 z dne 25.3.2025
TEMA DNEVA
Zakonodajni Supervizor: Mesečni pregled za julij 2017
Tema dneva

V tokratni številki Zakonodajnega Supervizorja boste našli celoten pregled vseh sprememb zakonodaje v mesecu juliju 2017. Veljati ali uporabljati se je začelo 151 predpisov, prenehalo je veljati ali se uporabljati 34 predpisov, spremenilo pa se je 96 predpisov. Tako je na zadnji dan julija veljalo 837 zakonov in 19.253 podzakonskih predpisov. Vsi podatki o spremembah v slovenski zakonodaji, tudi za pretekla obdobja, so sicer vedno na voljo v Zakonodajnem Supervizorju.

Javni zavodi ne zmorejo zmanjševati vrst
Izvajalci zdravstvenih storitev so v prvem polletju opravili manj kot 30 odstotkov predvidenega programa za skrajševanje čakalnih vrst. Od predvidenih več kot 9200 dodatnih posegov, so izvajalci v prvega pol leta uspeli izvesti nekaj več kot 2700 posegov. Najbolj uspešni pri tem so bili koncesionarji in Splošna bolnišnica Brežice. Ker ministrstvo za zdravje predvideva, da nekateri zavodi zaradi omejitev s prostorom, kadrom in opremo ne bodo mogli v celoti izpolniti programa, predlagajo razporeditev programa koncesionarju MD Medicini. MD Medicina lahko operativni program v okviru skrajševanja čakalnih dob začne izvajati nemudoma.

Za boljše črpanje evropskih sredstev
Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti upravljanja z ugotovljenimi nepravilnostmi in finančnimi popravki pri črpanju sredstev evropske kohezijske politike v obdobju 2007-2013 in izreklo mnenje, da so bili v tem obdobju revidiranci pri tem delno učinkoviti. Podalo je vrsto priporočil za izboljšanje poslovanja. Sodišče je ugotovilo, da je bilo do konca leta 2015 za najmanj 164 milijonov evrov izvedenih finančnih popravkov. Ministrstva so praviloma pozivala upravičence k vračilu sredstev. Upravičenci so zneske, manjše od 10.000 evrov, povečini vrnili, pri večjih zneskih pa so največkrat potekali postopki pred sodišči.

“Priložnost zame” – na voljo 1,2 milijona evrov
Zavod za zaposlovanje je objavil novo javno povabilo Priložnost zame v nevladnih organizacijah, ki omogoča subvencionirano zaposlitev 130 brezposelnih z najmanj visokošolsko izobrazbo. Za program, ki je financiran iz državnega proračuna, je na voljo 1,2 milijona evrov. Na voljo so subvencije v višini 7250 evrov za zaposlitev osebe iz ciljne skupine, ki je bila pred tem brezposelna od šest do 12 mesecev ali 9250 evrov za zaposlitev osebe iz ciljne skupine, ki je bila pred tem brezposelna več kot 12 mesecev. Obdobje subvencionirane zaposlitve traja neprekinjeno najmanj 15 mesecev in vključuje trimesečno poskusno delo.

Odpravljanje plačnih anomalij
Za dogovor o odpravi plačnih anomalij v javnem sektorju je podpise prispevalo dovolj sindikatov, tako da njegova uveljavitev ni več vprašljiva. Doslej je namreč aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor, kjer je zahtevan kvorum, podpisalo 24 od 41 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, so povedali na ministrstvu za javno upravo. Vlada in sindikati so za prek 60.000 javnih uslužbencev večinoma dogovorili zvišanje za dva plačna razreda. Dogovor vključuje odpravo anomalij do vključno 26. plačnega razreda ter pri pooblaščenih uradnih osebah, skupaj pa je vreden 71,4 milijona evrov.

Izvozniki dosegajo rekorde
Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo pozdravljajo visoko rast zunanje trgovine, ki jo je Slovenija dosegla v prvem polletju. Kot je za STA povedal državni sekretar Aleš Cantarutti, rezultati kažejo na odlično delo slovenskih izvoznikov. Da so rezultati nadpovprečni, je ocenil tudi vodja Analitike GZS Bojan Ivanc. Državni sekretar sicer priznava, da k dobrim rezultatom prispevajo dobri pogoji na ključnih trgih, "ampak ne glede na to konkurenca vendarle je in naši izvozniki dokazujejo, da so se sposobni boriti v teh razmerah". V prvih petih mesecih se je najbolj povečal izvoz električnih strojev in naprav, in sicer za 170 milijonov evrov.(TFL)