Minister za pravosodje Marjan Dikaučič je včeraj po več kot 10 urah razprave uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 42 poslancev, proti jih je bilo 28. Opozicija je v razpravi nanizala očitke o sumu gospodarske kriminalitete, dolgoletnega neplačila komunalnega prispevka in nespoštovanja zakonodaje v primeru zaprtja notariata v Žalcu. Koalicijski poslanci pa so ocenili, da očitki temeljijo na osebni diskreditaciji Dikaučiča.(več)
Delnice iz lastninjenja konec leta na Kad
Delnice iz lastninjenja, ki so bile nekoč vpisane na registrskih računih, bodo konec leta nepovratno prenesene na Kapitalsko družbo (Kad), s čimer bo ta postala njihova imetnica. Če lastniki teh delnic ne želijo izgubiti pravice do nadaljnjih donosov, jih morajo do takrat prenesti na svoj trgovalni račun.(več)
Vlada novi interventni zakon že poslala v potrditev v DZ
Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.(več)
V gospodarstvu si želijo še več pomoči ob epidemiji covida-19
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pozdravljajo odločitev vlade, da pripravi nov interventni zakon za pomoč ob epidemiji, a kot so zapisali v sporočilu za javnost, bi bilo nujno nabor ukrepov razširiti. Med drugim si želijo ponovne uvedbe subvencioniranja čakanja na delo ter skrajšanega delovnega časa.(več)
Ministrstvo za okolje s predlogom ureditve sežiganja komunalnih odpadkov
Ministrstvo za okolje in prostor je pred dnevi v javno obravnavo poslalo uredbo o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov. Ta med drugim predvideva največ štiri sežigalnice na območju države. Kateri centri za ravnanje z odpadki bi predajali odpadke posamični sežigalnici, bi določila vlada.(več)
Evropsko javno tožilstvo prejelo slovenski predlog kandidatov za evropska tožilca
Evropsko javno tožilstvo (EPPO) je včeraj potrdilo, da je od Slovenije prejelo predlog dveh kandidatov za evropska delegirana tožilca. Ob tem je v zapisu na Twitterju poudarilo, da nacionalne oblasti kandidate predlagajo, kolegij EPPO pa sprejme odločitev o njihovem imenovanju. "To je bistveno za našo neodvisnost," so dodali.(več)
Inšpektorji pri 121 nadzorih v šolstvu ugotovili 11 nepravilnosti
Inšpektorat za šolstvo je v novembru izvedel 121 nadzorov v šolstvu in v 11 primerih ugotovil nepravilnosti, ki izhajajo iz določil za preprečevanje širjenja koronavirusa. V enakem obdobju je pri 382 izvedenih nadzorih v športu ugotovil dve nepravilnosti, je na vladni novinarski konferenci dejal glavni šolski inšpektor Simon Slokan.(več)
Sodišče v zadevi odrezana roka storilca spoznalo za kriva in ju obsodilo na zaporni kazni
Senat Okrožnega sodišča v Ljubljani je včeraj na ponovljenem sojenju v zadevi odrezana roka Julijo Adlešič in Sebastiena Abramova po njunem priznanju spoznalo za kriva in ju obsodilo na zaporni kazni. Adlešičevi je prisodilo na eno leto in sedem mesecev zapora, Abramovu pa dve leti in pet mesecev. Večino kazni sta sicer že prestala v priporu.(več)
V EU ta teden pomemben dogovor o digitalnih trgih in storitvah
Ministri EU za konkurenčnost bodo v četrtek v Bruslju predvidoma dosegli politični dogovor o dveh ključnih digitalnih dosjejih, zakonodaji o digitalnih trgih in storitvah. To bo izhodišče za pogajanja z Evropskim parlamentom. Nova zakonodaja naj bi posameznikom in podjetjem zagotovila bolj pošteno in varnejše spletno okolje.(več)
Bruselj zanima mnenje deležnikov o direktivi o hipotekarnih kreditih
Evropska komisija je začela javno posvetovanje o pregledu direktive o hipotekarnih kreditih. V okviru posvetovanja želi Bruselj pridobiti mnenja deležnikov o izvajanju direktive in morebitnih izboljšavah obstoječega okvira. Javno posvetovanje bo potekalo do 14. februarja prihodnje leto.(več)