Javna agencija RS za varstvo konkurence je glede opravljanja javnih prevozov oseb na Blejski otok, ki jih nudi samo Združenje Pletna, ugotovila omejevanje konkurence. Agencija v svojem mnenju poziva k spremembam odloka o plovbnem režimu in zakonodaje o podeljevanju vodnih dovoljenj. Združenje Pletna, ki ji je bilo izdano vodno dovoljenje do 31. julija 2044, ima po ugotovitvah agencije monopolni položaj, pletnarji pa naj bi se za ceno kartelno dogovorili. Podjetje blejske župnije Blejski otok je lansko pomlad izkazalo interes za vstop na trg in izvajanje linijskega prevoza, vendar je po ostrem odzivu pletnarjev od te namere odstopilo, pletnarji pa so se lotili tudi linijskega prevoza z električnim čolnom po ceni 11 evrov na osebo.
Nepravilnosti pri lanskem proračunu
Računsko sodišče je predlogu splošnega dela zaključnega računa državnega proračuna za lani in pravilnosti izvršitve tega proračuna tudi letos izreklo mnenje s pridržkom. Ker ministrstva med revizijo niso odpravila vseh nepravilnosti, je zahtevalo predložitev odzivnih poročil. Ob tem je podalo nekaj priporočil za izboljšavo. Sodišče je ugotovilo napake pri izkazovanju prejemkov in izdatkov. Kot so povzeli vrhovni revizorji, so med prihodki napačno razvrščeni davčni prihodki, na primer DDV. Med odhodki niso izkazani odhodki za provizijo Javnemu skladu RS za podjetništvo, med odhodki in prihodki pa niso izkazani nekateri posli, ki jih za državo izvaja ta sklad.
Zloraba notranjih informacij
Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo prvostopenjsko sodbo predsedniku VZMD Kristjanu Verbiču, ki je bil obsojen na osemmesečno pogojno zaporno kazen s preizkusno dobo dveh let zaradi zlorabe notranjih informacij pri trgovanju z delnicami Velane. Vrniti mora tudi nekaj več kot 14.000 evrov protipravne premoženjske koristi. Če višje sodišče sodbe ne bi potrdilo, bi primer zastaral 1. avgusta. Verbič je za Delo dejal, da s sodbo ni seznanjen, zato je ne more komentirati. Časnik sicer ocenjuje, da gre najbrž za prvi pravnomočni primer obsodbe zaradi zlorabe notranjih informacij v Sloveniji.
Razkorak med občinami in ministrstvom
Predstavniki ministrstva za finance in treh združenj občin so se na ministrstvu sestali na prvih pogovorih o financiranju občin v letih 2018 in 2019. Med predlogi ministrstva in pričakovanji občin je še precejšen razkorak. Do naslednjega sestanka, ki bo predvidoma v septembru, pa bodo pripravili dodatno dokumentacijo in izračune. Ministrstvo za finance je združenjem občin za leto 2018 predlagalo dvig povprečnine za deset evrov na 546 evrov, za leto 2019 pa povprečnino v višini 550 evrov. Predlog ministrstva za predstavnike občin ni sprejemljiv, saj poudarjajo, da dejanski stroški zakonskih nalog za zadnja štiri leta znašajo 590 evrov.
Ministrici sta imeli nujnejše obveznosti
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc in ministrica za finance Mateja Vraničar Erman še nista skupaj iskali iskali možnih rešitev za javne zdravstvene zavode, ki so v finančnih težavah. Predviden sestanek je bil namreč zaradi drugih obveznosti odpovedan. Nov termin še ni določen, so za STA pojasnili na ministrstvu za finance. Vlada je minuli teden podprla analizo vzrokov za primanjkljaje bolnišnic ter sklenila, da bo vlada do konca avgusta sprejela načrt ukrepov za finančno in poslovno stabilnost javnih zdravstvenih zavodov ter za poplačilo zapadlih obveznosti. Ali je ministrstvo za zdravje v tem času pripravilo dodatno gradivo, še ni znano.
2,8 milijona v program Mladi za mlade
Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko je izdala odločitev o finančni podpori programa Mladi za mlade. Vlada bo za program skupno namenila 2,8 milijona evrov sredstev. Namen programa je zagotoviti spodbude za zaposlitev predvidoma 29 mladih diplomantov na področju športne vzgoje ali kineziologije, so sporočili iz vladne službe. Preko programa bodo mladi diplomanti, stari do 29 let, pridobili praktične izkušnje in preko medgeneracijskega prenosa znanj in izkušenj ter udeležbe na dodatnih strokovnih izobraževanjih razvili ustrezne kompetence za krepitev dolgoročne zaposljivosti.(TFL)
Gradiva v obravnavi DZ | |
---|---|
Delno poročilo o izvajanju Resolucije o nacionalnem programu za mladino 2013–2022 za leta 2014, 2015 in 2016, EPA 2142-VII |
Ostali dokumenti | |
---|---|
AJPES – baza podatkov |