Poslanci so včeraj z 59 glasovi za in brez glasu proti sprejeli vladno novelo zakona o gospodarskih družbah in ob tem sprejeli obe dopolnili koalicije. Z enakim številom glasov so podprli vladno novelo zakona o sodnem registru, ki zakon usklajuje z dvema evropskima direktivama. Novela bo olajšala ustanovitev družb in podružnic tujih podjetij ter poenostavila vpis sprememb v sodni register. S 53 glasovi za pa so poslanci sprejeli še vladno novelo zakona o industrijski lastnini, ki prav tako poenostavlja postopke.(več)
DZ potrdil uveljavitev brezplačnih kosil za vse osnovnošolce s septembrom 2027, za šibkejše že jeseni
DZ je 59 glasovi za in nobenim proti sprejel zakonska predloga Inštituta 8. marec o brezplačnih šolskih kosilih. Tako bodo do brezplačnega kosila od 1. septembra 2027 upravičeni vsi šolarji. Sprejeli pa so tudi dopolnilo predlagatelja, po katerem bodo do polne subvencije kosila od jeseni upravičeni otroci iz najšibkejših družin.(več)
Zelena luč tudi dopolnitvam zakona o sodniški službi
DZ je z 59 glasovi za in 22 glasovi proti podprl dopolnitve zakona o sodniški službi. Ta ureja položaj sodnika, ki je imenovan na mednarodno sodišče in tam opravlja funkcijo za krajši delovni čas poleg sodniške funkcije v Sloveniji. Veljavni zakon namreč takšnega položaja oz. pravne praznine še ne rešuje, je poudaril državni sekretar Igor Šoltes.(več)
DZ sprejel novelo zakona o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj
Poslanci DZ so s 53 glasovi za in 22 glasovi proti sprejeli novelo zakona o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj, ki pravico do odškodnin žrtvam kaznivih dejanj širi tudi na državljane tretjih držav. Novela, ki so jo vložili koalicijski poslanci, predvideva pridobitev odškodnine iz državne sheme ne glede na državljanstvo žrtve.(več)
Poslanci sprejeli novelo zakona o postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij
DZ je z 81 glasovi za in enim proti sprejel novelo zakona o postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij, s katero želi vlada uskladiti zakon z evropsko direktivo. Podporo noveli so na seji izrekli tako v koalicijskih kot opozicijskih poslanskih skupinah.(več)
Sprejeta novela zakona o javnih financah
DZ je sprejel novelo zakona o javnih financah, po kateri bodo skladno z odločbo ustavnega sodišča ustavni organi sami določali obseg svojega finančnega načrta. Za je glasovalo 53 poslancev, nihče ni bil proti. Sprejeli so tudi dopolnila koalicijskih poslanskih skupin.(več)
Brez nasprotovanja tudi noveli zakona o nadzoru državne meje ter pomorskega zakonika
Poslanci DZ so brez glasu proti sprejeli vladno novelo zakona o nadzoru državne meje, ki glede odškodnin izenačuje lastnike obmejnih zemljišč, ustvarja pravno podlago za izplačilo odškodnin lastnikom zemljišč, ki so jih prečkale tehnične ovire, in ureja pravno podlago za vodenje evidenc mejnih kontrol. Brez večjih pomislekov so potrdili tudi novelo pomorskega zakonika, katere cilj je izboljšanje zagotavljanja varnosti plovbe.(več)
O zakonskem predlogu za hitrejše uvajanje OVE dokončno na naslednji seji
Poslanci bodo o predlogu zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE) dokončno glasovali na naslednji seji. V opoziciji so prepričani, da se predlog preveč osredotoča na sončno in vetrno energijo, v koaliciji pa menijo, da je nujen. DZ je včeraj sicer sprejel številna dopolnila koalicije.(več)
Vlada na seji o gospodarskih temah
Vlada je na seji sprejela sklep o ustanovitvi delovne skupine vlade za stanovanjsko politiko, ki bo med drugim pripravila izhodišča za predlog nacionalnega stanovanjskega programa. Imenovala je tudi nacionalnega koordinatorja pravičnega prehoda ter odobrila dodatna sredstva direkciji za infrastrukturo.(več)
Evropska komisija predstavila pravno podlago za uvedbo digitalnega evra
Evropska komisija je predstavila pravno podlago za uvedbo digitalnega evra, katerim bi lahko posamezniki in podjetja plačevali kadarkoli in kjerkoli v evrskem območju. V Bruslju ob tem poudarjajo, da bo končno odločitev o dejanski uvedbi digitalne valute sprejela Evropska centralna banka (ECB).(več)
EU z dogovorom za večji nadzor potrošnikov nad njihovimi podatki
Predstavniki držav članic EU in Evropskega parlamenta so dosegli dogovor glede nove zakonodaje, ki bo uporabnikom omogočila večji nadzor nad tem, kako veliki tehnološki koncerni in druga podjetja uporabljajo njihove podatke. Veljati naj bi začela leta 2025.(več)