DENACIONALIZACIJA - ZEMLJIŠKI KATASTER - UPRAVNI POSTOPEK
VS18131
ZUP člen 279.ZDen člen 88.
evidentiranje sprememb katastrskih podatkov - sprememba lastništva - ničnost odločbe
Ugotovitev in evidentiranje sprememb katastrskih podatkov z upravno odločbo ne pomeni spremembe lastništva oziroma drugega razpolaganja v smislu 88. člena ZDen. Ničnostna posledica v 88. členu ZDen je določena le za akte civilnega prava, ne pa tudi za upravne akte.
Domnevne nezakonitosti bodo predmet presoje v nadaljnjem teku kazenskega postopka, v okviru morebitnih pravnih sredstev, in jih v okviru fakultativne delegacije krajevne pristojnosti ni moč presojati.
Ker je bila uvedba omejenega regresa ukrep, ki je bil potreben zaradi zavarovanja pravne dobrine, ki je bila ogrožena, položaj tožene stranke pa se je poslabšal iz razloga v javnem interesu (varstva zavarovancev), pri čemer je bilo poslabšanje vsaj delno pod njenim nadzorom, ne gre za nedopusten poseg v načelo varstva zaupanja v pravo. Za stanje, ki je sicer nastalo v preteklosti, učinki pa še trajajo, je zato treba uporabiti novo pravilo - novelirani 7. člen ZOZP, ki je predpisal omejeni regres.
ZOR člen 193, 193/1, 201.ZPP člen 39, 39/1, 41, 41/2, 367, 367/2, 377.
dovoljenost revizija - objektivna kumulacija tožbenih zahtevkov v odškodninskem sporu - vrednost spornega predmeta - zavrženje revizije - odškodnina za premoženjsko škodo - odškodnina za stroške pogreba - odškodnina za nagrobni spomenik - vzdrževanje groba - višina odškodnine
Odškodnini za nagrobni spomenik in za vzdrževanje groba spadata v okvir odškodnine za pogreb. V obeh primerih se povrnejo le stroški, ki so v skladu s krajevnimi običaji in dolžno pieteto za umrlim. Stroški vzdrževanja groba so lahko le tisti, ki jih je treba plačati ob zagotovitvi grobnega prostora.
ničnost zaplembene odločbe iz leta 1946 - stvarna pristojnost sodišča
Danes res noben upravni organ ni pristojen za zaplembo premoženja, zato se tudi po mnenju pritožbenega sodišča stvarna pristojnost za odločitev o tožničinem predlogu, ki ga ponavlja v pritožbi zoper izpodbijani sklep, da se sporna zaplembena odločba, ki je upravna odločba, izreče za nično, ugotovi po splošnih pravilih postopka in po organizacijskih predpisih državne uprave. Zato odločanje o tem ne spada v sodno pristojnost in za to ni podlage v veljavnih predpisih.
razmerja med zakoncema po razvezi zakonske zveze - preživljanje razvezanega zakonca - razlogi za razvezo zakonske zveze - višina preživnine - premoženje nepreskrbljenega zakonca - sredstva za življenje - zaposlenost - življenjske potrebe - zmožnosti preživninskega zavezanca
Pri odločanju o preživnini za razvezanega zakonca je nepotrebno obravnavanje vzrokov za razvezo zakonske zveze, če se drugi zakonec ni skliceval na krivičnost plačevanja preživnine zaradi vzrokov za nevzdržnost zakonske zveze.
zahteva za varstvo zakonitosti - odpoved dedovanju - uveljavljanje dednih pravic v pravdi
Tožnica je v zapuščinskem postopku izjavila, da nima nobenih zahtevkov iz tega postopka. Takšna izjava predstavlja odpoved dedovanju in je nepreklicna. Svoje dedne pravice zato ne more več uveljavljati v pravdi.
silobran – istočasnost napada in obrambe - neizogibno potrebna obramba – sorazmernost med intenzivnostjo napada in obrambe
Pri silobranu ni nujno sorazmerje med z napadom ogroženo dobrino in z obrambo poškodovano dobrino, temveč mora biti podano sorazmerje med intenzivnostjo napada in obrambe, pri tem pa ne gre za pravno, temveč za dejansko vprašanje, ki zahteva ugotovitev in presojo vseh okoliščin konkretnega primera.
dovoljenost revizije - zavrženje revizije - aktivno sosporništvo - presoja vrednosti izpodbijanega dela sodbe - presoja vrednosti spornega predmeta
Za presojo vrednosti izpodbijanega dela sodbe ni pomembno število tožnikov, ki so po pravnomočni sodbi upravičeni do tožencu v plačilo naloženega zneska. Določba drugega odstavka 41. člena ZPP, da se v primeru pasivnega sosporništva dovoljenost revizije presoja po vrednosti vsakega posameznega zahtevka, je namreč po analogiji uporabljiva tudi za aktivno sosporništvo, saj se morajo procesni položaji, ki so v bistvenem enaki, obravnavati enako.
razžalitev - občutek razžaljenosti - namen zaničevanja
Pri kaznivem dejanju razžalitve niso določeni znaki kaznivega dejanja, ki predstavljajo izvršitveno obliko, temveč je dejanje opredeljeno le s prepovedano posledico (kdor koga žali), namen zaničevanja pa za storitev kaznivega dejanja ni potreben.
ZPP člen 41, 41/2, 367, 367/2, 370, 370/3, 371, 377.
revizija - standard obrazloženosti revizije - dovoljenost revizije - aktivno sosporništvo - vrednost spornega predmeta - zavrženje revizije
Revizijsko sodišče ne pazi na bistvene kršitve določb pravdnega postopka po uradni dolžnosti. To pomeni, da mora stranka, ki uveljavlja ta revizijski razlog, svoj očitek obrazložiti in konkretizirati.
beneficium cohaesionis - delna razveljavitev sodbe - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Glede na naravo kršitev (kršitev postopka iz 9. točke in 11. točke 1. odstavka 371. člena ZKP), ki jih je sodišče ugotovilo v zvezi s sodbo o kaznivem dejanju soobtoženega, ne pa tudi v zvezi s kaznivim dejanjem obsojenega, delna razveljavitev sodbe sodišča prve stopnje ni vplivala na pravilno odločitev o krivdi soobdolžencev.
zahteva za varstvo zakonitosti – obseg preizkusa – zmotno ali nepopolno ugotovljeno dejansko stanje – bistvene kršitve določb kazenskega postopka – opredelitev do pritožbenih navedb – formalna obramba
Obtoženčeva pravica do obrambe v kazenskem postopku ni izčrpana zgolj s formalno postavitvijo zagovornika, ampak z njegovim aktivnim delovanjem in sodelovanjem v kazenskem postopku.
prekrški - kazni za prekrške - omilitev kazni - kazenske točke v cestnem prometu s prenehanjem veljavnosti vozniškega dovoljenja
Sodnica za prekrške je storilcu stransko kazen prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja omilila tako, da mu je izrekla sedem kazenskih točk (kar ima za voznika začetnika po 4. odstavku 29.a člena ZP za posledico izrek prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja za vse kategorije motornih vozil), s tem pa z odločitvijo o kazni prekoračila pravico, ki jo ima po zakonu.
zahteva za varstvo zakonitosti - dovoljenost - sklep o podaljšanju pripora
Zahtevo za varstvo zakonitosti se sme vložiti zoper pravnomočni sklep o podaljšanju pripora, ki je bil na podlagi 2. odstavka 272. člena ZKP izdan po vložitvi obtožnice, ne pa zoper sklep o podaljšanju pripora na podlagi 2. odstavka 207. člena ZKP.
CZ (1976) člen 19, 19/1-9, 50, 50/2, 56, 56/3. ZUS člen 73.
absolutno zastaranje carinskega dolga
Carinski organ mora v okviru 10-letnega absolutnega zastaralnega roka iz 56. člena CZ 1976 izpeljati celotni postopek odmere carinske obveznosti, saj s pretekom navedenega roka ne ugasne samo pravica do izterjave carine, ampak tudi obveznost plačila carinskega dolga. Razlaga zastaranja, kot jo ima v mislih tožena stranka, pa se nanaša na zastaranje po Zakonu o davčnem postopku, po katerega določbah postane prvostopna odločba izvršljiva ne glede na dokončnost.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS23391
ZKP člen 364, 364/7, 371, 371/1-7, 371/1-11.
bistvene kršitve določb kazenskega postopka - razlogi o odločilnih dejstvih - obrazložitev ocene protislovnih dokazov - popolna rešitev predmeta obtožbe - nasilništvo - ogroženost v družini
Pritožbeno sodišče kršitve iz 11. točke prvega odstavka 371. člena ZKP ne more odpraviti tako, da popravi izpodbijano sodbo s tem, da doda razloge o odločilnih dejstvih, temveč je dolžno v skladu z določili prvega odstavka 392. člena ZKP sodbo sodišča prve stopnje razveljaviti in zadevo vrniti v novo sojenje.