CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI
VS3004520
ZPP člen 367a, 367c. ZPSDP člen 8.
predlog za dopustitev revizije - enotna sodna praksa - stroški prevoza na delo - najcenejši prevoz
Zgolj dejstvo, da o pravnem vprašanju vrhovno sodišče še ni odločalo, ne utemeljuje predloga za dopustitev revizije, zlasti ob ugotovitvi, da je glede tega vprašanja praksa višjega sodišča enotna. Pomen „enotnosti sodne prakse“ zato, ker je v Republiki Sloveniji le eno višje delovno in socialno sodišče, ni manjši, kot če bi na tem področju odločalo več višjih sodišč.
delo na obrambnem področju - dvojno državljanstvo - prenehanje delovnega razmerja - rok za izdajo akta - varnostni zadržek
Glede na zagotovila iz 14. člena UZITUL bi tožena stranka lahko ugotavljala prenehanje delovnega razmerja tožnika zaradi dvojnega državljanstva šele v primeru, če se tožnik ne bi izbrisal iz državljanstva Republike Srbije v razumnem roku po ureditvi razmer, ki bi mu tak izbris omogočale.
ZDR člen 142, 145, 145/2, 145/2-2, 147, 147/7. ZOFVI člen 119, 120. Kolektivna pogodba za dejavnost vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji (1994) člen 44, 62. Pravilnik o normativih in standardih za izvajanje programa osnovne šole (2005) člen 2.
delovna obveznost - delo preko polnega delovnega časa - učna obveznost - priprave na pouk - tajanje učne ure - učiteljica - starejša delavka - dokazna ocena
Drugostopenjska ugotovitev o tem, da je tožnica opravila 5 učnih ur dnevno (polnih in ne le v trajanju 50 minut), po svoji naravi predstavlja ugotovitev dejanske narave. Ker je na ugotovljeno dejansko stanje Vrhovno sodišče na podlagi tretjega odstavka 370. člena ZPP vezano, je bilo pri odločitvi o reviziji dolžno upoštevati trajanje tožničine učne ure v takšnem obsegu, kot ga je ugotovilo pritožbeno sodišče.
Iz 119. člena ZOFVI resda izhaja, da vzgojno-izobraževalno delo ne obsega le učne obveznosti in priprav, temveč tudi drugo delo, ki je potrebno za uresničitev izobraževalnega programa. Vendar pa v obravnavani zadevi ni mogoče mimo dejstva, da je tožnica starejša delavka, ki je glede na ugotovljeno dejansko stanje dosegla polni delovni čas že z opravljenimi učnimi urami, pripravami na ure in vštetim odmorom med delom. Drugo delo bi tako lahko opravila kvečjemu z delom preko polnega delovnega časa, katerega pa ji tožena stranka zaradi priznanega varstva (2. alinea drugega odstavka 145. člena in sedmi odstavek 147. člena ZDR) ni smela naložiti.
pogodba o zaposlitvi za določen čas - zakoniti razlog - navedba razloga v pogodbi - vzgoja in izobraževanje - neizpolnjevanje pogojev - transformacija pogodbe o zaposlitvi - sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi
Tožena stranka s tožnico zaradi neizpolnjevanja pogojev po ZOFVI kot specialnem predpisu v nobenem primeru, tudi v primeru neutemeljenih oziroma nedokazanih razlogov za zaposlitev za določen čas po 52. členu ZDR, ne bi mogla skleniti pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas.
Iz ZDR (enako velja za prejšnji ZDR) ne izhaja zahteva, da bi moral biti razlog za sklenitev delovnega razmerja za določen čas izrecno naveden že v pisni pogodbi o zaposlitvi (tako kot je obrazložilo sodišče prve stopnje), temveč ga tožena stranka lahko dokaže tudi v sodnem postopku.
V ZDR ni podlage, da bi se delodajalcu naložilo, da z delavcem po ugotovitvi delovnega razmerja za nedoločen čas na podlagi že pred tem pisno sklenjenih pogodb za določen čas, sklene novo pogodbo o zaposlitvi. V primeru uspešne tožbe delavca za ugotovitev obstoja delovnega razmerja za nedoločen čas po 54. členu ZDR, delavec enostavno nadaljuje delo na delovnem mestu, za katero je nazadnje sklenil pogodbo o zaposlitvi, in sicer s pravicami, ki izhajajo iz te pogodbe.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI
VS3004470
ZDR člen 88, 88/1, 88/1-1. ZPP člen 213, 287. Kolektivna pogodba za dejavnost vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji (1994) člen 39.
odpoved pogodbe o zaposlitvi - poslovni razlog - kriteriji za določitev presežnega delavca - zdravstveno stanje delavca - dejavnost vzgoje in izobraževanja - izvedba dokazov
Bistvena za odločitev je dejanska ugotovitev sodišča, da s tožnico primerljiva delavka po enem od kriterijev za določanje presežnih delavcev ni bila pravilno točkovana. Ob pravilnem točkovanju bi dosegla manjše število točk, kar pomeni, da je bila tožnica nezakonito določena kot presežna delavka.
pogodba o zaposlitvi za določen čas - dejavnost vzgoje in izobraževanja - transformacija v pogodbo za nedoločen čas - neizpolnjevanje zakonskih pogojev za zasedbo delovnega mesta
Ker tožnik ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi za določen čas ni izpolnjeval vseh zakonsko predpisanih pogojev za sklenitev delovnega razmerja za nedoločen čas, ni moglo priti do transformacije delovnega razmerja za določen čas v delovno razmerje za nedoločen čas.
razporeditev na delovno mesto - zavarovalna doba s povečanjem - opravljanje del drugega delovnega mesta
Razporeditev na delovno mesto in opravljanje nalog tega delovnega mesta pomeni, da gredo delavcu vse pravice (na primer plača) in upravičenja (na primer priznanje zavarovalne dobe s povečanjem), vezana na to delovno mesto. Tega ne spremeni okoliščina, da delavec ob ali poleg svojega dela opravlja tudi drugo delo oziroma opravlja tudi naloge, ki spadajo v delokrog drugega delovnega mesta.
ZPol člen 99, 99/1, 99/1-6. URS člen 2, 3, 120, 153. ZJU člen 128, 130. Uredba o disciplinskem postopku v organih državne uprave, pravosodnih organih in upravah lokalnih skupnosti (2003) člen 5.
disciplinski postopek - disciplinski ukrep odpoved pogodbe o zaposlitvi - kršitev z znaki kaznivega dejanja - zastaranje vodenja disciplinskega postopka - urejanje s podzakonskim aktom - odsotnost delavca
Določilo drugega odstavka 5. člena Uredbe o disciplinskem postopku v organih državne uprave, pravosodnih organih in upravah lokalne skupnosti posega na področje, ki ga ureja zakon.
Sodišče druge stopnje bi moralo za pravilno uporabo materialnega prava ugotoviti tudi, ali je tožnikova opravičena odsotnost z dela v trajanju 74 dni predstavljala tisti dejanski stan, ki ustreza določilu petega odstavka 128. člena ZJU, kar bi narekovalo zadržanje (pretrganje) zastaralnega roka za vodenje disciplinskega postopka.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI
VS3004472
ZUJIK člen 45. ZJU člen 24, 25. ZDSS-1 člen 42. ZPP člen 274, 339, 339/1, 350, 350/2, 354, 354/2. ZDR člen 52, 111, 204, 204/3.
javni zavod na področju kulture - izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - transformacija pogodbe o zaposlitvi - uveljavljanje varstva pravic - bistvena kršitev določb postopka - predhodno varstvo pri delodajalcu - procesna predpostavka - drugostopenjska razveljavitev sodbe po uradni dolžnosti - zavrženje tožbe
Če sodišče prve stopnje procesno predpostavko iz 5. odstavka 24. člena ZJU spregleda, oziroma o njej napačno presodi, kršitev ne predstavlja ene od bistvenih kršitev določb postopka iz drugega odstavka 350. člena ZPP, na katere pritožbeno sodišče pazi po uradni dolžnosti, temveč lahko predstavlja le bistveno kršitev iz prvega odstavka 339. člena ZPP.
Delodajalec mora o delavčevi zahtevi za odpravo kršitve odločiti s pisnim sklepom. Takšna zahteva je lahko upravičena le v času trajanja delovnega razmerja. Po tem, ko delovno razmerje že preneha, vlaganje zahtev za odpravo kršitev in odločanje s pisnimi sklepi ni niti smiselno niti predvideno. Predhodna pritožba pri delodajalcu v smislu 25. člena ZJU je procesna predpostavka za vložitev tožbe le v tistih primerih, ko delavec uveljavlja transformacijo v času trajanja delovnega razmerja.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - kršitev z znaki kaznivega dejanja - rok za odpoved - sodna razveza pogodbe o zaposlitvi - zatrjevanje in dokazovanje pomembnih okoliščin
Sodišče lahko razveže pogodbo o zaposlitvi tudi v primeru, ko delavec vztraja pri reintegracijskem zahtevku, če upoštevaje vse okoliščine in interes obeh pogodbenih strank ugotovi, da nadaljevanje delovnega razmerja ne bi bilo več mogoče (drugi odstavek 118. člena ZDR). V takem primeru je delodajalec tisti, ki mora take okoliščine in interese zatrjevati in tudi dokazati.
ZDR člen 52, 52/1, 52/1-13. ZOFVI člen 92, 92/2, 92/3, 109, 109/6.
pogodba o zaposlitvi za določen čas - učitelj - neizpolnjevanje pogojev za zasedbo delovnega mesta - strokovni izpit
Pogodba o zaposlitvi za določen čas se na podlagi šestega odstavka 109. člena ZOFVI lahko sklene z delavcem, ki ne izpolnjuje zahtevanih pogojev (torej kateregakoli pogoja, ne le pogoja strokovne izobrazbe).
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI
VS3004335
ZPP člen 339, 339/2, 339/2-8, 339/2-14. ZUstS člen 46.
učitelj - plačilo razlike plače - uvrstitev v višji plačni razred - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - možnost obravnavanja pred sodiščem - nasprotje med razlogi o vsebini listin in vsebino listine
Če pri delodajalcu ni dokončno in določno odločeno o delavčevi zahtevi za plačilo razlike plače na podlagi uvrstitve v višji plačni razred, mora o utemeljenosti plačila zahtevane razlike plače odločiti sodišče.
ZDR člen 51. ZDR člen 66. Uredba o postopku za zasedbo prostega delovnega mesta v organih državne uprave in v pravosodnih organih (2004) člen 4.
sklenitev delovnega razmerja z drugim delodajalcem - uredba Vlade - mirovanje pravic iz delovnega razmerja - sporazum strank - pravica do ponovne sklenitve pogodbe o zaposlitvi
Do nadaljevanja delovnega razmerja po poteku dogovorjenega mirovanja pravic in obveznosti iz delovnega razmerja ni prišlo iz razlogov na strani javnega uslužbenca.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI
VS3004409
ZDR člen 79. URS člen 22. ZPP člen 302, 339, 339/1.
sporazum o razveljavitvi pogodbe o zaposlitvi - izpodbojnost - napake volje - nedopustna grožnja - bistvena kršitev določb postopka - vpliv na zakonitost sodbe - spremenjen senat - branje zapisnika - izjava stranke - zavrnitev dokaznega predloga
Za uspešno uveljavljanje relativne bistvene kršitve določb pravdnega postopka mora stranka zatrjevati in dokazati, da sodišče med postopkom ni uporabilo kakšne določbe ZPP ali jo je uporabilo nepravilno, in tudi, da bi to lahko vplivalo na zakonitost in pravilnost sodbe (prvi odstavek 339. člena ZPP). Tej zahtevi revizija ni zadostila, saj ne zatrjuje in ne pojasni, kako naj bi kršitev tretjega odstavka 302. člena ZPP vplivala na zakonitost in pravilnost izpodbijane sodbe.
Zavrnitev dokaznega predloga sama po sebi ne predstavlja kršitve pravice do enakega varstva pravic iz 22. člena URS. Navedeno ustavno jamstvo stranki namreč ne zagotavlja pravice do izvedbe vseh dokazov, ki jih je predlagala. Če sodišče razumno oceni, da nekateri predlagani dokazi oziroma dejstva, ki naj se z njimi ugotovijo, za odločitev v sporu niso pomembni ali da je neko dejstvo že dokazano, nadaljnjih dokazov ni dolžno izvajati, mora pa zavrnitev dokaznega predloga stranke ustrezno obrazložiti (drugi odstavek 287. člena ZPP).
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI
VS3004396
ZDR člen 88, 98, 101. ZPP člen 339, 339/2, 339/2-14.
odpoved pogodbe o zaposlitvi - poslovni razlog - večje ali manjše število delavcev - rok za odpoved - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - nasprotje v razlogih sodbe
Sodišče druge stopnje bo moralo ob ponovni presoji upoštevati, da gre pri odpovedi večjemu številu delavcev iz poslovnih razlogov za obsežnejši postopek določitve presežnih delavcev, v katerem so predvideni tudi posebni roki za odpoved (98. in 101. člen ZDR).
ZJU člen 124, 127, 130, 131, 134. ZPP člen 137. KZ člen 154. ZPol člen 99, 99/1, 99/1-6. Uredba o disciplinskem postopku v organih državne uprave, pravosodnih organih in upravah lokalnih skupnosti (2003) člen 3, 13, 20.
disciplinski postopek - disciplinski ukrep odpoved pogodbe o zaposlitvi - zloraba osebnih podatkov - znaki kaznivega dejanja - vročanje odvetniku - prenehanje delovnega razmerja tekom disciplinskega postopka - začasna odstranitev z dela - zavrženje revizije
Spor o začasni odstranitvi delavca z dela ne spada med spore iz 1. in 2. točke 31. člena ZDSS-1, sodišče druge stopnje pa glede tega dela odločitve revizije tudi ni dopustilo.
Ker je imel tožnik v disciplinskem postopku pooblaščenca odvetnika, tožena stranka ni kršila pravil o vročanju, ker je vabilo na zagovor vročila le tožnikovemu pooblaščencu.
Za odločitev o zakonitosti obravnavane disciplinske odločbe ne zadošča že zgolj ugotovitev sodišča o tem, da je tožniku dokazan neupravičen vpogled v osebne podatke, temveč bi moralo le-to ugotoviti tudi, ali je tožnik neupravičeno vpogledane podatke uporabil v nasprotju z zakonom, kar je eden od zahtevanih znakov za kaznivo dejanje po prvem odstavku 154. člena KZ. Ker nobeno od nižjih sodišč ni ugotavljalo dejanskega stanja glede tega, ali je tožnik neupravičeno vpogledane podatke tudi uporabil, je ostalo dejansko stanje glede obstoja enega od znakov očitanega kaznivega dejanja neraziskano, sprejeta odločitev pa je posledično materialnopravno zmotna.
ZDR člen 54, 204. ZJU člen 24, 25. ZUJIK člen 42, 45.
uveljavljanje pravic pri delodajalcu in sodno varstvo - tuji delavci - pogodba o zaposlitvi za določen čas - transformacija - javni zavod na področju kulture - svet zavoda - procesna predpostavka za sodno varstvo - vložitev pritožbe - zavrženje tožbe
Tožnik je uveljavljal varstvo pravic v času trajanja delovnega razmerja. Ker tožena stranka na zahtevo tožnika ni odgovorila v predpisanem roku 15 dni (drugi odstavek 25. člena ZJU), bi moral tožnik v nadaljnjih 8 dneh (in ne 15 kot navaja revizija, prvi odstavek 25. člena ZJU) vložiti pritožbo na pristojni organ. Ta organ je za javne zavode s področja kulture določen že z ZUJIK: po deveti alineji drugega odstavka 42. člena ZUJIK je to svet zavoda. Ker pritožbe ni vložil, ni izpolnjena procesna predpostavka za sodno varstvo.
ZDR člen 7, 88, 88/1, 88/1-1. Kolektivna pogodba za dejavnost vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji (1994) člen 38, 39.
dejavnost vzgoje in izobraževanja - učitelj - odpoved pogodbe o zaposlitvi - poslovni razlog - kriteriji za določitev presežnega delavca - kolektivna pogodba - primerljivi delavci
Ker ZDR v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi manjšemu številu delavcev ne prepoveduje uporabe kriterijev za določitev presežnih delavcev, in ker iz 38. in 39. člena KPVIZ ne izhaja, da bi bila uporaba v kolektivni pogodbi določenih kriterijev omejena zgolj na primer prenehanja potreb po delu večjega števila delavcev, je bila tožena stranka te kriterije dolžna uporabiti tudi pri ugotavljanju prenehanja potreb po delu enega delavca.
disciplinski postopek - kršitev z znaki kaznivega dejanja - hramba orožja - disciplinski ukrep prenehanja delovnega razmerja
Tožniku je bilo očitano, da je dne 17. 3. 2005 na svojem domu hranil večjo količino vojaškega orožja, streliva in eksploziva, katerega promet, nabava in posest (hramba) v tistem trenutku posameznikom ni bila dovoljena.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI
VS3004333
ZPP člen 367a.
predlog za dopustitev revizije - dopuščena revizija - napačen izračun plače - vračilo preveč izplačanega dela plače
Vprašanje, ali je delodajalec upravičen do vračila dela plače, izplačane delavcu v previsokem znesku zaradi napačnega računalniškega izračuna, ki ga je za delodajalca opravljal zunanji izvajalec, je pomembno za zagotovitev pravne varnosti in enotne uporabe prava.