vrnitev v prejšnje stanje - opravičen vzrok - vročanje pisanj - vročitev pravni osebi - vročilnica - javna listina - zamudna sodba - pogoji za izdajo zamudne sodbe - absolutna bistvena kršitev določb pravdnega postopka - opustitev vročitve
Sodna pošiljka je pravni osebi lahko pravilno vročena tudi na naslovu, ki v sodnem registru ni označen kot sedež te pravne osebe, če so vsi delavci, zaposleni pri tej pravni osebi, na naslovu, označenem na vročilnici.
Potrdilo o vročitvi sodne pošiljke - vročilnica - je javna listina. Javna listina pa dokazuje resničnost tistega, kar se v njej potrjuje (1. odst. 230. čl. ZPP). Zato je pri ugotavljanju dejstev, na podlagi katerih je moč sklepati o pravilnosti vročitve, potrebno izhajati iz dejstva, da je bila sporna sodna pošiljka vročena naslovniku na naslovu, označenem na vročilnici, dokler prizadeti ne dokaže nasprotnega (3. odst. 230. čl. ZPP).
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS00321
ZKP člen 412. KZJ člen 39, 39/3.
zahteva za izredno omilitev kazni - poškodba vratne hrbtenice - sprememba zaporne v denarno kazen - način
Obsojenčeva poškodba vratne hrbtenice s kompresivnim zlomom XI. vretenca (ne glede na to ali gre za novo poškodbo ali staro poškodbo izpred 15 let) v rednem postopku ni bila znana, v povezavi z že znanimi okoliščinami pa je tako tehtna, da bi v primeru, če bi obstajala ali bila znana že v rednem kazenskem postopku, povzročila tudi omilitev kazni po 2. točki 42. člena KZ SFRJ.
Pri spremembi neplačane denarne kazni v zapor se po 3. odstavku 39. člena KZ SFRJ upošteva ključ, ki je veljal v času rednega sojenja. Zapor kot nadomestna kazen za neizterljivo denarno kazen ne more biti daljši kot kazen zapora, ki je bila obsojencu izrečena v rednem postopku, ker je izredna omilitev kazni izredno pravno sredstvo le v obsojenčevo korist.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS20011
ZKP člen 91, 91/1, 91/3, 91/4, 425/2, 428/3, 364/1-9. KZJ člen 13, 22, 245, 245/1.
zahteva za izreden preizkus pravnomočne sodbe - rok - iztek roka - bistvena kršitev določb kazenskega postopka - prekoračitev obtožbe - neupravičen promet z mamili - posredovanje - eventualni naklep
1. Enomesečni rok za vložitev zahteve za izreden preizkus pravnomočne sodbe se je iztekel s pretekom tistega dne v zadnjem mesecu, ki se po številki ujema z dnem, ko je rok začel teči (začne pa teči naslednjega dne po vročitvi).
2. Dodajanje nekaterih konkretnih okoliščin v izreku sodbe "povpraševanje do sedaj točno neugotovljene osebe po imenu x." ne odstopa od očitka obtožbe, da je omenjena oseba navezala stik z obsojencem zaradi nabave večje količine heroina za italijanske kupce, temveč pomeni le pobližje opredelitev že v obtožbi navedene obsojenčeve vloge, zato ne gre za prekoračitev obtožbe, saj gre tudi po opisu v obtožbi za enako obsojenčevo vlogo v posredovanju pri prodaji heroina.
3. Shranjenje mamila za prodajo je eden od storitvenih načinov kaznivega dejanja neupravičenega prometa z mamili po členu 245/1 KZJ, to dejanje pa se lahko stori tudi z eventualnim naklepom.
ZOR člen 540, 542, 454. Zakon o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev člen 19, 19-9. ZPPD člen 3, 3/4. ZPPD tarifna številka 13.
davek od storitev pri zakupu - leasing
Leasing je posebna oblika zakupa. Zato je bilo treba tudi v letih 1990 in 1991 plačati od plačil za storitve dajanje predmetov v leasing davek od prometa storitev.
ZOR člen 567, 567/1, 648. Zakon o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev člen 52. Tarifa temeljnega prometnega davka - Davek od prometa storitev tarifna številka 5, 5/1.UZITUL člen 4.
davek od storitev - rent-a-car - prevozna storitev - storitev dajanja v zakup - upravičenja SDK
Rent-a-car je zakup. SDK je tudi po osamosvojitvi RS upravičen kontrolirati pravilnost finančno-materialnega poslovanja podjetij.
V revizijskem postopku zoper dokončno odločbo SDK, niti v takem postopku sledečem računskem upravnem sporu ni mogoče uveljavljati zmotne oz. nepopolne ugotovitve dej. stanja.
Prispevke po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, zdravstvenem varstvu in zaposlovanju ter davek po zakonu o dohodnini je treba obremeniti in plačati od celotnega izplačila bruto osebnega dohodka, kot je to izkazano v izplačilnih listah, ne glede na to, če je bil osebni dohodek izplačan deloma v vrednostnih bonih.
Če pritožbeni organ ni v celoti odločil o pritožbi, lahko tožeča stranka glede tega dela sproži računski upravni spor kot da bi bila pritožba v tem delu zavrnjena, šele potem, če pritožilcu organ v dodatnem 7 dnevnem roku po zahtevi za odločitev ne odloči.
Izrek odločbe SDK je določen, če vsebuje znesek prispevka oz. davka, ki ga mora stranka plačati oz. če določa čas za katerega mora obračunati in plačati obresti in znesek, od katerega mora to storiti.
Zakon o obdavčenju proizvodov in storitev v prometu (1983) člen 6.
oprostitev plačila prometnega davka
Plačilo prometnega davka je pravilo. Prodajalec, ki želi izkoristiti izjemo, ko zakon v določenih primerih prodaje proizvodov ne šteje za promet, od katerega je treba plačati davke, pa mora ravnati natančno tako, kot določa zakon v 6. členu.
Zakon o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev člen 7.
oprostitev plačila prometnega davka
Prodaja se ne šteje za promet proizvodov za končno potrošnjo če se opravi na podlagi pisne naročilnice, ob obvezni izdaji računa in ob brezgotovinskem plačilu z virmanom z žiro računa kupca na žiro račun prodajalca.
ZOR člen 586. Zakon o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev člen 5, 5/2-1, 11, 11/1, 19, 19-9, 23, 23/1, 26, 26/3-3, 32, 32/1.
davek od storitev pri zakupu - leasing
1. leasing je posebna oblika zakupa 2. leasing kot posebna oblika zakupa je storitev, od katere se plačuje davek od prometa storitev 3. davčna osnova je celotno plačilo za opravljeno storitev 4. v leasing se lahko daje predmete, ki jih je dajalec leasinga sam vzel v leasing (podzakup)
5. začasen uvoz avtomobilov na podlagi pogodbe o leasingu zavezuje jemalca leasinga k plačilu davka od prometa proizvodov, dajanje teh avtomobilov naprej v leasing pa zavezuje isto osebo sedaj kot dajalca leasinga k plačilu davka od prometa storitev dajanja stvari v leasing.
Oproščena davka je lahko samo socialna pomoč, namenjena prejemniku glede na njegov osebni socialni položaj, ne morejo pa biti deležni davčne oprostitve prejemki vseh delavcev v podjetju, izplačani v enakih zneskih ne glede na socialni položaj vsakega od njih.
odgovornost za škodo od nevarne dejavnosti - objektivna odgovornost - trening kolesarja
Kolesarjenje kot šport (rekreacijski ali tekmovalni) samo po sebi ne predstavlja nevarne dejavnosti, ki bi imela za posledico objektivno odgovornost. Način treninga kolesarja, ki poteka tako, da kolesar vozi po cesti v zavetrju in v minimalni oddaljenosti od kombija (le 5-10 cm), zaradi česar mora pri hitrostih, ki dosežejo tudi 60 km/h vso svojo pozornost posvetiti le motornemu vozilu za katerim pelje, tako da sploh nima pregleda nad cesto in je pri vožnji za kombijem odvisen izključno od pred njim vozečega avtomobila in znakov, ki mu jih daje trener kot voznik kombija, je nevarna dejavnost iz katere izvira večja škodna nevarnost za okolico in udeležence takega načina treninga.
odgovornost pri nesreči, ki jo povzročijo premikajoča se motorna vozila - vzročna zveza
Vinjenost voznika ni v vzročni zvezi s prometno nezgodo, saj je drugo vozilo zapeljalo pred njegovo vozilo ne da bi poprej nakazalo spremembo smeri in tik pred vozilo.
Če sodba sodišča prve stopnje ni bila vročena javnemu pravobranilcu ampak drugemu organu (v obravnavanem primeru Občinskemu sekretariatu za občo upravo), pritožbeni rok, ki ga ima javni pravobranilec na razpolago ne more začeti teči od dneva vročitve sodbe temu drugemu organu.
pravica uporabe na nacionaliziranem stavbnem zemljišču - akt o odvzemu in akt o dodelitvi
Po ugotovitvah sodišč prve in druge stopnje je postala parc.št. ... družbena lastnina po Zakonu o nacionalizaciji najemnih zgradb in gradbenih zemljišč (Uradni list SFRJ, št. 52/58), ker se je nahajala v ožjem gradbenem okolišu. Z odločbo Oddelka za urbanizem in gradbene zadeve z dne 25.12.1974 je bila ta parcela odvzeta iz posesti in uporabe prejšnjima imetnikoma te pravice ter dodeljena v posest in uporabo tožniku. Odločba je bila izdana na podlagi 2. odst. 18. člena Zakona o razpolaganju z nezazidanim stavbnim zemljiščem (Uradni list SRS, št. 27/72). Tožnik je tako pridobil pravico uporabe na spornem zemljišču, ki ga je že preje užival in na katerem stoji po podatkih odločbe tudi del njegove hiše. Prejšnji lastniki nacionaliziranega stavbnega zemljišča po izdaji odločbe niso imeli na tem zemljišču nikakršnih pravic več. Zato pravica uporabe ni mogla biti predmet dedovanja in tudi ne predmet brezplačnega razpolaganja, na katerega se sklicuje toženec.
ZZZPB člen 3, 18, 69.ZUP člen 209, 209/2. ZST člen 13.
denarno nadomestilo med brezposelnostjo - oprostitev plačila sodnih taks
Ugoditev, ker iz obrazložitve izpodbijane odločbe ni razvidna pravna podlaga na podlagi katere tožnik nima statusa zavarovanca po zakonu o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (ker mu je delovno razmerje v JA prenehalo v Republiki Hrvatski in ne v Sloveniji).
obnova postopka po uradni dolžnosti v zadevi izdaje obrtnega dovoljenja
Obnove postopka ni mogoče zahtevati zaradi napačno ugotovljenega dejanskega stanja - če je imel organ v prvem postopku na voljo dokaze, iz katerih bi lahko ugotovil "novo" dejstvo.