• Najdi
  • <<
  • <
  • 7
  • od 7
  • 121.
    VSRS Sklep VIII Ips 54/2020
    2.3.2021
    SOCIALNO ZAVAROVANJE - SOCIALNO VARSTVO
    VS00044500
    ZVOP-1 člen 3, 8, 9. ZUPJS člen 51. ZUP člen 43a, 139. ZSV člen 113.
    institucionalno varstvo - plačilo socialnovarstvenih storitev - oprostitev plačila - zavezanec za plačilo - ugovori zavezanca - pravica do institucionalnega varstva
    Center za socialno delo lahko ugotavlja plačilno sposobnost zavezanca za institucionalno varstvo s preverjanjem njegovih podatkov iz ustreznih evidenc, do katerih ima dostop, le v primeru, če zavezanec za to poda posebno vlogo za oprostitev glede na svoje premoženjsko stanje (in stanje svoje družine). Ob ustreznem pravnem pouku na posledice lahko center za socialno delo v primeru, če zavezanec takšne vloge ne poda, šteje, da je njegova plačilna sposobnost tolikšna, kolikor znaša oprostitev upravičenca.
  • 122.
    VSRS Sodba VIII Ips 5/2020
    2.3.2021
    SOCIALNO ZAVAROVANJE
    VS00045027
    ZPIZ-2 člen 109, 109/1. ZPP člen 378.
    pravica do invalidske pokojnine - izbira med dvema pokojninama
    Pogoj za izbiro med dvema ali več pokojninami iz obveznega zavarovanja je, da zavarovanec v času izbire izpolnjuje pogoje za pridobitev pravice do pokojnin, med katerimi želi izbirati. ZPIZ-2 ne določa, da ni možna izbira med starostno in invalidsko pokojnino, če so ob izbiri izpolnjeni pogoji za pridobitev pravice do obeh pokojnin.

    ZPIZ-2 v 109. členu sicer res govori o zavarovancu kot aktivno legitimirani osebi za opravo izbire med dvema ali več pokojninami, vendar ni najti razumnega razloga, da možnosti izbire ob enakih pogojih kot zavarovanci ne bi imeli tudi uživalci pokojnin (odločba US Up-1419/08).

    Bistveno za uveljavljanje pravice do izbire med pokojninami po prvem odstavku 109. člena ZPIZ-2 je, da so na dan izbire izpolnjeni pogoji za pridobitev (vsaj) dveh pokojnin.
  • 123.
    VSRS Sklep VIII DoR 22/2021-6
    2.3.2021
    CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO
    VS00046193
    ZPP člen 367a, 367a/1, 367c, 367c/2. ZDR člen 89, 89/1, 126, 126/2.
    predlog za dopustitev revizije - zavrnitev predloga - redna odpoved pogodbe iz poslovnega razloga
    Vrhovno sodišče ugotavlja, da razlogi za dopustitev revizije iz prvega odstavka 367. a člena ZPP niso podani, zato je na podlagi drugega odstavka 367. c člena ZPP predlog za dopustitev revizije zavrnilo kot neutemeljeno
  • 124.
    VSRS Sklep VIII DoR 14/2021-6
    2.3.2021
    CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO
    VS00044539
    ZPP člen 367a, 367c.
    predlog za dopustitev revizije - ugoditev predlogu - dopuščena revizija - dodatek za nevarne naloge - slovenska vojska
    Revizija se dopusti glede vprašanja, ali je sodišče pravilno uporabilo določbe Uredbe o plačah in drugih prejemkih pripadnikov Slovenske vojske pri izvajanju obveznosti, prevzetih v mednarodnih organizacijah in z mednarodnimi pogodbami, ko je tožniku prisodilo najvišji dodatek iz naslova izvajanja nevarnih nalog zaradi bojnega delovanja.
  • <<
  • <
  • 7
  • od 7