bolniški stalež za nego otroka - pogoji - podaljšanje - pristojni organ
Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur.l. RS, št. 9/92 in 13/93) v 3. odstavku 30. člena ne določa minimalnega trajanja podaljšane pravice do nadomestila osebnega dohodka zaradi nege otroka in tudi ne ureja vprašanja trajanja te pravice v primeru, ko sta podana oba pogoja (nenadno poslabšanje zdravstvenega stanja otroka, drug izredni primer) hkrati. Strokovni presoji zdravniške komisije II. stopnje je prepuščeno, da glede na okoliščine primera oceni, za koliko časa je podaljšanje trajanja te pravice utemeljeno.
povračilo potnih stroškov materi za obiskovanje hčerke v bolnišnici - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Dejansko stanje je nepopolno ugotovljeno, ker ni jasno, ali je tožnica v spornem obdobju obiskovala hčerko iz lastne pobude ali zato, ker jo je k tem obiskom napotil osebni zdravnik oziroma poklical zdravstveni zavod, v katerem je bila hospitalizirana njena hči.
ZZVZZ člen 81, 82, 83, 84.ZUP člen 183, 184., 185., 186., 187., 188., 189., 190., 192., 192.
bolniški stalež - pogoji
Za začetek upravnega postopka po 83. členu zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju mora biti izpolnjen zakonski pogoj, ki je v tem, da je izpeljan postopek pred obema zdravstvenima komisijama po 81. in 82. členu tega zakona.
zdraviliško zdravljenje - podaljšanje - mnenje in izvid, ni upravni akt
Mnenja in izvidov, ki jih po 81. členu ZZVZZ izdajajo zdravniške komisije, ni mogoče šteti za upravne odločbe, zato sodišče postopkov, ki jih vodijo te komisije, po zakonu ni pristojno presojati.
bolniški stalež - zaključitev bolniškega staleža - izvid in mnenje zdravniške komisije prve stopnje
Zavarovana oseba, kateri je zdravniška komisija prve stopnje zaključila bolniški stalež in ni zahtevala presoje tega mnenja pri zdravniški komisiji druge stopnje, se ne more sklicevati na to, da je bila zaradi nadaljnjega zdravljenja še vedno v bolniškem staležu in opravičeno odsotna z dela.
nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja v naravnem zdravilišču - povračilo stroškov že plačane participacije
Ne gre za nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja v naravnem zdravilišču, če je bil pacient, po preteku 14 dni po odpustu iz bolnišnice, napoten v zdravilišče zaradi rehabilitacije in v napotnici zdravniške komisije ni navedeno, da gre za nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja. Zato ni pogojev za povračilo stroškov za že plačano participacijo.
nepopolno ugotovljeno dejansko stanje - oprostitev plačila participacije
Če zaradi kršitve 2. odstavka 245. člena zakona o splošnem upravnem postopku dejansko stanje ni popolno ugotovljeno, je to razlog za odpravo odločbe po 2. odstavku 39. člena zakona o upravnih sporih.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije pri izdaji odločbe na podlagi 83. člena zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Uradni list RS, št. 9/92) ni vezan na mnenje zdravniške komisije druge stopnje. Pri ugotavljanju dejanskega stanja velja zanj načelo proste presoje dokazov (9. člen zakona o splošnem upravnem postopku).
O strankini zahtevi za napotitev na zdraviliško zdravljenje ni mogoče odločiti na podlagi neobrazloženega mnenja zdravniške komisije druge stopnje, ker zaradi nepopolno ugotovljenega dejanskega stanja v zadevi odločbe sploh ni mogoče preizkusiti.
ZZVZZ člen 23, 83, 106. Samoupravni sporazum o uresničevanju zdravstvenega varstva člen 58.ZUP člen 209, 209/2.
pravica do kozmetične operacije - presaditev las
Ugoditev tožbi, ker je tožena stranka svojo zavrnilno odločbo oprla na mnenji zdravniških komisij I. in II. stopnje, ki ne obrazložita vzročne zveze (pogojenosti) med zahtevano kozmetično operacijo - presaditev las in poprejšnjo tožnikovo boleznijo ali poškodbo (dejanski stan 58. člena samoupravnega sporazuma o uresničevanju zdravstvenega varstva).
ZZVZZ člen 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 110.ZUP člen 14, 66.
uveljavljanje pravic iz zdravstvenega zavarovanja
Po uveljavitvi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju uveljavlja zavezanec pravice iz zdravstvenega zavarovanja v postopku, ki ga urejajo določbe V. poglavja. Presojo mnenja zdravniškega konzilija, ki je do 30.4.1992 opravljal naloge zdravniške komisije I. stopnje, opravi zdravniška komisija II. stopnje, ne pa zdravstveni zavod po svojem odboru za varstvo pravic.
Mnenja pooblaščenega zdravnika in zdravniških komisij I. in II. stopnje o upravičenosti odsotnosti z dela zaradi bolezni, niso upravne odločbe, upravna odločba pa je odločba Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, izdana na podlagi mnenja zdravniške komisije II. stopnje.