Pogoj "in tukaj dejansko tudi živi" ni izpolnjen, če je bila oseba, ki prosi za državljanstvo po plebiscitu 1990 pa do odločitve organa o sprejemu v državljanstvo, odsotna iz RS zaradi šolanja v drugi republiki prejšnje SFRJ, pa je na šolanje ni poslalo slovensko podjetje ali državni organ.
pridobitev državljanstva - redna naturalizacija - pogoji - sredstva za preživljanje
Oseba, ki prosi za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije, mora imeti zagotovljen med drugim tudi trajen vir preživljanja najmanj v višini, ki omogoča materialno in socialno varnost. Ta pogoj pomeni, da mora imeti prosilec za državljanstvo Republike Slovenije bodisi lastna sredstva, s katerimi se bo preživljal sam, bodisi drug trajen vir preživljanja.
pridobitev državljanstva - državljan druge republike - rok - materialni rok - zamuda roka
Ker je rok, ki ga za vložitev vloge za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije določa 1. odstavek 40. člena zakona o državljanstvu R Slovenije, materialnopravni rok, ima zamuda tega roka za posledico izgubo pravice. Vloge, ki je vložena po preteku tega roka, ni mogoče meritorno obravnavati.
ZDRS člen 13a. ZUS (1977) člen 39. Ustava SRS člen 414.
pridobitev državljanstva - naturalizacija
Zaradi odločbe Ustavnega sodišča RS, ki je razveljavilo uporabljeno zakonsko določbo in zaradi učinkov 414. člena Ustave iz leta 1974, je bilo treba odločbo tožene stranke odpraviti.
Iz odločbe, izdane na podlagi določbe 3. odstavka 40. člena ZDRS, torej po prostem preudarku, morajo biti navedena vsa dejstva, okoliščine in dokazi, na podlagi katerih organ ugotavlja obstoj nevarnosti za javni red ter razlogi, zakaj je organ po prostem preudarku tako odločil.
pridobitev z naturalizacijo - bistvena kršitev določb postopka
Vloga za pridobitev državljanstva ni jasna in iz nje ni mogoče sklepati, na kateri pravni temelj jo opira tožnik (3. točka 4. člena ali 13. člen ZDS). Sodišče je zato, ker so bile kršene določbe 64. in naslednjih členov ZUP, izpodbijano odločbo odpravilo na podlagi 2. odstavka 39. člena ZUS.
Organ je pri tem, ko je ugotovil, da oseba ni vpisana v evidenco, ravnal v skladu z zakonom, ko je tej osebi izdal odločbo, da ni vpisana v evidenco o državljanstvu.
Ne izpolnjuje pogoja po 4. točki 1. odstavka 10. člena ZDRS, torej pogoja, da ima zagotovljeno stanovanje, če prebiva v samskem domu, saj se prostori v samskem domu po stanovanjskem zakonu ne štejejo za stanovanje.
pridobitev državljanstva - pogoji - državljan druge republike - dejansko nebivanje v Sloveniji - začasna prekinitev
Tožnik, ki je bil v času po plebiscitu in v času, ko je zaprosil za državljanstvo RS, ca 7 mesecev odsoten iz teritorija RS, ker naj bi koristil podaljšani dopust, ne izpolnjuje pogoja "dejanskega prebivanja v RS" po določbi 1. odstavka 40. člena ZDRS.
pridobitev državljanstva - državljan druge republike - pravnomočno obsojena oseba - oseba, nevarna za javni red - neobrazložena odločba - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
V upravnem postopku mora upravni organ pri tem, ko zavrne pridobitev državljanstva po 3. odstavku 40. člena iz razlogov nevarnosti za javni red (JR), pravilno in popolno ugotoviti dejansko stanje ter v obrazložitvi odločbe navesti vsa bistvena dejstva in okoliščine ter dokaze, na podlagi katerih ugotavlja obstoj nevarnosti za javni red.
pridobitev - državljan druge republike - oseba na delu v tujini - oseba s premoženjem in s formalnim prebivališčem v Sloveniji
Če ima oseba, ki prosi za državljanstvo v Republiki Sloveniji samo prijavljeno stalno prebivališče in ima tu nepremično premoženje, v Slovenijo pa prihaja le občasno, sicer pa z družino živi v tujini in je tam tudi zaposlena, ne izpolnjuje dejanskega pogoja življenja v Sloveniji po določbi 1. odstavka 40. člena ZDS.
pridobitev državljanstva - pogoji - državljan druge republike - častnik JLA - nebivanje v RS - prekinitev bivanja
Odhod častnika nekdanje JLA iz RS pomeni prekinitev dejanskega življenja v Sloveniji, vrnitev pa ni nadaljevanje prejšnjega dejanskega življenja. Zato ni pogojev za pridobitev državljanstva po 1. odstavku 40. člena ZDRS.
ZDRS člen 10, 10/1-8, 40, 40/3.ZUP člen 209, 209/3.
pridobitev - državljan druge republike - pravnomočno obsojena oseba - oseba, nevarna za javni red in mir - odločba - neobrazložen prosti preudarek
Brez konkretnih navedb o tem, za katera kazniva dejanja in katere prekrške je bila stranka pravnomočno obsojena, kdaj in na kakšne kazni in brez, da bi organ navedel razloge za svojo odločitev, ni mogoče šteti, da je odločba, izdana na podlagi 3. odstavka 40. člena Zakona o državljanstvu, obrazložena v smislu 3. odstavka 209. člena ZUP. Odločba je nezakonita tudi zato, ker je dejansko stanje ostalo v bistvenih točkah nepopolno ugotovljeno in sodišče zato ni moglo rešiti spora.
ZDRS člen 40, 40/3.ZUP člen 142, 209, 209/2, 249, 249/1-1.
pridobitev - državljan druge republike - pravnomočno obsojena oseba - oseba nevarna za javni red - odvzem slovenskega državljanstva - obnova po uradni dolžnosti - obnovitveni razlog
V obnovi upravnega postopka se kot novo dejstvo šteje le tisto dejstvo, glede na ugotovljeno stanje na dan izdaje prejšnje odločbe, ki je dejansko obstojalo v času vodenja prejšnjega upravnega postopka, vendar se tedaj zanj ni vedelo, odločba pa je bila izdana ne glede na to dejstvo. Zato je nepravilna ugotovitev tožene stranke v obnovi upravnega postopka, ki se nanaša tudi na dejansko stanje po izdaji prejšnje odločbe o tožnikovi pridobitvi slovenskega državljanstva.
pridobitev - državljan druge republike - delo v tujini - dejansko nebivanje v Sloveniji
Oseba, ki je zaposlena v ZR Nemčiji ter občasno prihaja opravljat določena dela v R Slovenijo, kjer ima stanovanjsko hišo in stalno prebivališče, dejansko ne živi v Sloveniji.
ZDRS člen 10, 10/1-8, 40, 40/3.ZUP člen 4, 4/2, 4/7, 209, 209/3.
pridobitev - državljan druge republike - pravnomočno obsojena oseba - nevarnost za javni red in mir - prosti preudarek - neobrazložena odločba
Brez konkretnih navedb o tem, za katera kazniva dejanja je bila stranka pravnomočno obsojena, kdaj in na kakšno kazen in za katere prekrške je bila pravnomočno kaznovana, in brez, da bi organ navedel razloge za svojo odločitev, ni mogoče šteti, da je odločba obrazložena v smislu 3. odstavka 209. člena ZUP. Odločba je nezakonita tudi zato, ker je dejansko stanje ostalo v bistvenih točkah nepopolno ugotovljeno in sodišče zato ni moglo rešiti spora.
pridobitev - državljan druge republike - obsojena oseba - nevarnost za javni red - neobrazložena odločba
Tožena stranka v obrazložitvi odločbe ni navedla, katera kazniva dejanja in prekrške je storil tožnik, kdaj jih je storil, ni pa tudi utemeljila, v čem bi glede na ugotovljeno dejansko stanje sprejem tožnika v državljanstvo RS pomenil nevarnost za javni red. Sodišče je zato izpodbijano odločbo odpravilo.
pridobitev državljanstva - državljan druge republike - oseba v kazenskem postopku - prekinitev postopka - ustavno načelo domneve nedolžnosti
Tožena stranka ni upoštevala ustavnega načela domneve nedolžnosti (27. člen ustave RS). Glede na to načelo bi lahko tožena stranka v konkretnem primeru prekinila upravni postopek, dokler ne bi bil pravnomočno končan kazenski postopek zoper tožečo stranko, in šele nato izdala odločbo (145. člen ZUP).