upravni spor - akt, ki se lahko izpodbija v upravnem sporu - podaljšanje roka - sklep o podaljšanju roka
Sklep o zavrženju zahteve za podaljšanje roka za izpolnitev obveznosti je upravni akt procesne narave, s katerim ni bilo poseženo v tožničino pravico, obveznost ali njeno neposredno, na zakon oprto korist.
gradbeno dovoljenje - pogoji za izdajo gradbenega dovoljenja - skladnost projekta s prostorskim aktom - odmiki od parcelne meje
Ker lokacijski načrt kot veljaven prostorski akt, določa tudi odmike objektov od parcelne meje, se tožnik glede odmikov ne more uspešno sklicevati na odlok o prostorskih ureditvenih pogojih.
ugotavljanje državljanstva - za odločanje pristojen organ
Tretji odstavek 246. člena ZUP daje drugostopenjskemu organu možnost, da ne samo da odpravi prvostopenjsko odločbo, ampak jo lahko tudi spremeni, to pa po vsebini pomeni, da sam meritorno odloči o zadevi.
brezplačna pravna pomoč - odmera nagrade in stroškov odvetniku - obseg dodeljene brezplačne pravne pomoči - višina nagrade - vračilo napotnice - dopolnitev napotnice
Odmera nagrade odvetniku mora biti v skladu z odločbo o dodelitvi BPP, kar pomeni, da mora nagrada ustrezati opravljeni storitvi, kot je opredeljena v odločbi o dodelitvi brezplačne pravne pomoči.
Napotnice po tem, ko je bila ta pravilno izpolnjena in popolna vrnjena Službi za BPP, ni več mogoče naknadno dopolnjevati. Stroškovniki morajo biti specificirani, kar pomeni, da morajo biti iz njih razvidna vsa opravljena dejanja pravne pomoči in stroški za njihovo opravilo, kar pomeni, da mora izvajalec BPP v stroškovniku torej navesti stroške za vsako posamezno procesno dejanje posebej. Enako velja tudi glede priglasitve zahtevka za plačilo zamudnih obresti, ki pa ga tožnik, kot izhaja iz podatkov predloženega upravnega spisa in na kar utemeljeno opozarja tožena stranka v odgovoru na tožbo, ni uveljavljal že v napotnici v priloženemu stroškovniku, temveč šele naknadno s posebno vlogo.
dovoljenje za začasno prebivanje - podaljšanje dovoljenja - združitev družine
Izdaja dovoljenja za družinskega člana je odvisna od rezidentskega statusa tistega družinskega člana (v tem primeru tožnika), ki uveljavlja pravico do združitve, ohranitve in ponovne pridobitve celovitosti družine.
Ograditev dela gozda je dopustna le na podlagi dovoljenja Zavoda za gozdove Slovenije, vendar v konkretnem primeru Zavod ni izdal dovoljenja za predmetno ograjo. Tožbene navedbe o tem, da se predmetna ograja ne nahaja na gozdni parceli 443/16, pa so nedopustne tožbene novote.
javni razpis - podaljšanje bivanja v študentskem domu - rok za oddajo vloge - vloga v elektronski obliki
Tožničine vloge ni mogoče šteti kot prepozne in jo kot take zavreči. Način oddaje vloge določa ZUP, zato z javnim razpisom ni mogoče tega dejstva spremeniti. Tudi sicer se organ prve stopnje kot tudi tožena stranka pri obravnavanju in zavrženju vloge sklicujeta na določilo 3. točke prvega odstavka 129. člena ZUP, kar pomeni, da sta oba upravna organa navedeno vlogo obravnavala po predpisnih določbah ZUP.
brezplačna pravna pomoč - odmera nagrade in stroškov odvetniku - obseg odobrene brezplačne pravne pomoči - nagrada za pravni nasvet - obrazložitev odločbe
Tožena stranka ni pravilno ovrednotila priglašenih stroškov in nagrade, saj ni upoštevala nobenega izmed priglašenih stroškov, ki sicer presegajo pravne nasvete, jih pa ni mogoče uvrstiti v nobeno od drugih, po ZOdvT naštetih oblik nagrajevanja. To bo morala storiti v ponovljenem postopku odločanja ter pri odločitvi upoštevati naravo zadeve, v kateri je bila dodeljena BPP, obseg oziroma okvir dodeljene BPP in določno pojasniti, zakaj in v katerem delu oziroma obsegu priglašenih stroškov bo priznala.
vpis v register agencij za zagotavljanje dela - pogoji za vpis v register - izpolnjevanje pogojev za vpis
V konkretnem primeru je bila tožnikova vloga za vpis v register domačih pravnih in fizičnih oseb za opravljanje dejavnosti zagotavljanja delavcev drugemu delodajalcu zavrnjena, ker ne izpolnjuje zakonskih pogojev za vpis v register, kot tudi ne kadrovskih in prostorskih pogojev.
ZBPP člen 24. ZFPPIPP člen 232, 232/2, 232/2-2, 382, 382/2, 397, 398, 398/1, 399.
dodelitev brezplačne pravne pomoči - očitno nerazumna zadeva - osebni stečaj - založitev stroškov predujma za začetek osebnega stečaja - namen stečajnega postopka - enakomerno poplačilo upnikov - odpust obveznosti dolžnika - obrazložitev odločbe
Glede na zakonsko možnost odpusta obveznosti, ki se lahko izvede le znotraj postopka osebnega stečaja, je treba za cilj osebnega stečaja šteti tudi razbremenitev dolžnika in njegov ponovni začetek in ne zgolj enakomerno poplačilo upnikov. Tega, da bo tožnik uveljavljal odpust obveznosti, pristojni organ pri odločanju o prošnji za BPP ni upošteval oziroma to iz izpodbijane odločbe ni razvidno. To pomeni, da dejansko stanje v zadevi ni bilo v celoti in pravilno ugotovljeno, oziroma vsaj, da izpodbijana odločba v tem delu nima razlogov, in to tistih, ki so bistvenega pomena za odločitev, kar je razlog za odpravo odločbe.
dohodnina - odmera dohodnine - prejemek iz drugih dohodkov - načelo proste presoje dokazov
Dokazna ocena dne 11. 1. 2010 predloženih dokazil je bila izvedena v skladu z določbo 10. člena ZUP. Tožena stranka je namreč po presoji vsakega predloženega dokaza posebej pojasnila, zakaj ga ne more upoštevati, sodišče pa se s to presojo v celoti strinja. Gre namreč za dokazila, ki bi morala biti predložena že v postopku inšpiciranja pravne osebe, v katerem je bil tožnik pozvan k sodelovanju. Dejstva, zakaj teh listin v tem postopku ni predložil, tožnik ni pojasnil dovolj prepričljivo, zato po presoji sodišča tožena stranka predloženim listinam utemeljeno oporeka verodostojnost.
odločanje organa druge stopnje o pritožbi - postopek s pritožbo - upravni postopek - bistvena kršitev pravil postopka
Tožena stranka (drugostopenjski organ) je v postopku reševanja pritožbe sprejela odločitev, ki je nasprotna odločitvi prvostopenjskega upravnega organa, vendar odločitve tega organa ni odpravila, kar bi, z ozirom na pravila ZUP, ki se nanašajo na izrek odločbe in pravila postopka v zvezi z odločanjem drugostopenjskega organa o pritožbi, morala storiti. Ker tega ni storila, torej s svojo odločbo ni nadomestila odločbe prvostopenjskega organa, sedaj obstojita dve odločbi s povsem različno odločitvijo.
V zadevi gre za postopek, v katerem sta udeleženi dve stranki, kar zahteva, da sta ti stranki v postopku izdaje upravnega akta, tudi akta, ki ga izda drugostopenjski organ, udeleženi aktivno. Iz listin, s katerimi razpolaga sodišče, udeležba tožnice v postopku izdaje izpodbijanega akta ni razvidna, torej pred izdajo te odločbe ni bila seznanjena z dejstvi in okoliščinami, pomembnimi za izdajo odločbe, niti ji ni bila dana možnost izjave.
DDV - odmera DDV - obdavčitev transakcij v zvezi z nepremičninami - izpolnjevanje pogojev
V konkretnem primeru gre za nepriznavanje odbitka vstopnega DDV na podlagi spornih računov, ker je bilo ugotovljeno da niso izpolnjeni pogoji iz drugega odstavka 45. člena ZDDV-1. Tožnik namreč v postopku ni izkazal, da bi bila predpisana izjava iz 45. člena ZDDV-1 in 78. člena Pravilnika o DDV predložena davčnemu organu pravočasno.
ZEN člen 48, 48/5, 48/6, 49, 49/3, 51, 51/3, 51/4, 51/4-5. ZUreP-1 člen 98, 98/2, 101.
ureditev meje - parcelacija - parcelacija zaradi razlastitve
Če se parcelacija izvaja z določenim namenom, kjer je oblikovanje parcele določeno z aktom, preko katerega se namen parcelacije realizira, je parcelacijo treba izvesti v skladu z načrtom parcelacije iz tega akta. Upravna organa sta tožnici pravilno pojasnila, da je bil upravni organ pri evidentiranju izvedene parcelacije vezan na načrt parcelacije, ki je upoštevan v odločbi z dne 30. 9. 2009. Ta odločba je po podatkih iz upravnega spisa dokončna in pravnomočna, zato prvostopni organ v postopku evidentiranja parcelacije ni mogel obiti načrta parcelacije iz januarja 2009 iz te odločbe.
upravni spor - rok za vložitev tožbe - zavrženje tožbe
Ker je bila tožba poslana sodišču že po izteku zakonskega roka, jo je sodišče moralo na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 zavreči kot prepozno.
ZUS-1 člen 2, 2/3, 36, 36/1, 36/1-2. ZUP člen 215, 215/6. Pravilnik o merilih in pogojih za uporabo sredstev fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij v Republiki Sloveniji (1998) člen 21.
javni razpis - financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij - sofinanciranje iz javnih sredstev - pritožba - napačen pravni pouk - upravni spor - dokončen upravni akt - zavrženje tožbe
Zoper sklep, s katerim se na podlagi (dokončnega) sklepa Nadzornega odbora kot organa druge stopnje ponovno odloči v postopku na prvi stopnji, je tako po določbah Pravilnika o merilih in pogojih za uporabo sredstev FIHO kot tudi po določbah ZUP možna pritožba. Tožeča stranka je sledila obrazložitvi oziroma pravnemu pouku izpodbijanega sklepa in pritožbe, čeprav je ta dovoljena, ni vložila. Zato sklep ni dokončen v smislu tretjega odstavka 2. člena ZUS-1 in sodišče je tako tožbo zavrglo kot vloženo prezgodaj. Ker pa je tožeča stranka ravnala po napačnem pravnem pouku in je vložila tožbo namesto pritožbe, ji 15-dnevni rok za pritožbo zoper izpodbijani sklep še ni potekel, temveč ji v skladu s šestim odstavkom 215. člena ZUP začne teči prvega dne po vročitvi sklepa sodišča.
davek na motorna vozila - davčna osnova - pridobitev motornega vozila iz druge države članice EU
V skladu z določbo prvega in drugega odstavka 6. člena ZDMV-C je osnova za davek prodajna cena posameznega motornega vozila, ki ne vključuje tega davka in DDV. Kot prodajna vrednost se pri pridobitvi motornega vozila iz druge države članice EU šteje nakupna cena, pri uvozu pa vrednost določena v prvem do četrtem odstavku 38. člena ZDDV-1. V obeh primerih pa velja, da če prodajna cena ne ustreza, je davčna osnova prometna vrednost teh motornih vozil, ki jo ugotovi davčni organ.
ZKme-1 člen 175, 175/2, 175/2-7. Pravilnik o splošnem označevanju živil, ki niso predpakirana člen 3, 3/1, 3/1-4.
inšpekcijski postopek - kakovost živil - predpakirane sadne in zelenjavne solate - označevanje solat
Tožnica se obveznosti označevanja predpakiranih sadnih in zelenjavnih solat z rokom uporabnosti ne more izogniti s sklicevanjem na lasten HACCP sistem in študijo sledljivosti, češ da zagotavlja učinkovite postopke za obvladovanje mikrobioloških dejavnikov tveganj.
Vzorčenje samo po sebi ne pomeni, da so živila varna, ampak predstavlja način ugotavljanja skladnosti z mikrobiološkimi merili. Zato tudi če ima tožnica lasten HACCP sistem, preko katerega zagotavlja, da vsebnost mikroorganizmov v predmetnih živilih naj ne bi predstavljala nesprejemljivo tveganje za zdravje ljudi, ne more opustiti obveščanje potrošnikov o roku uporabnosti teh živil.
ZBPP člen 11, 11/3, 24, 24/1, 24/1-1, 24/3. ZDoh-2 člen 105, 105/3, 105/3-11.
brezplačna pravna pomoč - pogoji za dodelitev brezplačne pravne pomoči - verjetni izgled za uspeh - dohodnina
Organ za BPP je pravilno ocenil, da tožba tožnika v zadevi odmere dohodnine za leti 2007 in 2008, ob upoštevanju razlogov prvostopne odločbe davčnega organa, nima verjetnega izgleda za uspeh, ker tožnik s svojimi navedbami in priloženimi dokazi ni izkazal, da prejeti znesek 60.000,00 EUR predstavlja kupnino za opremo za hišo, ne pa denarne odmene, ki je bila namenjena za izselitev iz hiše, zlasti ob upoštevanju vsebine sklenjene poravnave z dne 9. 11. 2007.
Uredba o začasni shemi omejene pomoči v finančni in gospodarski krizi v kmetijstvu v letu 2009 člen 4, 4/1, 4/1-3, 5, 5/3. Poslovnik Vlade Republike Slovenije člen 39.
javni razpis - finančna pomoč kmetiji v finančni in gospodarski krizi - formula za izračun izgube - sprememba formule - sprememba predpisa
Uporaba formule za izračun izgube, ki je bila (napačno) navedena v Uradnem listu RS, št. 81/2010, bi pomenila uporabo v nasprotju s ciljem in namenom ukrepa, določenega v Uredbi o začasni shemi omejene pomoči v finančni in gospodarski krizi v kmetijstvu za leto 2009. Kasnejši popravek besedila oz. Uredbe je bil objavljen na način, predpisan v 39. členu Poslovnika Vlade RS, zato ni utemeljen tožbeni ugovor, da popravek ni bil sprejet na predpisan način.