Tožnik s predloženimi listinami, potrdilom o plači tožnikove žene v zadnjih treh mesecih (290.520 SIT) in višini taksnih obveznosti (30.400 SIT) ni izkazal, da bi bila s plačilom taks občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja.
Pogoj za oprostitev plačila sodnih taks je, da bodo z njihovim plačilom občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja taksni zavezanec in člani njegovega gospodinjstva.
CIVILNO PROCESNO PRAVO – SODNE TAKSE – USTAVNO PRAVO
VS4002534
URS člen 25. ZUstS člen 43, 44, 105. ZPP člen 105a, 367, 367/1, 384, 384/1.
postopek izdaje plačilnega naloga v gospodarskem sporu - pritožba – napoved pritožbe – plačilo sodne takse – dokaz o plačilu sodne takse – protiustavnost zakonske določbe – odločba Ustavnega sodišča – učinki razveljavitve zakona na postopek z izrednimi pravnimi sredstvi – dovoljenost revizije
Določbo 44. člena ZustS je treba razumeti tako, da (praviloma, če ni s posebnim zakonom določeno drugače) razveljavitev zakona oziroma njegovega dela ne predstavlja samostojne podlage za vložitev pravnega sredstva, s katerim bi bilo mogoče poseči v razmerja, o katerih je bilo (na podlagi takšnega zakona) že pravnomočno odločeno. Zato pa v zvezi z vloženo revizijo predstavlja pravno podlago za poseg v pravnomočen sklep sodišča druge stopnje.
Ker tožnica ne izpolnjuje finančnega pogoja za odobritev brezplačne pravne pomoči, je odločitev tožene stranke, da se zavrne dodelitev brezplačne pravne pomoči, pravilna.
ZST člen 27, 27/1. ZUS člen 16, 16/1, 73.ZPP člen 154, 154/1, 165, 165/1.
sodne takse - ugovor zoper opomin - zahteva za izdajo odločbe o odmeri sodne takse
Če stranka vloži ugovor na opomin oziroma nalog za plačilo sodne takse, se to šteje za zahtevo za izdajo odločbe o odmeri sodne takse, zoper katero je dopustna pritožba.
odmera - opomin - zahteva za izdajo odločbe - prisilna izterjava
Če zavezanec za plačilo sodnih taks ugovarja opominu sodišča, da naj takse plača, se šteje, da je zahteval izdajo odločbe o odmeri sodne takse. V postopku prisilne izterjave sodne takse ni mogoče uspešno uveljaviti razlogov za izpodbijanje odločbe o upravni stvari oziroma odločbe o odmeri sodne takse.
V postopku prisilne izterjave sodnih taks zavezanec ne more uspešno uveljavljati ugovorov, ki se nanašajo na samo upravno zadevo, ki je bila presojana v upravnem sporu, iz katerega obveznost plačila sodnih taks izhaja, in tudi ne same odmere sodnih taks.
ZKZ člen 68, 68/1. ZST člen 11, 11/3. ZUS člen 68, 74.
oprostitev plačila sodnih taks - oprostitev določena v posebnem zakonu
Sodišče prve stopnje bo moralo upoštevati (njegov sklep o plačilu sodnih taks je pritožbeno sodišče razveljavilo) določbo 1. odstavka 68. člena ZKZ (Ur.l. SRS, št. 1/79, 4/79 - popr. 11/81, 1/86, p.b. 17/86), v zvezi z določbo 3. odstavka 11. člena ZST, po kateri se sodne takse ne plačajo v primeru, kadar tako določa poseben zakon. ZKZ pa je ta poseben zakon, saj ga je sodišče prve stopnje uporabilo pri odločanju o glavni stvari: komasacija - nova razdelitev.
Če je predlog za obnovo postopka vložila oseba, ki dejansko v postopku ni sodelovala oziroma, ki pravice udeležbe v postopku ni imela, to hkrati pomeni, da je predlog vložila neupravičena oseba. Tak predlog pa se ne more obravnavati in ga je tožena stranka morala že iz tega razloga zavreči.
Predlogu za oprostitev plačila sodnih taks je treba predložiti vse v tretjem odstavku 13. člena ZST predpisane listine. Le na podlagi predloženih listin in ne zgolj na pavšalnih navedbah o povprečni plači, lahko sodišče ob odločanju o predlogu oceni ali bi plačilo taks ogrozilo preživljanje tožnika in njegovih družinskih članov.
odpis davčnega dolga - oprostitev plačila sodnih taks
Davčni organ lahko davčnemu zavezancu odpiše davčni dolg na njegovo prošnjo, če zavezanec dokaže, da bi se z izterjavo ogrozilo njegovo preživljanje oziroma preživljanje njegovih družinskih članov. Pri tem se upoštevajo prihodki zavezanca in njegovo siceršnje premoženje ter prihodki in siceršnje premoženje njegovih družinskih članov, ki jih je dolžan preživljati. Sodišče lahko stranko oprosti plačila sodnih taks, če bi bila s plačilom občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja sama ali se preživljajo njeni družinski člani. O tem mora stranka predložiti z ZST predpisana dokazila, ki se nanašajo na kratko obdobje pred vložitvijo prošnje za oprostitev. Oprostitev učinkuje le za dejanja in vloge, za katera je obveznost plačila nastala z dnem vložitve prošnje za oprostitev plačila sodnih taks ali pozneje.
Izpodbijana sodba nima razlogov o odločilnem dejstvu, da je prvostopni organ tožeči stranki brez pravne podlage z odločbo z dne 30.10.1999 ponovno odmeril komunalno takso za prvih deset mesecev v letu 1999, zato ima izpodbijana sodba pomanjkljivosti, zaradi katerih se ne more preizkusiti, kar predstavlja bistveno kršitev določb postopka v upravnem sporu (14. točka 2. odstavka 339. člena ZPP v zvezi s 1. odstavkom 16. člena ZUS). Javni razpis glede na drugi odstavek 1. člena ZUS v zvezi s prvim odstavkom 3. člena ZUS ne predstavlja upravnega akta oziroma akta, ki se lahko izpodbija v upravnem sporu.
Glede na ugotovljeno višino rednih mesečnih prejemkov tožnika in njegove žene, je pravilno sklepanje prvostopnega sodišča, da bo tožnik zmogel plačati sodno takso za tožbo. S plačilom taks ne bodo občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja tožnik oz. njegova družina.
Če taksni zavezanec s prebivališčem v tujini ne plača sodne takse ob njenem nastanku, sodišče s sklepom ugotovi, koliko znaša taksna obveznost in jo zavezancu naloži v plačilo v roku, ne krajšem od 30 dni in ne daljšem od 90 dni.
neplačane sodne takse - izdaja izvršilnega naslova - pristojnost davčnega organa
Če zavezanec ne plača dolgovanih sodnih taks niti po opominu, sodišče pošlje o tem obvestilo davčnemu organu, ki o dolgovanih sodnih taksah izda odločbo za njihovo plačilo, ki je izvršilni naslov za njihovo prisilno izterjavo. V tem postopku ni mogoče uspešno uveljavljati ugovorov, ki se nanašajo na sodni spor, iz katerega taksna obveznost izvira.