Ker po določbi 1. odstavka 14. člena ZST sklep o oprostitvi plačila sodnih taks učinkuje od dneva, ko je pri sodišču vložen predlog za oprostitev, tožnik s predlogom, vloženim po vložitvi tožbe, ne more uspeti.
Sodišče prve stopnje je ravnalo pravilno, ko je tožnikovo vlogo po opominu za plačilo sodne takse za pritožbo štelo za zahtevo za odmero sodne takse po 27. členu ZST, saj je tožnik ob opominu ugovarjal višini sodne takse. Tožnik v tem upravnem sporu ne more uspeti s pritožbenim ugovorom o združitvi postopkov. Odločitev o združitvi postopkov po 41. členu ZUS je procesna odločitev, na katero odmera sodnih taks ne more vplivati.
denacionalizacijski postopek - ugotavljanje državljanstva - oprostitev plačila sodnih taks v postopku ugotavljanja državljanstva
Ker se po 1. odstavku 71. člena ZDen takse v denacionalizacijskem postopku ne plačajo, se takse ne plačajo niti v postopkih ugotavljanja državljanstva po 3. odstavku 63. člena ZDen, ker je to predhodno vprašanje denacionalizacijskega postopka.
ZST člen 4, 5, 14.ZPP člen 365, 365-3. ZUS člen 16.
oprostitev plačila sodnih taks
Če je tožnica zaprosila za oprostitev plačila sodnih taks v pritožbi, potem taka vloga ni "prepozna" četudi ne more veljati za prej vložene vloge. Lahko pa velja za vse vloge in dejanja po vloženem predlogu za oprostitev.
V skladu s 3. odstavkom 13. člena ZST je prvostopno sodišče pri presoji pogojev iz 1. odst. 13. čl. ZST pravilno upoštevalo tožnikove premoženjske in socialne razmere v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo vloge.
ZST člen 30. ZPPSL člen 171, 171/2.ZUP člen 16.ZPP člen 365-3.
izterjava sodne takse - taksni zavezanec - pravna oseba - prenehanje pravne osebe s stečajem
Po 2. odstavku 171. člena Zakona o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji (ZPPSL) z dnem vpisa sklepa o zaključku stečajnega postopka v sodni register dolžnik preneha. Ker je v obravnavanem primeru z izbrisom iz sodnega registra družba prenehala, zoper njo ni več možna izterjava sodne takse.
oprostitev plačila sodnih taks - odločanje o predlogu
Kadar gre za odločanje o predlogu za oprostitev plačila sodnih taks, mora biti iz sklepa razvidna konkretna višina taksne obveznosti in navedeno tudi, na katero procesno dejanje stranke oz. odločitve sodišča se taksna obveznost nanaša, opisano mora biti tudi konkretno premoženjsko stanje prosilca.
Pravica zahtevati plačilo sodne takse zastara v dveh letih od izteka leta, v katerem je taksna obveznost nastala (9/1 ZST), zastaranje pa prekine vsako uradno dejanje organa, ki je namenjeno plačilu oziroma izterjavi takse. Absolutni zastaralni rok pa je 4 leta od taksne obveznosti (9/2 ZST). Glede na to v obravnavanem primeru tožnika neutemeljeno ugovarjata zastaranje.
Odločitve o predlogu za obročno plačevanje taks ni mogoče opreti na določbo prvega odstavka 14. člena ZST, ki se nanaša izključno le na predlog za oprostitev plačila sodnih taks. Stranka se je z vročitvijo odločbe o odmeri taks šele seznanila z višino taks, sodišče pa bi moralo po strankinem predlogu za obročno plačevanje taks o tem predlogu odločiti v skladu z oceno njenega materialnega stanja.
Glede na določbo 14 člena ZST je treba za oprostitev plačila sodnih taks zaprositi najpozneje takrat, ko taksna obveznost nastane, sicer zahtevi ni mogoče ugoditi.
Ker je Ustavno sodišče RS z odločbo U-I-32/02 (Ur.l. RS, št. 74/2003) razveljavilo določbo 1. odstavka 8. člena Zakona o sodnih taksah, ni več pravne podlage za ustavitev pritožbenega postopka.
Če pravni nasledniki pokojnega tožnika niso vstopili v postopek v glavni stvari kot stranka, tudi ni mogoče odločati o njihovi zavrnitvi plačila sodnih taks za sodbo, izdano po tožnikovi smrti, niti ni mogoče zavrnitve obravnavati kot predlog za oprostitev plačila sodnih taks, ker ga lahko vloži le stranka.
Pritožbeno sodišče soglaša z odločitvijo prvostopnega sodišča, ker je zavrglo tožnikov predlog za oprostitev plačila takse za sodbo, ker ga je vložil šele 4.1.2001 in ne ob vročitvi prepisa sodbe, s katero je bila zavrnjena njegova tožba.
dovoljenost pritožbe - procesne predpostavke za pritožbo - sodne takse - plačilo sodne takse za pritožbo - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - možnost obravnavanja pred sodiščem
ZPP v posamičnih primerih sicer šteje plačilo takse kot procesno predpostavko, v vseh drugih primerih, ko to v zakonu ni navedeno, pa to vprašanje rešuje drugače, kakor je urejeno v prvem odstavku 8. člena ZST. Pravica do pritožbe v pravdnem postopku torej ni odvisna od plačila takse.
oprostitev plačila sodnih taks - vložitev zahteve po vložitvi tožbe
Ker je tožnica vložila predlog za oprostitev plačila sodnih taks šele po vložitvi tožbe, jo je sodišče lahko oprostilo plačila teh taks, čeprav je tožnica predlogu priložila vsa dokazila, šele od vložitve tega predloga dalje.
Sklep o oprostitvi plačila sodnih taks učinkuje od dneva, ko je pri sodišču vložen predlog za oprostitev in velja za vloge in dejanja, za katera je nastala obveznost tega dne ali pozneje.