OZ člen 376. ZD člen 142. ZIZ člen 38, 38/6. ZPP člen 154, 155.
povrnitev izvršilnih stroškov – pravno sredstvo – neutemeljeno povzročeni stroški - omejitev teka zakonskih zamudnih obresti v izvršbi
Sodišče prve stopnje bi o stroških postopka moralo odločati po 6. odstavku 38. člena Zakona o izvršbi in zavarovanju . Po navedenem zakonskem določilu je upnik dolžan dolžniku oziroma tretjemu na njegovo zahtevo povrniti le stroške, ki mu jih je neutemeljeno povzročil, ne pa glede na uspeh dolžnikovih pravnih sredstev v postopku.
redna odpoved pogodbe o zaposlitvi - poslovni razlog - utemeljen razlog - ukinitev delovnega mesta - kriteriji za izbiro
Uporaba kriterijev za izbiro presežnih delavcev, kot so določeni v podjetniški kolektivni pogodbi, ni prišla v poštev, saj je tožena stranka ugotovila, da ne potrebuje dela vseh pri njej zaposlenih čistilk in je ukinila to delovno mesto v celoti. Tožnice pa tudi ni bila dolžna primerjati z ostalimi delavci s I. stopnjo izobrazbe, saj so kriteriji za izbiro presežnih delavcev tako v ZDR kot v podjetniški kolektivni pogodbi predpisani le za primer odpovedi večjemu številu delavcem iz poslovnih razlogov, za kar pa v obravnavanem primeru ni šlo.
ZVoz člen 50, 50/1, 50/1-2, 50/1-3, 50/1-4, 50/5, 50/10, 50/11.
vozniško dovoljenje – pogoji za vožnjo motornih vozil – vožnja v času izvrševanja prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja
V kolikor obdolženec vozi motorno vozilo v času izvrševanja ukrepa prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, mora to biti jasno navedeno tudi v izreku sodbe, saj je potrebno to kršitev razlikovati od vožnje brez veljavnega vozniškega dovoljenja, ker ga obdolženec bodisi nikoli ni imel, bodisi ga po izvršenem ukrepu prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja ni več ponovno pridobil.
zamudna sodba - odgovor na tožbo - obrazložen odgovor - povračilo stroškov v zvezi z delom - stroški prevoza na delo in z dela - stroški prehrane - regres za letni dopust - sorazmerni del
Sodišče prve stopnje ne bi smelo šteti, da tožena stranka (glede dela tožbenega zahtevka, ki se nanaša na plačilo stroškov prevoza na delo in z dela ter prehrane in sorazmernega dela regresa za letni dopust) ni podala obrazloženega odgovora na tožbo. Tožena stranka je v odgovoru na tožbo navedla, da prereka vse navedbe v tožbi in da tožnica ni upoštevala, da je bil nad njo začet postopek prisilne poravnave. Takšen odgovor se šteje za obrazloženega in preprečuje izdajo (delne) zamudne sodbe.
ZDR člen 72, 82, 82/1, 88, 88/1, 88/1-1, 88/2, 88/3.
redna odpoved pogodbe o zaposlitvi - poslovni razlog - ukinitev delovnega mesta - utemeljen razlog - možnosti za nadaljnjo zaposlitev - ponudba nove pogodbe o zaposlitvi
Tožena stranka se je v tožnikovi pogodbi o zaposlitvi (ki ni bila sklenjena po 72. členu ZDR, ker ni šlo za poslovodno osebo) zavezala, da mu bo v določenih primerih odpovedi (tudi zaradi ukinitve njegovega delovnega mesta) ponudila novo pogodbo o zaposlitvi za ustrezno delovno mesto. Ker te določbe nato ni spoštovala, je redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga (zaradi ukinitve delovnega mesta), ki jo je tožniku podala, nezakonita.
Če se delavcu z dokončno odločbo prizna dodatek za stalnost le opisno v določenem odstotku za vsako leto dela na vojaški dolžnosti brez opredelitve, za kakšno delovno dobo, delavec na podlagi takšne odločbe lahko vtožuje višji dodatek, torej tudi dodatek z upoštevanjem delovne dobe, dosežene v JLA. Gre namreč za spor o pravilnem obračunu dodatka za stalnost glede na dokončno odločbo delodajalca, kar je spor o čisti denarni terjatvi.
Narava sklenjene zavarovalne pogodbe pomeni izpolnitev (plačilo) premij vnaprej. Izpolnitev stečajnega dolžnika vnaprej pa nima za posledico zmanjšanja stečajne mase, zato takšno pravno dejanje stečajnega dolžnika ne more biti izpodbojno.
neizbrani kandidat - javni zavod - rok za vložitev tožbe - pravni pouk
Čeprav je tožnica tožbo vložila po izteku 15-dnevnega roka od prejema obvestila o neizbiri, ki ga določa ZZ, je njena tožba pravočasna in dopustna, saj je bila vložena znotraj (napačnega) roka, ki ga je v obvestilu določila tožena stranka.
OBLIGACIJSKO PRAVO – STVARNO PRAVO – STANOVANJSKO PRAVO
VSL0068396
OZ člen 197. SPZ člen 117, 118, 119. SZ-1 člen 44, 44/3.
spor majhne vrednosti – upravnik večstanovanjske stavbe – terjatev upravnika večstanovanjske hiše na povračilo založenih sredstev – vplačilo v rezervni sklad – aktivna legitimacija upravnika
Upravnik ni aktivno legitimiran za vtoževanje sredstev rezervnega sklada.
obveznost plačila sodne takse – prepis zvočnega posnetka glavne obravnave
Ker je prepis zapisnika (zvočnega posnetka glavne obravnave 28. 2. 2012) bil izdelan 29. 2. 2012 (kar je v predpisanem 3 dnevnem roku po tretjem odstavku 125. člena ZPP) in ne na samem naroku, v obravnavanem primeru ne gre za situacijo, na katero se nanaša navedena opomba.
ZDR člen 130. SKPgd tarifna priloga točka 4, 4/1. Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije tarifna priloga točka 4, 4/1. Uredba o višini povračilo stroškov v zvezi z delom in drugih prejemkov, ki se pri ugotavljanju davčne osnove priznavajo kot odhodek člen 1, 2.
povračilo stroškov v zvezi z delom - stroški prevoza na delo in z dela - arbitražni dogovor - sodno varstvo
V pogodbi o zaposlitvi, ki sta jo sklenili pravdni stranki, je bil dogovorjen obvezen postopek za mirno rešitev spora (arbitražni postopek) za čas od 1. 7. 2004 dalje. Takšen način reševanja sporov je predpisan tudi v podjetniški kolektivni pogodbi. Zato bi morala tožeča stranka, da bi bila njena tožba dopustna, v zvezi z uveljavljanjem terjatev iz naslova stroškov prevoza na delo in z dela za čas od 1. 7. 2004 dalje najprej sprožiti arbitražni postopek pri toženi stranki. Ker je sodno varstvo uveljavljala neposredno, je sodišče prve stopnje njeno tožbo (v tem delu) utemeljeno zavrglo.
Postopek preizkusa z elektronskim alkotestom je zaključen, ko so v zapisnik o preizkusu alkoholiziranosti zapisane vse izjave, dane ob njegovem sestavljanju na kraju, kjer je bil zapisnik sestavljen, ki se vpišejo v za to predvidene rubrike. Za zaključek preizkusa alkoholiziranosti z elektronskim alkotestom tako ni pomemben trenutek izročitve zapisnika o preizkusu alkoholiziranosti obdolžencu.
Če obdolženec odkloni strokovni pregled, ki mu je bil odrejen po izraženem nestrinjanju z rezultatom preizkusa z elektronskim alkotestom, si lahko premisli in zahteva strokovni pregled le do trenutka, ko mu je ustno odrejeno pridržanje. Njegova kasnejša, v času izvajanja pridržanja podana zahteva po opravi strokovnega pregleda, na postopek preizkusa alkoholiziranosti ne more vplivati.
Elektronski alkotest je sicer res zgolj indikator, s katerim se ugotavlja prisotnost alkohola v izdihanem zraku, vendar že tudi rezultat izmerjene koncentracije alkohola v izdihanem zraku nudi podlago za ugotovitev storitve prekrška vožnje pod vplivom alkohola, njegova uporaba pa je v skladu z drugim odstavkom 107. člena ZPrCP tudi zakonsko dovoljena.
odpravnina - redna odpoved pogodbe o zaposlitvi - poslovni razlog - sodno varstvo - odpoved pravici - ničnost
Dogovor za nižjo odpravnino, kot bi šla tožniku ob redni odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga na podlagi določb ZDR, in o odpovedi sodnemu varstvu zoper odpoved je ničen. Tožnik lahko kljub takšnemu dogovoru uveljavlja sodno varstvo in zahteva razliko v odpravnini do zakonsko določene.
nadaljnji izvršilni stroški – sodna taksa – novo izvršilno sredstvo
Sodišče druge stopnje namreč po vpogledu v vlogo z dne 9. 6. 2011 ugotavlja, da je upnik sicer navedel, da zahteva povrnitev stroškov sodne takse po odmeri sodišča, hkrati pa je priložil potrdilo o plačilu sodne takse v višini 12,00 EUR, ki jo je plačal za predlog za nadaljevanje izvršbe. S tem je po mnenju sodišča druge stopnje postavil dovolj določeno zahtevo za povrnitev stroškov takse.
ZFPPIPP člen 10, 10/3, 14, 14/1, 14/1-2, 14/3, 14/3-2, 263, 263/1, 271, 271/1, 271/1-1, 271/1-2, 272, 272/1, 272/1-1, 272/2, 272/3, 272/3-1, 278, 278/1. OZ člen 299, 299/1.
izpodbijanje pravnih dejanj stečajnega dolžnika – povračilni zahtevek - zmanjšanje čiste vrednosti premoženja – običajen rok – dolžna skrbnost – subjektivni element – dolžnost upravljanja s tveganji – praksa med strankama
Pravne posledice razveljavitve pravnih učinkov izpodbitega pravnega dejanja - naloga za plačilo terjatve upniku nastanejo šele s pravnomočnostjo sodbe, zato z obveznostjo, da tožeči stranki vrne prejeto plačilo svoje terjatve, upnik ni mogel biti v zamudi že tedaj, ko je potekel rok za vrnitev, ki mu ga je določila tožeča stranka pred vložitvijo tožbe.
Ker je šlo pri tožeči stranki za insolventnost, ki je trajala dalj časa in ni nastala kar naenkrat ter jo je bilo mogoče iz javno dostopnih letnih poročil relativno enostavno prepoznati, je toženi stranki mogoče očitati, da pri lastnem poslovanju ni ravnala z zahtevano skrbnostjo, saj bi za tožnikovo insolventnost ob ustrezno skrbnem ravnanju lahko vedela.
Praksa med strankama je individualiziran pravni standard, ki ga sodišče ugotovi na podlagi okoliščin konkretnega primera. Poleg stalnega poslovnega sodelovanja v določenem časovnem obdobju je treba upoštevati, da gre za ponavljanje poslov z istovrstno vsebino pogodbenega razmerja kot v prejšnjih primerih. Pri ugotavljanju dejanskih rokov izpolnitve obveznosti v praksi, ki obstaja med tožečo in toženo stranko, gre za ugotavljanje dejstev, v kakšnih rokih je tožeča stranka izpolnjevala obveznosti do tožene stranke.
ZFPPIPP člen 271, 271/1, 271/1-2, 272, 272/3, 272/3-1.
izpodbijanje pravnih dejanj v stečaju – subjektivni element izpodbijanja - javno objavljeni bilančni podatki
Pritožbeno sodišče ugotavlja, da tožeča stranka ni nasprotovala trditvam tožene stranke, da so bili avgusta 2009 javno objavljeni bilančni podatki šele za leto 2008. Tega, da naj bi bila že v letu 2008 insolventna, tožeča stranka ni zatrjevala. Na tožeči stranki je bilo torej trditveno in dokazno breme o tem, da je imela tožena stranka še pred javno objavo letnih poročil tožeče stranke za leto 2009, možnost vpogleda v njene poslovne knjige in poslovne rezultate za tekoče leto. Če te možnosti ni imela, ji očitka, da se z njimi ni seznanila, objektivno ni mogoče pripisati.
Glede na to, da tožniku pogodba o zaposlitvi ni prenehala na nobenega izmed zakonsko določenih načinov iz 75. člena ZDR, ampak na podlagi ustne odpovedi pogodbe o zaposlitvi in odjave iz socialnih zavarovanj, mu ni prenehala zakonito. Zato je tožbeni zahtevek za ugotovitev nezakonitosti prenehanja delovnega razmerja, reparacijo in odškodnino ob sodni razvezi pogodbe o zaposlitvi utemeljen.
stroški ugovora po izteku roka – razveljavitev izvršilnega naslova
Upnik je dolžan povrniti dolžniku neutemeljeno povzročene nadaljnje izvršilne stroške, saj je bil dolžnik primoran vložiti ugovor po izteku roka, ker upnik ni umaknil predloga za izvršbo, kljub temu, da je bil izvršilni naslov razveljavljen.