dopuščena revizija - pomembno pravno vprašanje - pogodba o prometu blaga in storitev - občina kot gospodarski subjekt - zastaranje terjatve
O vprašanju, o katerem se revizija dopusti, Vrhovno sodišče še ni odločalo.
Dopuščena je revizija o vprašanju ali razlogi, iz katerih rok iz prvega odstavka 374. člena Zakona o obligacijskih razmerjih velja za medsebojne pogodbene terjatve gospodarskih subjektov, (lahko) veljajo tudi v primeru, če je ena od pogodbenic občina.
ZUS-1 člen 2, 2/1, 5, 5/2, 36, 36/1-4. ZGO-1 člen 148, 148/1-2. ZUP člen 290, 290/1.
sklep o dovolitvi izvršbe - zavrženje tožbe – izpodbijani akt ni akt, ki se lahko izpodbija v upravnem sporu
Izpodbijani prvostopni upravni akt ne vsebuje vsebinske odločitve o tožnikovi pravici, obveznosti ali pravni koristi. To odločitev je namreč vseboval izvršilni naslov, to je odločba, s katero mu je bila med drugim izrečena prepoved uporabe nelegalno zgrajenega objekta.
zahteva za vstop v postopek po izdaji prvostopenjske odločbe
Oseba, ki doslej ni bila stranka, lahko zahteva vstop v postopek kadarkoli med postopkom na prvi stopnji. Po izdaji odločbe lahko zahteva vstop v postopek le s pritožbo, vendar le, dokler je odprt rok za pritožbo za katero od strank, sicer pa le s predlogom za obnovo postopka.
predlog za dopustitev revizije - nujnost pritožbene obravnave - dopuščena revizija - ponovna izvedba dokazov - odstop od sodne prakse - pomembno pravno vprašanje - delno zavrženje predloga za dopustitev revizije
Revizija se dopusti glede vprašanja obveznosti pritožbene obravnave v primeru, ko je treba po oceni pritožbenega sodišča ponoviti v postopku na prvi stopnji izvedene dokaze (drugi odstavek 347. člena ZPP)
Ker tožeča stranka ni uveljavljala zakonskih zamudnih obresti kot glavne terjatve, sodišče druge stopnje ni bilo dolžno posebej odločiti, da revizije glede zavrnilnega dela odločitve o plačilu zakonskih zamudnih obresti ne dopusti. Tožeča stranka s pritožbo ne more uspeti, saj izpodbija sklep sodišča druge stopnje in uveljavljala dopustitev revizije zgolj glede pravnomočne odločitve o stranski terjatvi, zoper katero vložitev revizije ni dovoljena.
dopustitev revizije - pritožbeni razlogi - odstop od sodne prakse - pisna pogodba - pogodba o zaposlitvi
Ker pritožbi ne navedeta, v katerih primerih sodna praksa višjega sodišča odstopa od svoje lastne prakse ali od prakse Vrhovnega sodišča, jima ni mogoče ugoditi in dopustiti revizije.
razveljavitev razpisa za delovno mesto direktorja - izpodbijanje sklepa nadzornega sveta - ugotovitvena tožba - pravni interes za ugotovitveno tožbo - zavrženje tožbe
Tožnik ni dokazal, da bi imel od pravnomočne ugotovitve nezakonitosti sklepa nadzornega sveta o tem, da se predhodni postopek razpisa prostega delovnega mesta predsednika uprave razveljavi, kakšno pravno korist. Prav tako v zvezi s takšnim ugotovitvenim zahtevkom pred delovnim in socialnim sodiščem ni uveljavljal nadaljnjih zahtevkov v smislu drugega in tretjega odstavka 181. člena ZPP. Sodišče bi zato moralo tožbo kot nedovoljeno zavreči.
plačilo odpravnine - odpoved pogodbe o zaposlitvi - zagotovitev ustrezne zaposlitve pri drugem delodajalcu - delovna doba pri delodajalcu
Ker tožnici pri novem delodajalcu ni bila zagotovljena pravica do izplačila odpravnine (če bi se zanjo stekli pogoji) tudi na podlagi neprekinjene delovne dobe pri toženi stranki, je sodišče pravilno presodilo, da tožena stranka kljub zagotovitvi ustrezne zaposlitve pri drugem delodajalcu ni bila prosta obveznosti plačila odpravnine, do katere je bila tožnica na podlagi 109. člena ZDR upravičena glede na podano odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga.
ZPIZ člen 8. ZPIZ-1 člen 187, 188. Pravilnik o ugotavljanju lastnosti zavarovanca pokojninskega in invalidskega zavarovanja člen 2.
ugotavljanje lastnosti zavarovanca - pravnomočna sodna odločba o obstoju delovnega razmerja - pokojninsko zavarovanje
Za primer, da je bil obstoj delovnega razmerja ugotovljen s pravnomočno sodno odločbo, Pravilnik o ugotavljanju lastnosti zavarovanca pokojninskega in invalidskega zavarovanja ni vseboval dodatnih zahtev za priznanje lastnosti zavarovanca oziroma za priznanje zavarovalnega razmerja.
Navedbe, iz katerih izhaja nestrinjanje z meritorno odločitvijo sodišča druge stopnje ter uveljavljana zmotna ugotovitev dejanskega stanja, ne predstavljajo dovoljenega pritožbenega razloga iz 2. alineje 1. odstavka 32. člena ZDSS-1.
Na podlagi drugega odstavka 32. člena ZDSS-1 lahko sodišče tudi le pavšalno obrazloži sklep o nedopustitvi revizije, s sklicevanjem na neobstoj pogojev iz prvega odstavka tega člena. Pritožbeni očitek, da se izpodbijani sklep ne da preizkusiti, ker nima obširnejših razlogov, in da je zato podana bistvena kršitev določb pravdnega postopka iz 14. točke drugega odstavka 339. člena ZPP, zato ni utemeljen.
Plače delavcev, razen za obdobje zadnjih treh mesecev pred začetkom stečajnega postopka (prisilne poravnave), niso privilegirane terjatve iz 160. člena ZPPSL. Sodišče je zato terjatve, ki so dospele do zadnjih treh mesecev pred začetkom postopka prisilne poravnave, tožniku pravilno priznalo pod pogoji prisilne poravnave, kasneje zapadle pa v celoti.
opravljanje funkcije direktorja - plačilo dela - dogovor o plačilu - prosto urejanje obligacijskih razmerij
Direktor ni bil v delovnem razmerju s toženo stranko in z njo tudi ni imel podpisane posebne pisne pogodbe. Sodišče je zato dogovor o plačilu ugotovilo na podlagi ravnanj obeh pravdnih strank.
pritožba zoper sodbo sodišča druge stopnje - zavrženje pritožbe
ZDSS-1 in ZPP ne določata pravice do pritožbe zoper pravnomočno sodbo sodišča druge stopnje. Tudi 25. člen Ustave Republike Slovenije zagotavlja pravico do pritožbe kot rednega pravnega sredstva le v dvostopenjskem postopku.
upokojitev pod ugodnejšimi pogoji - azbestna proizvodnja - izpolnjevanje pogojev
Ker tožnik ni delal neposredno pri proizvodnji azbestnih izdelkov, pri njem ne gre za primer, ki ga ureja prvi odstavek 7. člena ZPPPAI. Zanj bi lahko prišla v poštev določba drugega odstavka 7. člena, ki zajema tudi druge delavce v podjetjih, ki so v proizvodnih procesih uporabljala azbest, vendar za priznanje pravice po tej določbi ni izpolnjeval ne starostnega pogoja 53 let in ne pogoja pokojninske dobe 35 let.
Odločba sodišča, izdana v postopku za dodelitev brezplačne pravne pomoči, ne nadomesti pooblastila odvetniku za zastopanje stranke. V skladu z ZPP (94. in 97. člen) je le stranka tista, ki lahko podeli pooblastilo za zastopanje.
pogodba o zaposlitvi za določen čas - nezakonito prenehanje veljavnosti pogodbe - rok za vložitev tožbe
Kdaj je delavec zvedel za razlog nezakonitosti prenehanja veljavnosti pogodbe o zaposlitvi – torej za to, da je bila pogodba o zaposlitvi za določen čas sklenjena v nasprotju z zakonom – na tek in potek prekluzivnega roka iz tretjega odstavka 204. člena ZDR ne vpliva.
odpoved pogodbe o zaposlitvi - krivdni razlog - rok za odpoved - seznanitev z razlogom za odpoved - zagovor
ZDR ne določa, da pravica delavca do zagovora ali morebitno opravičilo delavca, ki se ne udeleži zagovora, podaljša subjektivni (ali objektivni) rok, v katerem mora delodajalec podati redno odpoved pogodbe o zaposlitvi.
V VI. točki Sklepa o pogojih, kdaj se šteje, da zavarovanec preživlja družinske člane, je določeno, da se v primeru, če družinski član ni imel z zavarovancem skupnega stalnega prebivališča, izpolnjuje pa ostale pogoje iz navedene točke, šteje, da ga je zavarovanec preživljal, če mu je v koledarskem letu pred nastankom zavarovanega primera redno mesečno dajal sredstva najmanj v višini polovice povprečnega zneska osnove za odmero dodatnih pravic v tistem letu. V primeru, da bi družinsko pokojnino uveljavljal le eden od staršev, bi ta moral od pokojnega zavarovanca prejemati sredstva v višini, kot jih določa ta Sklep. Sredstva, ki jih je bil pokojni zavarovanec dolžan dajati za oba starša, pa je potrebno povečati za enak odstotek, kot se poveča družinska pokojnina, če jo uveljavljata dva člana družine.