sreda, 16.3.2016
Ljubljana, 16. marca (STA) - Vlada je na današnji seji določila besedilo predloga zakona o varnosti na smučiščih in ga poslala v obravnavo DZ. Predlagane rešitve odpravljajo pomanjkljivosti veljavnega zakona, ki so se pokazale pri njegovem izvajanju v praksi. Bistvene novosti se nanašajo na poudarjanje smučarjevega samoodgovornega ravnanja, so po seji sporočili z vlade.
Glavna vodila vlade pri pripravi novega zakona o varnosti na smučiščih so bila zagotavljanje ustrezne varnosti na smučiščih, finančna razbremenitev upravljavcev smučišč, odprava administrativnih ovir pri obratovanju majhnih smučišč, izločitev t. i. mikro smučišč in učinkovitejši nadzor nad izvajanjem zakona.
Zakonski predlog določa, da mora smučar smučišče uporabljati tako, da ne ogroža sebe, drugih prisotnih na smučišču in da ne poškoduje sebe, drugih prisotnih ali naprav na smučišču. Kot so pojasnili na vladi, takšno ravnanje poudarja tudi eno izmed desetih mednarodnih vedenjskih pravil (pravila FIS).
S poudarkom smučarjevega samoodgovornega ravnanja se bo po mnenju vlade nedvoumno jasneje vzpostavila odgovornost smučarja pri morebitnih nesrečah. Hkrati bo svoj del odgovornosti nosil tudi upravljavec smučišča, ki bo moral izpolniti vse pogoje, ki mu jih nalaga predlog zakona.
Predlagani zakon izvzema t. i. mikro smučišča oz. površine, na katerih je postavljena vlečnica, za katero ni potrebna koncesija za postavitev vlečnic v skladu z zakonom, ki ureja žičniške naprave za prevoz oseb, in ni namenjena pridobitni dejavnosti.
Na novo so opredeljeni pogoji za določitev majhnega smučišča, pri čemer so pogoji za pridobitev dovoljenja za obratovanje takega smučišča po navedbah vlade milejši oz. prilagojeni dejanskim možnostim upravljavca majhnega smučišča.
Zakonski predlog ne ureja več javnih zbiranj na smučišču, saj javna zbiranja ureja poseben predpis. Prav tako ne opredeljuje več pogojev za strokovne delavce, ki organizirano poučujejo smučanje, saj tovrstno vsebino ureja zakon, ki ureja športne dejavnosti.
V predlogu zakona je tudi predvideno zmanjševanje števila nadzornikov na smučišču glede na zmogljivost smučišča, in sicer je določeno, da je treba do zmogljivosti 500 smučarjev zagotoviti enega nadzornika (prej je bila ta meja 300 smučarjev). Število nadzornikov in reševalcev je po novem izenačeno.
Pomembna novost je, da se lahko število reševalcev in nadzornikov na smučišču prilagaja glede na dejansko število smučarjev na smučišču, če pa so v dovoljenju za obratovanje smučišča določeni sektorji na smučišču, pa glede na zmogljivost delujočih žičniških naprav po posameznih sektorjih.
Za nadzornika na smučišču so določeni milejši pogoji za pridobitev službene izkaznice. Nadzornik po zakonskem predlogu za razliko od zdajšnje ureditve nima več dolžnosti obveščanja inšpekcijskih služb o nepravilnostih upravljavca smučišča, s čimer se odpravlja nasprotje interesov.
Nadzornik bo lahko po zakonskem predlogu tudi odpravljal neurejenosti in pomanjkljivosti, ugotovljene pri pregledu smučišča, in izvajal druge naloge, povezane z varnostjo na smučišču. Prav tako pa so na novo opredeljene dolžnosti in prepovedi smučarja in druge osebe na smučišču ter na novo določene pristojnosti inšpekcijskih organov in policije.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki