Portal TFL

STA novice / DZ na redni seji tudi o večletnem javnofinančnem okviru

petek, 8.4.2016

Ljubljana, 08. aprila (STA) - DZ bo na redni seji, ki se bo začela 18. aprila, predvidoma odločal o večletnem javnofinančnem okviru, ki naj bi ga vlada še danes poslala v parlamentarno proceduro. Na seji bodo poslanci odločali o morebitnem razpisu posvetovalnega referenduma o nastanitvah migrantov, zakonodajno pot pa bo končala novela zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

Kolegij predsednika DZ je namreč danes določil dnevni red aprilskega zasedanja. Ob tem je predsednik DZ Milan Brglez predstavnikom poslanskih skupin pojasnil, da bodo dnevni red seje predvidoma razširili z odlokom o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2017 do 2019, ki naj bi ga vlada še danes vložila v DZ.

Gre za dokument, povezan s programom stabilnosti, ki ga mora vlada letos prvič pripraviti na podlagi zakona o fiskalnem pravilu. Ker mora vlada program stabilnosti v Bruselj posredovati do konca meseca, bo DZ omenjeni odlok obravnaval še na aprilski seji. Odbor za finance pa ga bo obravnaval 14. aprila, je pojasnil Brglez.

Na tokratni seji pa poslanci še ne bodo odločali o predlogu priporočila SDS v zvezi z migrantsko krizo in ukrepi Slovenije za njeno obvladovanje, kar je danes na seji kolegija predsednika DZ predlagal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Brglez je namreč pojasnil, da predlog ne izpolnjuje pogojev za uvrstitev na sejo, saj ga matično delovno telo še ni obravnavalo. Po Tankovem mnenju pa je bilo od tedaj, ko so poslanci SDS predlog vložili, več kot dovolj časa, da bi matični odbor opravil obravnavo.

Prav tako so v SDS predlagali, da se na sejo uvrsti njihov predlog novele zakona o socialnovarstvenih prejemkih. A je Brglez pojasnil, da omenjenega predloga ne morejo obravnavati, dokler ne bo zaključen postopek obravnave novele zakona o dedovanju, ki je tudi v parlamentarni proceduri. Oba zakona namreč urejata isto družbeno razmerje, je pojasnil Brglez.

DZ pa bo na tokratni seji po pričakovanjih zavrnil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o nastanitvah migrantov v Sloveniji. Tega so predlagali poslanci SDS, ki bi državljane na referendumu povprašali, ali so za to, da DZ sprejme zakonodajo, v kateri bo določeno, da letno število prosilcev za mednarodno zaščito ne presega števila prošenj za mednarodno zaščito v letu 2015.

Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma DZ sprejme z navadno večino poslanskih glasov, malo verjetno pa je, da bi bil izglasovan. V ostalih poslanskih skupinah namreč predlogu niso naklonjeni, pri nekaterih pa je naletel tudi na ostre odzive. Večina v odboru za notranje zadeve ga je za neprimernega ocenila tudi na glasovanju.

Poslanci bodo odločali tudi o predlogu zakona o partnerski zvezi, ki za istospolne pare uvaja enake pravne posledice, kot jih ima zakonska zveza. Hkrati pa predlog zakona ne spreminja definicije zakonske zveze, izključuje možnost posvojitev in postopkov biomedicinske oploditve.

Predlog je že dan po referendumu, na katerem so volivci zavrnili izenačitev isto- in raznospolnih partnerskih skupnosti, vložil tedaj še nepovezani poslanec Jani Möderndorfer, zdaj poslanec SMC. Predlog podpira tudi vlada, po drugi strani pa nekateri opozarjajo, da zakona zaradi enoletnega moratorija po zakonu o referendumu ni mogoče sprejeti.

Na dnevnem redu seje je tudi predlog sprememb referendumske zakonodaje, ki pa bo končal zakonodajno pot, saj na matičnem odboru ni dobil zadostne dvotretjinske večine. Zapletlo pa se je pri vprašanju, ali v zakonu ohraniti določbo, po kateri DZ v enem letu po razglasitvi odločitve na referendumu ne sme sprejeti zakona, ki bi bil vsebinsko v nasprotju z odločitvijo volivcev.

Vlada je namreč predlagala črtanje te določbe, kar je naletelo na ogorčen odziv opozicije. Največja koalicijska stranka SMC je nato pristala, da se določba v zakonu ohrani, a predlog kljub temu ni dobil zadostne podpore.

Poslance na tokratni seji med drugim čaka odločanje o zakonu o varstvu pred diskriminacijo, ki prinaša samostojen institut zagovornika načela enakosti. Prav tako imajo na dnevnem redu novelo zakona o prekrških, ki iz pravnega reda izključuje uklonilni in uvaja nadomestni zapor.

Opravili bodo tudi splošno razpravo o spremembah zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predstavlja že tretji poskus SDS za izenačitev financiranja javnih programov v zasebnih in javnih šolah. Prav tako bodo opravili prvo branje dopolnitev zakona o davčnem potrjevanju računov, s katerimi želijo v SDS ukiniti davčne blagajne.

Kolegij predsednika DZ je danes tudi sklenil, da se nekaj zakonski predlogov obravnava po skrajšanem postopku. Gre za novelo zakona o DDV in dopolnitve zakona o inšpekciji dela, ki ju predlaga ZL, vladni predlog novele zakona o socialnem varstvu ter predlog novele zakona o Kobilarni Lipica, ki jo je vložila SMC.

Vse te predloge bo DZ obravnaval na majski seji, saj je kolegij danes potrdil tudi terminski program za maj.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window