četrtek, 16.6.2016
Luxembourg, 16. junija (STA) - Finančni ministri desetih držav območja z evrom, ki si prizadevajo za uvedbo davka na finančne transakcije, so se danes dogovorili o oblikovanju dveh delovnih skupin, ki bosta čez poletje razdelali tehnične podrobnosti, med drugim glede posledic uvedbe davka, ki naj bi privedle do morebitne odločitve. V tej skupini je tudi Slovenija.
Finančni ministri deseterice, med njimi tudi minister Dušan Mramor, so se v Luxembourgu dogovorili o oblikovanju dveh delovnih skupin, ki bosta do septembra razdelali podrobnosti glede uvedbe omenjenega davka in na podlagi teh nato predstavili rezultate.
Za Slovenijo so pomembni rezultati prve delovne skupine glede izjem, ki se nanašajo na državne vrednostne papirje, kot tudi druge delovne skupine, ki bo analizirala administrativna bremena uvedbe in izvajanja davka ter možnosti njihovega zmanjšanja, so povedali na finančnem ministrstvu. Mramor bo predlog predstavil še na vladi in v DZ.
Po besedah avstrijskega finančnega ministra Jörga Schellinga, ki je kolegom danes predstavil predlog o nadaljnjem delovanju, naj bi odločitev sprejeli do septembra. Ministri se ob tem zavedajo, da če do septembra ne bomo dosegli rešitve, potem je verjetno sploh ne bo, je dejal po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA ob robu zasedanja finančnih ministrov evroskupine.
Deseterica se je decembra lani dogovorila, da bo vsa odprta vprašanja razjasnila do konca junija, potem ko v treh letih pogajanj ni dosegla bistvenega napredka. V vmesnem času je več držav izstopilo iz skupine t.i. voljnih držav.
Uvedba davka na finančne transakcije je bila sprva, na vrhuncu krize, predvidena v celotni uniji, a ker članicam ni uspelo doseči zahtevanega soglasja, so se zanj odločile le voljne države v okviru mehanizma okrepljenega sodelovanja.
Minister Mramor je že pred časom v razpravi o uvedbi davka izpostavil, da mora biti ta davek finančno smiseln za vsako državo, ter napovedal temeljito oceno izplena in stroškov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki