petek, 24.6.2016
Bruselj, 24. junija (STA) - Države članice tudi v novem poskusu rešitve vprašanja glede nadaljnje uporabe glifosata niso dosegle potrebnega soglasja. Predlog Evropske komisije glede začasnega podaljšanja dovoljenja za uporabo spornega pesticida namreč na današnjem glasovanju v Bruslju ni prejel zadostne podpore. Sedaj je na potezi Evropska komisija.
Podobno kot že pri glasovanju v pristojnem stalnem odboru za živila, ki je potekalo v začetku meseca, za predlog komisije tudi v prizivnem odboru ni glasovalo zadostno število držav članic. Da bi bil predlog sprejet, bi moral biti potrjen s kvalificirano večino.
Francija in Malta sta po poročanju medijev, ki se sklicujejo na diplomatske kroge, glasovali proti podaljšanju. Sedem držav, med njimi Nemčija, Italija in Avstrija, so se glasovanja vzdržale. 19 držav, med katerimi naj bi bila tudi Slovenija, so predlog komisije podprle.
Predlog komisije predvideva začasno podaljšanje dovoljenja za obdobje med 12 in 18 mesecev. V tem času naj bi Evropska agencija za kemikalije (Echa) objavila mnenje o morebitni rakotvornosti glifosata.
Slovenija se je v dosedanjih razpravah zavzemala za jasno opredelitev glede razvrstitve snovi, zato je bila pri predlogih o ponovni odobritvi snovi vzdržana. Glede na predlog komisije, da bi predhodno razjasnili vprašanje glede razvrstitve snovi, pa Slovenija predlog podpira, saj naslavlja ključno dilemo v dosedanjih razpravah, so pojasnili na ministrstvu za kmetijstvo.
Okoli uporabe glifosata se krešejo mnenja. Kritiki opozarjajo na morebitno rakotvornost herbicida, ki je najpogosteje uporabljen herbicid v kmetijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu, na trgu pa je od leta 1974.
Sedaj je z odločitvijo na potezi komisija. Po pričakovanjih naj bi v ponedeljek na kolegiju komisarjev sprejela odločitev o začasnem podaljšanju dovoljenja. Sedaj veljavno dovoljenje za uporabo glifosata je že bilo podaljšano za šest mesecev in se izteče konec junija.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki