Portal TFL

STA novice / Novela zakona o tujcih z ukrepi, ki stopijo v veljavo v spremenjenih razmerah

četrtek, 13.10.2016

Ljubljana, 13. oktobra (STA) - Osnutek novele zakona o tujcih določa ukrepe ob spremenjenih razmerah na področju migracij, zlasti postopke vračanja tujcev, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop. Določeno je, kako ukrepe uveljaviti. DZ bi jih na predlog vlade sprejel z dvotretjinsko večino, za največ šest mesecev z možnostjo podaljšanja, izhaja iz osnutka, ki ga je pridobila STA.

Ukrepi ob spremenjenih razmerah na področju migracij so določeni v 10. b členu novele zakona. Če DZ sprejme odločitev o uporabi tega člena, policija tujcu, ki ne izpolnjuje pogojev za vstop, ne dovoli vstopa. Tujca, ki je po uveljavitvi te odločitve nezakonito vstopil v Slovenijo in se na območju, na katerem se izvaja ta ukrep, nahaja nezakonito, pa privede do državne meje in ga napoti v državo, iz katere je nezakonito vstopil, je navedeno v osnutku novele, ki so jo koalicijski partnerji prejeli na mizo.

Ne glede na določbe zakona, ki ureja mednarodno zaščito, policija ravna v skladu z navedenim tudi, ko tujec po uveljavitvi odločitve DZ izrazi namen podati prošnjo za mednarodno zaščito. In sicer takrat, ko tujec želi nezakonito vstopiti ali je že izven mejnega prehoda iz druge države članice EU nezakonito vstopil na ozemlje Slovenije in se nahaja na območju, na katerem se izvaja omenjeni ukrep.

Ob tem novela tudi določa, da se ti ukrepi ne uporabljajo, kadar je neposredno ogroženo življenje tujca ali kadar bi zdravstvene okoliščine očitno onemogočale izvedbo ukrepa ali kadar se ocenjuje, da gre za mladoletne osebe brez spremstva, za katere se domneva, da so stare največ 14 let.

Sicer pa novela predvideva, da razmere na področju migracij redno spremlja ministrstvo za notranje zadeve, ki tudi oceni, če so ali če bi lahko v državi nastale razmere, ko bi bila ali sta zaradi spremenjenih razmer na področju migracij resno ogrožena javni red ali notranja varnost države. V takem primeru predlaga vladi, naj predlaga DZ odločitev o uporabi omenjenih ukrepov, in sicer najdlje za šest mesecev, ter določi območje njihovega izvajanja.

DZ sprejme odločitev z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev. Na predlog vlade lahko podaljša uporabo teh ukrepov, vsakič za najdlje šest mesecev, če za to še vedno obstajajo razlogi.

DZ na predlog vlade ali pa najmanj deset poslancev odloči tudi o prenehanju uporabe ukrepa, in sicer z večino glasov vseh poslancev.

O uporabi in prenehanju uporabe ukrepa iz 10. b člena tega zakona vlada obvesti visokega komisarja Združenih narodov za begunce, komisarja Sveta Evrope za človekove pravice in Evropsko komisijo, še določa novela zakona, ki pa bo morala še skozi koalicijsko sito.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window