ponedeljek, 7.11.2016
Ljubljana, 07. novembra (STA) - DZ še vedno razpravlja o interpelaciji zoper ministrico za izobraževanje, znanost in šport Majo Makovec Brenčič. V popoldanskem delu se razprava vrti tudi okoli vprašanja, ali bolj potrebujemo zasebno ali javno šolstvo. V SD in ZL zagovarjajo javno šolstvo, ker da zagotavlja enake pogoje za vse, v SDS pa izpostavljajo dodano vrednost zasebnih šol.
Matjaž Han (SD) je poudaril, da v SD zagovarjajo javno šolstvo, zato si namesto za uresničitev odločbe ustavnega sodišča glede financiranja javnih programov v zasebnih osnovnih šolah zavzemajo za spremembo ustave, s katero bi določili, da zakonodajalec sam določi, v kakšni višini bo financiral zasebne osnovne šole.
Slednje po njegovih besedah ne pomeni, da v stranki spodbijajo "že doseženo raven financiranja zasebnih osnovnih šol" v višini 85 odstotkov.
Današnja razprava po mnenju Irene Kotnik (SMC) ni ne prva, ne zadnja, ko se v DZ pogovarjajo o tem, kakšno šolstvo si želijo. "Zasebno šolstvo pri nas je kakovostno, vendar je potreben tudi uvid naprej glede na vse družbene spremembe, ki smo jim priča v Sloveniji," je dejala. Izpostavila je, da je treba jasno opredeliti pogoje ustanavljanja zasebnih šol. Prav celostno ureditev pogojev ustanavljanja zasebnih osnovnih šol ministrstvo za izobraževanje navaja kot pojasnilo, zakaj še ni bil sprejet zakon, ki bi uzakonil odločbo ustavnega sodišča.
V SMC so po besedah Mitje Horvata prepričani, da ima zasebno šolstvo legitimno pravico za svoj obstoj, saj bogati šolski prostor, "zatakne pa se pri vprašanju, ali ga je treba financirati iz javnih sredstev". Pri tem je opozoril, da se še vedno soočamo z omejenimi javnimi sredstvi, s katerimi je treba po njegovem mnenju ravnati ekonomično in primerno. Sam ustavno odločbo spoštuje, a meni, da je v njej kar nekaj pomenljivosti in prehitrih sklepanj.
Po prepričanju Violete Tomič (ZL) je treba med javnim in zasebnih šolstvom narediti jasno ločnico, v nasprotnem primeru ne moremo nikoli v celoti odpraviti grožnje, da bo prišlo do prevlade zasebnega šolstva nad javnim. "Takšno šolstvo pa ni univerzalno dostopno, ampak je selektivno na podlagi premoženja, ker utrjuje razredne delitve na revne in na bogate," je opozorila.
Pomisleke, da bi lahko zasebno šolstvo prevladalo nad javnim, je Tomaž Lisec (SDS) zavrnil: "Leta 2016 je v Sloveniji 452 osnovnih šol, od tega so štiri zasebne, to je 0,8 odstotka. Kakšna grožnja za prevlado je to," se je vprašal in dodal, da govorimo o dopolnitvi javne mreže in ne o grožnji.
"Govoriti, da 0,8 odstotka zasebnih osnovnih šol ogroža 99,2 odstotka javnih šol, je približno tako, kot če bi Združene države Amerike dejale, da so vojaško ogrožene s strani Gane," je menil Žan Mahnič (SDS).
Eva Irgl (SDS) pa je izpostavila, da je vladi, ki je zrasla "na humusu etike, figo mar za pravno državo": "Ji je pa na drugi strani zelo mar za oblast in za ohranjanje funkcij. V kolikor temu ne bi bilo tako, bi danes nekateri ministri ne sedeli v vladi Mira Cerarja."
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki