petek, 18.11.2016
Ljubljana, 18. novembra (STA) - Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) je danes posredovalo predloge za novo reformo trga dela. Predlagajo 63 rešitev s področja sedmih zakonov, ki bi, kot so zapisali v združenju, delodajalcem omogočile bolj fleksibilno in varno upravljanje z delovnimi razmerji.
Kot so uvodoma zapisali na Združenju delodajalcev, reforma trga dela iz leta 2013 ni ali pa je le delno izpolnila obljube o tem, da bodo novi zakoni na delodajalce pozitivno vplivali pri urejanju delovnih razmerij v praksi. Nekatere zakonske rešitve so se skozi njihovo implementacijo v praksi izkazale kot slabe oz. slabše tudi v primerjavi s staro ureditvijo, so še izpostavili.
Kot rezultat široke razprave med člani združenja delodajalcev, so nastali predlogi sprememb, ki predstavljajo osnovo za novo reformo trga dela. Pri zakonu o delovnih razmerjih bi bilo tako denimo po mnenju ZDS treba spremeniti določbe, ki se nanašajo na časovno omejitev pogodbe za določen čas, saj je, kot so zapisali, veljavna ureditev nejasna.
Spremeniti bi bilo treba varstvo pred odpovedjo zaradi bolniške odsotnosti tako, da delovno razmerje delavca, ki mu je bila pogodba odpovedana iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti in je ob poteku odpovednega roka odsoten z dela zaradi nezmožnosti za delo zaradi bolezni ali poškodbe, delovno razmerje preneha s prenehanjem bolniške in ne naslednji dan, kot to sedaj določa zakon, so še zapisali.
V okviru določb o delovnem času je treba izključiti odmor med delovnim časom iz definicije delovnega časa, še izhaja iz predlogov združenja. Menijo tudi, da bi bilo treba konkretno določiti možnost negativne delovne uspešnosti.
Pri zakonu o urejanju trga dela, bi bilo po mnenju ZDS treba določiti, da se pri začasnem in občasnem delu poveča število ur iz 60 na 120, omejitev pa naj se na delavca na mesec upošteva kot letno povprečje.
Združenje delodajalcev predlaga tudi spremembo zakonodaje tako, da se aktivna in pasivna volilna pravica prizna tudi družinskim članom poslovodstva, saj imajo ti status navadnega delavca, tako kot delavci, ki imajo volilno pravico. Menijo še, da bi bilo treba ukiniti institut sodelovanja delavskih predstavnikov v organih družbe.
Glede stavke bi bilo po mnenju združenja treba določiti, da je ta dopustna le, če je nujna, primerna in sorazmerna njenim posledicam. Menijo tudi, da bi bilo treba opredeliti možnost izdaje začasne odredbe s strani sodišča s katero se stavka prepove, če bi bile posledice stavke nesorazmerne ali med drugim ne bi bile izčrpane vse poti mirnega reševanja spora.
O pripravi nove delovne zakonodaje so se sicer na današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) pogovarjali socialni partnerji, a se ZDS, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije in Trgovinska zbornica Slovenije seje niso udeležili.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki