torek, 10.1.2017
Ljubljana, 10. januarja (STA) - Predlog novele zakona o tujcih, ki ga je vlada obravnavala v četrtek, je danes prispel v DZ. Kljub načelni podpori koalicijskega vrha je med poslanci koalicije negotovost in se predlog utegne še spremeniti. DeSUS poziva k poenotenju v SMC, ki pa o vsebini danes še ni razpravljala. Proti noveli so v ZL, medtem pa ji SDS in NSi napovedujeta podporo.
Razloge za spremembo zakona o tujcih je premier Miro Cerar danes predstavil poslanski skupini SMC, ki pa se še ni konkretno pogovarjala o vsebinskih rešitvah, je v izjavi novinarjem pojasnila vodja poslanske skupine Simona Kustec Lipicer.
Tako še ni zagotovila enotne podpore SMC. Spomnila pa je, da je vlada predlog, ki ga je ocenil tudi vrh koalicije, posredovala v DZ, s spremembo zakona se je strinjal tudi Svet za nacionalno varnost.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša pa je v izjavi novinarjem ocenil, da se predlog v parlamentarnem postopku lahko še spremeni. Obravnavali ga bodo verjetno po nujnem postopku, kot je predlagala vlada, čeprav nekateri menijo, da bi bil potreben redni postopek.
Spomnil je, da je vsebinske pomisleke glede novele že izrazil predsednik DZ in podpredsednik SMC Milan Brglez. Ta se danes še ne bo odzval. V njegovem kabinetu so sicer minuli teden dejali, da se o noveli ne bo izrekal, dokler ne bo v DZ.
Jurša je danes dejal, da se morajo o rešitvah najprej poenotiti v SMC. Po njegovih besedah namreč nekateri menijo, da zakon morda ni v skladu z ustavo, a da je to moč urediti. Zato jih je danes pozval, kot pravi, naj to čim prej storijo.
Kustec Lipicerjeva je pojasnila, da je poenotena obravnava zakonov temeljni cilj delovanja poslanske skupine. Tak je cilj tudi pri noveli zakona o tujcih.
Pomisleke imajo po besedah Jurše tudi v DeSUS, a so tehtali argumente. Razumejo, da je varnost zelo pomembna, paziti pa morajo, da ne bi posegali v človekove pravice, je dodal.
Medtem se kljub nekaj kritikam in napovedi vložitve dopolnil noveli obeta podpora opozicijskih SDS in NSi. V obeh strankah imajo pomisleke zlasti glede določila v noveli, da o uveljavitvi ukrepov ob spremenjenih razmerah na področju migracij odloči DZ z najmanj dvotretjinsko večino vseh poslancev. Po mnenju SDS bi o tem lahko odločila vlada ali pa DZ z navadno večino ali 46 glasovi.
O predlogu, da bi DZ o tem lahko odločil z absolutno večino, bodo razmislili tudi v NSi, saj si želijo, da koalicija sprejme odgovornost tudi glede aktivacije teh ukrepov, je povedal poslanec NSi Jernej Vrtovec.
Poslanec SDS Vinko Gorenak ocenjuje, da si je vlada z določitvijo večine nastavila zanko, saj se v DZ lahko spremeni razmerje moči. Katera koli vlada bo imela po njegovem mnenju težavo z zagotavljanjem ustavne večine.
Sicer pa Gorenak meni, da moral biti tak predlog zakona v DZ že pred letom dni. Tisti del zakona, ki govori o ustanavljanju vladnega urada za migracije, pa je po mnenju SDS nepotreben in ga bodo amandmirali. A tudi če dopolnila SDS ne bodo sprejeta, bo SDS zakon podprla, ker je nujno potreben, da državi zagotovijo osnovne obrambne mehanizme, je napovedal Gorenak.
O tem, kako nujen je postopek sprejema zakona, pa po mnenju poslanca ZL Mihe Kordiša priča dejstvo, da je predlog zakona šele danes prispel v DZ. Poleg tega se "na vse kriplje" izogibajo javne razprave, ker njegovi avtorji in podporniki, torej vladna koalicija, zelo dobro vedo, kaj bi javna razprava prinesla, meni Kordiš. Po njegovih besedah je zakon v nasprotju z ustavo, z mednarodnimi konvencijami ter krši osnovna načela humanosti.
Glede na predvolilne obljube bi pričakovali, da bi bilo med nasprotniki novele zakona več kot šest poslancev ZL, torej vsaj še poslanci SMC, DeSUS in SD, je dejal Kordiš. Po njegovem mnenju je zakon v celoti nesprejemljiv in se morajo od njega posloviti.
Po besedah Vrtovca pa je ocena ustavnosti zakona v domeni ustavnega sodišča. A je poudaril, da si želi zakonodajnih pobud, ki bodo v skladu z ustavo in mednarodnimi konvencijami ter bodo spoštovale človekove pravice in svoboščine. Zakon je treba po mnenju NSi zaradi razmer na Bližnjem vzhodu čim prej sprejeti, vendar se po besedah Vrtovca spet ne mudi tako hudo, da bi ga bilo treba sprejemati po nujnem postopku, pač pa bi lahko odprli širšo razpravo.
V SD predloga danes niso komentirali.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki