Portal TFL

STA novice / Vlada izdala uredbo o načinu izvedbe preselitve oseb po kvotnem sistemu (dopolnjeno)

četrtek, 11.5.2017

Ljubljana, 11. maja (STA) - Vlada je izdala uredbo o načinu izvedbe preselitve oseb, ki so v Slovenijo sprejete na podlagi kvote in delitve bremen med državami članicami Evropske unije. Gre za podzakonski akt, ki sledi novemu zakonu o mednarodni zaščiti iz aprila 2016, je vlada pojasnila na družbenem omrežju Tumbler.

Kot so zapisali, uredba podrobneje ureja način izvedbe preselitve oseb v Slovenijo na podlagi kvote. Med drugim določa, kje se vloži prošnja za mednarodno zaščito, predvideva pa tudi informiranje oseb, ki bodo sprejete v Slovenijo na podlagi kvotnega sistema, in sicer že pred prihodom v Slovenijo. Omenjeni bodo tako seznanjeni z informacijami o naši državi, kulturnih značilnostih in navadah, vključno z informacijami o prepovedi poligamije in o enakosti spolov ter o pravicah in dolžnostih prosilcev za mednarodno zaščito in oseb s priznano mednarodno zaščito.

Informiranje bo zagotovilo pristojno ministrstvo, ki bo krilo tudi stroške tolmačenja.

Uredba določa tudi način prihoda v Slovenijo in pomoč pri integraciji. Ta je določena v obliki orientacijskega programa, ki je namenjen učenju osnov slovenskega jezika, pomoči pri urejanju dokumentov in praktičnemu spoznavanju vsakdanjega življenja, so še navedli na vladi.

Kot je razvidno iz gradiva, ki je bilo pripravljeno za vlado, bo vlada s sklepom določila število sprejetih oseb, njihovo kategorijo, pa tudi državo ali del države, iz katere bodo osebe sprejete. Za izvedbo sklepa bo imenovala delovno skupino.

Vlada pa je na današnji seji tudi naložila ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da za urad za oskrbo in integracijo migrantov do 31. maja pripravi poseben program javnih del, ki bo namenjen izvajanju pomoči pri nemoteni oskrbi in nastanitvi prosilcev za mednarodno zaščito ter pomoči pri vključevanju oseb s priznano mednarodno zaščito v okolje.

Zaradi povečanega števila oseb, ki zaprosijo za mednarodno zaščito ter izvajanja projekta relokacije iz Italije in Grčije se bo bistveno povečalo predvsem število oseb s priznano mednarodno zaščito, ugotavlja vlada v sporočilu za javnost po današnji seji. Posledično pa je treba zagotoviti zadostne kadrovske resurse, ki bodo zagotavljali nemoteno ter celostno oskrbo prosilcev za mednarodno zaščito ter intenzivno pomoč pri vključevanju oseb s priznano mednarodno zaščito.

"S trenutno razpoložljivimi kadrovskimi viri se namreč lahko zagotavlja zgolj minimalni standard oskrbe in pomoči pri vključevanju v okolje, s katerimi pa ni mogoče zagotavljati celostne obravnave prosilcev za mednarodno zaščito in oseb s priznano mednarodno zaščito glede na potrebe te populacije," so zapisali v sporočilu.

Ministrstvo za delo bo torej pripravilo poseben program javnih del, namenjen socialni in delovni aktivaciji dolgotrajno brezposelnih oseb, storitve, ki jih bodo opravljale te osebe, pa bodo namenjene nemoteni oskrbi prosilcev za mednarodno zaščito, ki so nastanjeni v azilnem domu in njegovih izpostavah ter še učinkovitejšemu vključevanju oseb s priznano mednarodno zaščito v okolje.

Ministrstvo za notranje zadeve sicer že od sredine leta 2016 izvaja podoben program javnega dela z nazivom Pomoč osebam na področju mednarodne zaščite, v katerega se lahko vključi do največ 63 dolgotrajno brezposelnih oseb. A naloge ministrstva, povezane z oskrbo beguncev, se junija prenašajo na omenjeni urad. Posledično bodo zato 41 dolgotrajno brezposelnih oseb, ki so že vključene v program javnih del ministrstva za notranje zadeve, oziroma prostih mest iz tega programa prenesli na urad. Ministrstvo pa bo program nadaljevalo z 22 udeleženci, ki bodo opravljali naloge, vezane na Center za tujce in njegove izpostave.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window