PRAVO VIZUMOV, AZILA IN PRISELJEVANJA - UPRAVNI SPOR
VS19443
ZAzil člen 35, 35/2-1, 36, 36/2.ZUS-1 člen 51, 51/2, 59, 59/2, 63, 63/1, 73, 73/1, 75, 75/4.
azil - lažna predstavitev razlogov - glavna obravnava
Strankin predlog za izvajanje dokazov mora biti obrazložen, obstoj in pravna pomembnost predlaganih dokazov pa morata biti utemeljena. To pomeni, da mora stranka navesti konkretne okoliščine, ki bi jih bilo z izvajanjem določenega dokaza, v konkretnem primeru z zaslišanjem tožnika, mogoče ugotoviti in utemeljiti, v čem in kako naj bi vplivale na odločitev.
Izjemnost pripora v skrajšanem postopku pomeni le to, da se pripor odreja še bolj restriktivno kot v rednem postopku; zakon pa ne predpisuje nobenih posebnih ali drugačnih okoliščin za presojo ponovitvene nevarnosti kot v rednem postopku.
Prejšnje obsodbe za kazniva dejanja in kazni za prekrške se lahko upoštevajo pri presoji obstoja ponovitvene nevarnosti kot okoliščina, ki pojasnjuje osumljenčeve osebne lastnosti, njegovo prejšnje življenje in okolje, v katerem živi.
Če je bil pri zavrnitvi zahteve za izdajo začasne odredbe opravljen test sorazmernosti in je bilo ugotovljeno, da bi izbranemu koncesionarju nastala večja škoda kot tožeči stranki, je odločitev pravilna in zakonita.
Zakonskega besedila „posebne okoliščine“ pri pripornem razlogu koluzijske nevarnosti ni mogoče razlagati tako, da bi za odreditev pripora zadoščala že abstraktna bojazen vplivanja, temveč mora biti izkazano neko konkretno ravnanje obdolženca, ki kaže na možnost vplivanja.
Če se priče, ki jih mora sodišče zaslišati, na vabilo ne odzovejo ali se odselijo in sodišče za zagotovitev njihove navzočnosti odredi z zakonom predvidene ukrepe oziroma opravi poizvedbe o njihovem bivališču, ne gre za zavlačevanja postopka, čeprav je obdolženec v priporu.
ZVojI člen 97, 99.ZUS-1 člen 83, 85, 92, 107, 107/2.
vojni invalid - stopnja invalidnosti - ZUS-1 - revizija - okviri revizijske presoje - mnenje zdravniške komisije II. stopnje - glavna obravnava
Tožena stranka je svojo odločitev oprla na izvid in mnenje zdravniške komisije II. stopnje, kar je v skladu z določbo 1. odstavka 97. člena ZVojI. Zdravniška komisija II. stopnje je bila tudi pravilno sestavljena iz petih članov zdravnikov specialistov, kot to določa 99. člen ZVojI. Na podlagi predložene medicinske dokumentacije je zdravniška komisija II. stopnje ugotovila, da gre pri tožnici za degenerativno okvaro hrbtenice, zato navedene okvare ni možno upoštevati kot podlago za priznanje vojne invalidnosti.
postopek o prekršku - odgovornost pravne osebe za prekršek - formalni pogoj odgovornosti pravne osebe - materialni pogoj odgovornosti pravne osebe - dolžno nadzorstvo nad zakonitostjo ravnanja podrejenih delavcev
Odgovornost pravnih oseb v zakonu o prekrških je subjektivizirana na smiselno enak način kot odgovornost pravnih oseb za kazniva dejanja. Dejanja lahko izvrši le fizična oseba, pravna oseba pa lahko ob izpolnjenih zakonskih pogojih odgovarja za dejanja te druge osebe.
ZDRS člen 40, 40/1.ZUP člen 249, 249/1-1, 250, 250/1, 257, 257/2.
pridobitev - obnova postopka po uradni dolžnosti - kazniva dejanja kot nova dejstva
Če se postopek, ki je bil končan z odločbo o pridobitvi državljanstva, obnovi po uradni dolžnosti, ni bistveno, zakaj v prejšnjem postopku ni bilo znano, da gre za osebo, ki je bila obsojena za več kaznivih dejanj.
Ocena osebnosti, ki temelji na podatkih iz uradne kazenske evidence, je podlaga za ugotovitev, da bi njen sprejem v državljanstvo RS predstavljal nevarnost za javni red.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - prenos pristojnosti iz tehtnih razlogov - dvom v nepristranskost sodišča
Posplošenega, pavšalnega in nekonkretiziranega suma v pristranskost vseh sodnikov na prvi in drugi stopnji pa ni mogoče šteti kot razlog za prenos pristojnosti.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz razloga smotrnosti - dvom v nepristranskost sojenja
Način obravnavanja zadeve ali izid posameznih (prejšnjih) postopkov sam po sebi ne zadošča za zaključek o šikaniranju stranke in o nepoštenem sojenju ter za posledično delegacijo zaradi smotrnosti.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS24062
ZKP člen 52, 52/1, 53, 53/2, 352, 352/1, 393, 426, 426/1.KZ člen 215, 215/5, 221, 221/1, 221/4.
oškodovanec - upravičeni predlagatelj - predlog za pregon - rok za podajo predloga - kazenska ovadba - delavec oškodovanca - sprememba obtožnega predloga - zatajitev - prikrivanje
Voznik oškodovane gospodarske družbe, ki je sicer podal kazensko ovadbo zaradi tatvine registrskih tablic, ni upravičen predlagatelj kazenskega pregona, če sam ni bil oškodovanec in niti ni imel oškodovančevega pooblastila.
Temeljnega kaznivega dejanja in kaznivega dejanja prikrivanja ne more storiti isti storilec, izvršitev temeljnega kaznivega dejanja in kaznivega dejanja prikrivanja ne moreta biti isti historični dogodek, temeljno kaznivo dejanje (npr. tatvina ali zatajitev) in prikrivanje nista drugačni ampak različni kaznivi dejanji. V procesnem pogledu to pomeni, da posamezna ravnanja, usmerjena v pregon enega kaznivega dejanja, nimajo procesnih učinkov za pregon drugega in obratno.
ZOR člen 154, 154/1, 200, 200/1, 200/2, 203.ZOZ člen 18.
odgovornost države - služenje vojaškega roka - vojaška vadba - borilne veščine - krivdna odgovornost - povrnitev nepremoženjske škode - višina odškodnine - telesne bolečine - duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti - duševne bolečine zaradi skaženosti - neznatne posledice - pravno priznana škoda
Ob ugotovljeni, za revizijsko sodišče zavezujoči dejanski podlagi je materialnopravno pravilno stališče nižjih sodišč, da so izpolnjene vse predpostavke odškodninske odgovornosti tožene stranke (prvi odstavek 154. člena ZOR, v zvezi z 18. členom ZOZ).
ZKP člen 364, 364/7, 371, 371/1-11, 395, 395/1, 420, 420/2.
zahteva za varstvo zakonitosti - obseg izpodbijanja - razlogi o odločilnih dejstvih - dokazna ocena - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Z izpodbijanjem dokazne ocene, sprejete v pravnomočni sodbi, vložnik zahteve za varstvo zakonitosti uveljavlja zmotno ugotovitev dejanskega stanja.
V zvezi z v reviziji ponujeno primerjavo z zadevo, v kateri je bil oškodovankin prispevek ocenjen s 30 odstotki, revizijsko sodišče najprej pojasnjuje, da je presoja o višini oškodovančevega prispevka zaradi vožnje z vinjenim voznikom odvisna od dejanskih okoliščin vsakega konkretnega življenjskega primera. Ponujeni primer je v razlogih sodbe z dejanskimi okoliščinami skop in zato manj ustrezen za primerjavo. Glede na dejanske ugotovitve v tej pravdni zadevi in druge primere iz sodne prakse revizijsko sodišče pritrjuje presoji obeh sodišč, da znaša tožnikov prispevek 25 odstotkov.
Presoja pravične denarne odškodnine za nepremoženjsko škodo.
ZUS-1 - akt, zoper katerega je možen upravni spor - dovoljenje lastnika zemljišča za postavitev robnikov
Akt, s katerim da občina kot lastnica zemljišča služnostnemu upravičencu dovoljenje, da postavi robnike na njenem zemljišču, ni akt, ki bi ga bilo mogoče izpodbijati v upravnem sporu.
azil – omejitev gibanja – sum zavajanja ali zlorabe postopka – odložitev odstranitve iz države
Lažna predstavitev razlogov, na katere se prosilec za azil sklicuje, ni podana le tedaj, kadar so izjave do take mere nasprotujoče si, da jim ni mogoče verjeti, oziroma kadar prosilec zatrjuje eno, dokazi pa kažejo drugo, temveč tudi tedaj, če so si prosilčeve izjave in njegovo ravnanje v takšnem nasprotju, da izjavam glede na ravnanje ni mogoče verjeti.