Državni svet je določil besedilo dveh zakonskih predlogov, novele gradbenega zakona in dopolnitev zakona o voznikih. Z gradbeno novelo naj bi odpravili nejasnosti, ki so se pojavile z uporabo zakona in po navedbah svetnikov povzročajo pravno negotovost pri prometu z nepremičninami. Nekatere zavezance bi razbremenili preverjanja, ali je za objekt izdano gradbeno dovoljenje. Z dopolnitvijo zakona o voznikih pa želijo svetniki prispevati k povečanju varnosti cestnega prometa. Predlagajo namreč razširitev obsega edukacijskih in psihosocialnih delavnic.
Dan v pričakovanju nove vlade
Poslanci bodo danes potrjevali ministrsko ekipo vlade Marjana Šarca. S tem bo Slovenija po skoraj pol leta predvidoma dobila vlado s polnimi pooblastili, ki bo 13. v samostojni Sloveniji. Za izvolitev ministrske ekipe je potrebna podpora večine navzočih poslancev, glasuje pa se o listi kandidatov v celoti. Šteje se, da je vlada nastopila funkcijo, če sta imenovani več kot dve tretjini ministrov, pri čemer se ne vštevajo ministri brez resorja. Ker imajo v Levici pomisleke glede nekaterih kandidatov, je pričakovati, da se bodo glasovanja vzdržali. Novoizvoljena vladna ekipa se bo najverjetneje še danes sešla na prvi seji vlade.
Uveljavitev 7. člena – prvič v zgodovini
Evropski poslanci so s 448 glasovi za in 197 glasovi proti potrdili poročilo o kršitvah temeljnih evropskih vrednot na Madžarskem, s čimer so prvič v zgodovini začeli postopek za sprožitev 7. člena pogodbe EU. Odločitev Evropskega parlamenta morajo sedaj potrditi še države članice Evropske unije. Sedmi člen se proti članici EU sproži v primeru, da se prepozna kršitve osnovnih vrednot Evropske unije, ki so navedene v 2. členu lizbonske pogodbe, med njimi so enakopravnost, svoboda, demokracija, vladavina prava ter spoštovanje človeške dostojanstvenosti in pravic. Skrajni ukrep je odvzem glasovalnih pravic.
Urejanje avtorskih pravic na digitalnem trgu
Evropski poslanci so sprejeli predlog direktive o avtorskih pravicah na digitalnem trgu. Za je glasovalo 438 poslancev, 226 jih je bilo proti. Evropski parlament je tako odprl pot za pogajanja s Svetom in Evropsko komisijo o končnem besedilu direktive. Razplet glasovanja je na eni strani razburil njene nasprotnike in na drugi strani razveselil ustvarjalce. Kot je poudarila strokovnjakinja za avtorsko pravo Maja Bogataj Jančič, poslanci niso prisluhnili opozorilom stroke in so podprli tako novo sorodno pravico za založnike z 11. členom kot tudi obveznost za filtriranje vsebin 13. člena ter pozabili na mnoge izjeme in omejitve.
Novič na prostosti čaka odločbo vrhovnega sodišča
Vrhovno sodišče je ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti, ki jo je zoper obsodilno sodbo za umor nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika vložil Milko Novič. Ali je sodbo razveljavilo ali Noviča oprostilo, še ni znano. Med drugim je sodišče pojasnilo, da se "prekinitev izvršitve pravnomočne sodbe odredi, če se zahtevi za varstvo zakonitosti, ki je vložena v korist obsojenca, ugodi, kot je bilo v tem primeru, ali pa ko je podana zelo velika verjetnost, ki meji že na gotovost, da bo vložnik z zahtevo uspel". Je pa iz sklepa o izpustitvi Noviča na prostost razvidno, da se je sodišče za to odločilo na podlagi uveljavljanja kršitev pravice do obrambe.
Uvrstitev znakovnega jezika med uradne jezike
Predstavniki zveze društev gluhih in naglušnih bodo 14. novembra, ko obeležujejo dan slovenskega znakovnega jezika, v DZ predali pobudo za spremembo ustave, da bi bil znakovni jezik uvrščen med uradne jezike. S tem naj bi rešili težave pri izobraževanju in zaposlovanju gluhih. Danes ima gluhi otrok v rednem šolstvu do štiri ure tolmača na teden, kar pomeni, da ne more popolnoma spremljati šolskega programa v svojem jeziku, je opozoril sekretar zveze društev Matjaž Juhart. Kot je dodal, v Sloveniji obstaja izobraževanje gluhih že 118 let, pa se še vedno ne izobražujejo v svojem jeziku.
Juncker je prepričan o močni Evropi
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v svojem zadnjem govoru o stanju EU pozval k večjemu spoštovanju EU kot varuhinje miru in uporu proti strupenemu nacionalizmu ter h krepitvi vloge močne in združene unije v svetu. Bistvenih novosti v govoru ni bilo, pričakovano je predlagal utrditev zunanje meje in ukinitev premikanja ure. Odločno se je izrekel proti notranjim mejam in tako kot lani tudi letos izpostavil, da je treba spoštovati in izvajati odločitve Sodišča EU: "EU je skupnost prava. Spoštovati vladavino prava in odločitve sodišč ni izbira."(TFL)