Dnevne zakonodajne novosti / 6. marec 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 19/2025 z dne 25.3.2025
TEMA DNEVA
Pravosodni paket na vladi
Tema dneva

Vlada naj bi ta teden predvidoma obravnavala predlog zakona o probacijski službi ter predloga novele o kazenskem postopku ter novele kazenskega zakonika. Slednja so minuli teden usklajevali v koaliciji in večjih zadržkov do predlaganih rešitev nimajo. Ena od rešitev v besedilu predlagane novele kazenskega zakonika, ki je že od lanske predstavitve doživljala več pripomb, je bila odprava dosmrtnega zapora. Ta je iz predloga zdaj umaknjena. Novela med drugim strožje opredeljuje kazniva dejanja, povezana s terorizmom, nenazadnje pa so predlagane tudi spremembe, namenjene lažjemu pregonu gospodarske kriminalitete. Zakon o probaciji pa naj bi vzpostavil celovit in predvsem učinkovit sistem alternativnega prestajanja kazni zapora.

Gojenje medicinske konoplje
Na ministrstvu za zdravje so potrdili, da so že pričeli s pripravo sprememb zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami, s katerimi bodo omogočili gojenje medicinske konoplje. Tik pred obravnavo na vladi je tudi sprememba uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog, s katero bodo imeli bolniki dostop do medicinske konoplje. S spremembo uredbe bo za medicinsko uporabo dovoljena celotna rastlina konoplja, njeni ekstrakti in smola. Konoplja se bo premestila iz prve skupine prepovedanih drog v drugo skupino. V tej skupini so rastline in substance, ki so sicer nevarne za zdravje, a se lahko uporabljajo v medicini.

State Department večinoma pozitiven do Slovenije
Ameriški State Department je objavil poročilo o položaju človekovih pravic po svetu. Poročilo o Sloveniji je večinoma pozitivno, znova pa opozarja na sodne in administrativne zaostanke, diskriminacijo Romov in homoseksualcev v družbi ter nekaj drugih težav. Kot največji problem lani navaja zagotavljanje humane obravnave migrantov. Ponekod je težava tudi prenapolnjenost zaporov, zamude pri vračanju odvzetega premoženja ter grožnje s tožbami novinarjev zaradi obrekovanja, ki ovirajo medijsko kritiko uradnikov in politikov. Pri delavskih pravicah poročilo opozarja na zakonodajo, ki ne prepoveduje diskriminacije zaradi sindikalnega delovanja.

Sindikate skrbijo bodoči vajenci
Zveza svobodnih sindikatov pozdravlja vnovično uvajanje vajeniškega sistema v Slovenijo, ki ga predvideva predlog zakona o vajeništvu. Opozarja pa na nesprejemljivost prizadevanj nekaterih delodajalcev, ki bi želeli vajence izkoristiti za poceni delovno silo. Tega ne bodo dovolili, so zagotovili na nedavni novinarski konferenci. V sindikatu poudarjajo, da vajeništvo lahko mladim olajša prehod iz izobraževanja na trg dela, ne sme pa postati pot za pridobivanje poceni delovne sile. Predlog zakona o vajeništvu gre namreč zdaj predvsem v to smer, saj vajeništvo kot možno obliko dela razširja tudi na vse ostale brezposelne.

Za razvoj pomurske regije
Poslanska skupina NSi je v DZ vložila predlog novele zakona o razvojni podpori pomurski regiji. Predlagajo podaljšanje izvajanje zakona še na leto 2018, to pa naj bi vodilo k povečanju konkurenčnosti pomurskega gospodarstva za približno 3,5 milijona evrov, s čimer bi se izboljšali pogoji za odpiranje novih delovnih mest. Lanska povprečna stopnja registrirane brezposelnosti v Pomurju je bila po besedah podpredsednika NSi za 55 odstotkov višja od slovenskega povprečja. Predlog predvideva, da bi vlada v primeru sprejetja zakonske spremembe program spodbujanja konkurenčnosti Pomurske regije 2010-2015 z določili novele uskladila v treh mesecih po njeni uveljavitvi.

Prikrito financiranje TEŠ
Predstavniki Študentskega društva Iskra so ministrstvu za infrastrukturo predali pismo nasprotovanja prednostnemu dispečiranju, ki ga je podpisalo 39 različnih organizacij. V njem nasprotujejo tudi kakršnemukoli alternativnemu ukrepu, ki bi pomenil zvišanje položnic končnim odjemalcem ali nižanje delavskih pravic delavcem v energetiki. Sredstva, zbrana s takimi ukrepi, bi bila namenjena pokrivanju večdesetmilijonskega primanjkljaja Termoelektrarne Šoštanj, so prepričani. Takšni predlogi so bili pričakovani, saj tako odločevalci podružabljajo stroške svojih napačnih odločitev, trdijo v civilnih organizacijah.(TFL)