Poslanec SMC Jani Möderndorfer je v petek v postopek DZ vložil predlog sprememb zakona o lekarniški dejavnosti, s katerim želi pravno ureditev vprašanja neenakopravnega položaja galenskih zdravil in vprašanja prepovedi vertikalnih povezav v zakonu uskladiti z ustavo. Zavzema se za odpravo prepovedi vertikalnih povezav v lekarniški dejavnosti. Te določbe izvajalcem lekarniške dejavnosti prepovedujejo povezanost s pravnimi osebami, ki zdravila izdelujejo ali se ukvarjajo s prometom z njimi na debelo.
S kodeksom proti plastičnim vrečkam
Vlada in Trgovinska zbornica Slovenije sta oblikovali kodeks o zmanjšanju prodaje lahkih plastičnih nosilnih vrečk na blagajnah maloprodajnih mest v trgovinski dejavnosti. Dokument, ki ga je ministrstvo za okolje in prostor umestilo med gradiva za obravnavo na seji vlade, predvideva prepoved prodaje teh vrečk s 1. septembrom letos. Trgovci, ki bodo pristopili h kodeksu, se bodo prostovoljno zavezali, da na blagajnah svojih trgovin od 1. septembra dalje potrošnikom ne bodo prodajali lahkih plastičnih nosilnih vrečk ter recikliranih plastičnih vrečk, ki ne vsebujejo najmanj 80 odstotkov reciklata.
Deset mesecev za spolni napad
Vrhovno sodišče je po poročanju Dnevnika v primeru spolnega napada pritrdilo višjemu sodišču in s tem potrdilo desetmesečno zaporno kazen za obtoženca, ki je leta 2015 svojo znanko med spanjem spolno napadel. V ponovljenem postopku je koprsko višjo sodišče v delno spremenjenem senatu ocenilo, da v resnici ni šlo za zlorabo slabotne osebe, kot je odločilo v prvem postopku. Menilo je, da je verjetno res šlo za posilstvo, vendar pa so obtoženega zaradi načela prepovedi spremembe na slabše v drugo lahko obsodili le za blažje kaznivo dejanje prisiljenja in mu izrekli novo pravnomočno kazen deset mesecev zapora.
Novosti v programu cepljenja
Pravilnik o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2019, ki je začel veljati v soboto, predvideva nekaj novosti. Med drugim uvaja priporočljivo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu za otroke, ki bodo letos dopolnili tri leta, in za odrasle, ki bodo dopolnili 49 let. Financirano bo iz obveznega zavarovanja. Ena od novosti je tudi, da se zdajšnje cepivo za dojenčke, ki ščiti pred petimi boleznimi (davice, tetanus, oslovski kašelj, hemofilus influence b in otroška paraliza), zamenja z novim cepivom, ki ščiti še pred okužbo s hepatitisom B. Poleg tega program izenačuje pravice in obveznosti glede cepljenja šolajočih mladostnikov in študentov z enako starimi mladostniki in odraslimi, ki se ne šolajo, do 26. leta starosti.
Dva kandidata za informacijskega pooblaščenca
Na javni poziv predsednika republike za mesto informacijskega pooblaščenca sta prispeli dve kandidaturi. Prijavila sta se aktualna pooblaščenka Mojca Prelesnik in novinar Rajko Gerič. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, ta ob oblikovanju predloga za imenovanje informacijskega pooblaščenca sicer ni dolžan objaviti javnega poziva, kljub temu pa se je Pahor odločil, da z javnim pozivom omogoči čim širšemu krogu posameznikov in organizacij kandidirati oziroma podati predloge možnih kandidatov. Predsednik republike bo ob oblikovanju predloga odločal med prijavljenima kandidatoma, lahko pa predlaga tudi drugega kandidata.
Slabo varovanje pravic zaposlenih
Inšpektorji vseh treh inšpekcij, ki delujejo v okviru Inšpektorata RS za delo, so lani opravili 12.928 inšpekcijskih pregledov in ugotovili 24.363 kršitev. "Kljub nekoliko manj ugotovljenim kršitvam z ravnjo spoštovanja predpisov še ne moremo biti zadovoljni," je ugotovitve komentiral glavni inšpektor Jadranko Grlić. Inšpektorji za delo so v letu 2018 na področju nadzora delovnih razmerij opravili 6879, na področju nadzora varnosti in zdravja pri delu 5842 ter na področju socialne inšpekcije 207 nadzorov. Izrekli so za 3,83 milijona evrov glob. Izdali so tudi 530 dovoljenj za delo otrok in dali 18 soglasij glede izključitve posebnega varstva v skladu z zakonom o delovnih razmerjih. (TFL)