V tokratni številki Zakonodajnega Supervizorja boste našli celoten pregled vseh sprememb zakonodaje v mesecu avgustu 2018. Veljati ali uporabljati se je začelo 84 predpisov, le trije predpisi so prenehali veljati ali se uporabljati, spremenilo pa se je 27 predpisov. Tako je na zadnji dan avgusta veljalo 848 zakonov in 19.725 podzakonskih predpisov. Vsi podatki o spremembah v slovenski zakonodaji, tudi za pretekla obdobja, so sicer vedno na voljo v Zakonodajnem Supervizorju.
Nadzor nad primerom Šilih zaključen
Odbor Sveta Evrope je po preučitvi akcijskega poročila o izvedenih ukrepih za implementacijo sodbe ESČP v zadevi Šilih proti Sloveniji ocenil, da so bili tako individualni kot splošni ukrepi Slovenije za izvršitev sodbe ustrezni. Med splošnimi ukrepi je bil izpostavljen tudi projekt Šilih, ki je potekal v letih 2017 in 2018. Njegov namen je bil med drugim določiti ukrepe za učinkovit sodni postopek, v katerem se ugotavlja odgovornost izvajalca zdravstvene dejavnosti za smrt oz. hude telesne poškodbe, ki jih pacient utrpi med zdravstveno obravnavo. ESČP je namreč Slovenijo obsodilo zaradi pomanjkanja učinkovitih pravnih postopkov za določitev vzroka smrti in odgovornosti za smrt Gregorja Šiliha, ki je umrl leta 1993.
Ta teden glasovanje o novih ministrih
Ta teden, predvidoma v četrtek, bodo poslanci glasovali o listi 16 ministrskih kandidatov premierja in predsednika LMŠ Marjana Šarca, ki si s še štirimi koalicijskimi strankami prizadeva sestaviti 13. slovensko vlado. Pred tem bo danes v DZ zaslišan še novi kandidat za ministra za javno upravo Rudi Medved. Od Medveda, ki ima izkušnje dolgoletnega novinarja in urednika tudi na Radioteleviziji Slovenija ter izkušnje vodenja občinske uprave, nekateri pričakujejo boljše poznavanje področja plačnega sistema in razmerij v javnem sektorju. Pogajanja s sindikati javnega sektorja o plačah bodo namreč eden trših orehov novega ministra za javno upravo.
Očitki o prisilnem vračanju tujcev
Varuh človekovih pravic nadaljuje preverjanje očitkov o prisilnem vračanju tujcev, ravnanje policistov pri obravnavi migrantov pa bo pod drobnogled vzel tudi UNHCR. Na notranjem ministrstvu medtem očitke zavračajo, ministrica Vesna Györkös Žnidar pa je opozorila tudi na domnevno sporno delovanje nekaterih nevladnih organizacij. Ministrstvo poudarja, da zakon določa, da mora tujec namero za prošnjo za mednarodno zaščito izraziti osebno in je ne more vložiti prek pooblaščenca. Najav nevladne organizacije, da bodo tujci izrazili namen podaje prošnje za mednarodno zaščito, ni mogoče šteti kot namero, da bodo podali prošnjo, če tega v postopku pri policiji ne storijo sami.
Razprava o avtorskih pravicah
Direktiva EU o avtorski pravici na enotnem digitalnem trgu deluje samo, če so uravnoteženi interesi različnih deležnikov. Z željo prispevati k bolj pluralistični razpravi o reformi avtorskega prava so zato na Pravni fakulteti pripravili okroglo mizo. Nacionalni svet za knjižnično dejavnost denimo ugotavlja, kot je dejal Miro Pušnik, da bi predlagana direktiva lahko ogrozila nemoteno izvajanje javne službe v knjižnicah. Poleg najspornejših 11. in 13. člena, jih moti tudi "zelo ohlapno napisan" drugi člen. Po njegovem je ključen problem, da se zakonodajalci niso vprašali, kaj je internet, komu služi in čigav je.
Obdavčenje digitalnega gospodarstva
Finančni ministri EU so v soboto zaključili dvodnevno neformalno zasedanje na Dunaju. Veliko pozornosti so namenili vprašanju obdavčitve digitalnega gospodarstva. Čeprav o tem nimajo enotnega mnenja, bodo nadaljevali s prizadevanji za ureditev obdavčitve. To vprašanje že nekaj časa deli članice EU. Velika spletna podjetja, ki niso fizično prisotna v vseh državah, v katerih ustvarjajo prihodke, ampak samo v tistih, v katerih imajo sedež, namreč ne plačujejo davkov povsod, kjer ustvarjajo prihodke, in tako veliko držav prikrajšajo za davčne prihodke, so sporočili z ministrstva.(TFL)
Čistopisi | |
---|---|
Pravilnik o zaključku izvrševanja državnega in občinskih proračunov za leto 2018 |
Ostali dokumenti | |
---|---|
Varovanje podatkov (davčna tajnost, osebni podatki, razkritja) |