Specializirano državno tožilstvo je umaknilo devet tožb po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora in eno pritožbo. Ustavni sodniki so namreč julija razveljavili prvi odstavek 57. člena omenjenega zakona, ki je omogočal, da tožilstvo preveri tudi zakonitost premoženja tistih osumljencev, obtožencev in obsojencev kataloških kaznivih dejanj, pri katerih se je predkazenski ali kazenski postopek začel že pred uveljavitvijo zakona. Med drugim naj bi umaknili pritožbo v postopku zoper Franca Kanglerja, pričakovati je tudi umik tožb zoper Janeza Janšo in še nekatere znane osebe.
Brali bomo slovensko tožbo proti Hrvaški
Sodišče EU bo povzetek slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava, ki je posledica nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama, objavilo "v nekaj tednih", so za STA pojasnili v tiskovni službi sodišča. Gre za objavo v Uradnem listu EU, s katero bo del vsebine tožbe prvič javno dostopen. Hkrati se tožba vroči nasprotni stranki, ki ima mesec dni časa, da vloži odgovor. Zadeva glede arbitraže o meji med Slovenijo in Hrvaško je zdaj v pisni fazi postopka na Sodišču EU, številka zadeve je C-457/18.
Preprečevanje debelosti otrok
Računsko sodišče je ugotovilo, da je država v določeni meri sistemsko uredila možnosti za zdrav življenjski slog otrok v času, ko so otroci v šoli, a bi lahko obvladovanje debelosti otrok še izboljšala. Ministrstvi za zdravje in za izobraževanje ter NIJZ so po oceni sodišča delno učinkoviti pri izvajanju aktivnosti in ukrepov za obvladovanje debelosti otrok. Nekatere aktivnosti informiranja, ozaveščanja in promoviranja zdravega življenjskega sloga otrok so bile zaradi zapletenosti, nepreglednosti, velikega števila deležnikov, neenake obravnave otrok ter opustitve spremljanja učinkov le delno učinkovite.
Zaradi ponovne poroke izgubil službo
Sodišče EU je razsodilo, da lahko odpustitev zdravnika na vodstvenem položaju iz katoliške bolnišnice zaradi ločitve in druge poroke pomeni prepovedano diskriminacijo na podlagi vere. Zahteva, naj katoliški zdravnik na vodstvenem položaju spoštuje svetost in neločljivost zakonske zveze glede na pojmovanje katoliške cerkve, ni bistvena, legitimna in upravičena poklicna zahteva, so sporočili s Sodišča EU. V obravnavani zadevi mora sicer dokončno odločitev glede tega sprejeti nemško zvezno delovno sodišče, ki je Sodišče EU prosilo za razlago.
Opozicija napada davčne “grožnje”
Poslanci SDS, NSi in SNS so na predsednika DZ Dejana Židana naslovili zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali predlog priporočil glede problematike "škodljivih in uničujočih ukrepov, ki so dogovorjeni v koalicijski pogodbi". Menijo, da ti ukrepi predstavljajo neposredno grožnjo slovenskemu gospodarstvu. Zato v sprejetje predlagajo sklep, da DZ vladi in koalicijskim strankam priporoči, da sprejmejo poziv predstavnikov gospodarskih organizacij k oblikovanju socialnega dialoga in se skupaj dogovorijo glede nove vsebine koalicijske pogodbe, ki "ne bo uničevala in zavirala gospodarskega razvoja Slovenije".
Rekordno število zaposlenih
Število zaposlenih v EU in območju z evrom se je tudi v drugem četrtletju povečalo. Na ravni EU je bilo v tem času po ocenah evropskega statističnega urada Eurostat 238,9 milijona zaposlenih, od tega 158 milijonov v območju evra, kar na letni ravni predstavlja 1,4- oziroma 1,5-odstotno rast. Za obe območji je to najvišje število zaposlenih doslej. Število zaposlenih se je tako v osemindvajseterici kot v območju z evrom v drugem trimesečju glede na predhodno četrtletje po sezonsko prilagojenih podatkih povečalo za 0,4 odstotka. V Sloveniji se je število zaposlenih na četrtletni ravni povečalo za 0,7 odstotka, na letni ravni pa je bila rast triodstotna.(TFL)