zagovor - izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - hujša kršitev obveznosti iz delovnega razmerja - preklic odpovedi iz poslovnega razloga
ZDR od delodajalca ne zahteva, da se mora v obrazložitvi odpovedi kakorkoli opredeliti do podanega zagovora, temveč le, da mora pisno obrazložiti odpovedni razlog (drugi odstavek 86. člena ZDR). Ali je bila odpoved podana iz utemeljenega razloga ali pa se je delavec utemeljeno zagovarjal v smeri razbremenitve očitanih mu kršitev, je stvar dokazovanja v sodnem postopku.
Ker sta bili tožeči stranki dokazani očitani hujši kršitvi obveznosti, ugotovljena pa je bila tudi nemožnost nadaljevanja delovnega razmerja med strankama, je sodišče pravilno presodilo, da je bila izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi zakonita.
pokojnina v tuji državi - pravica do izbire pokojnine
S tem, ko je tožeča stranka uveljavila invalidsko pokojnino pri tujem nosilcu zavarovanja tudi ob upoštevanju v RS dopolnjene pokojninske dobe, je izčrpala izbirno pravico iz drugega odstavka 177. člena ZPIZ-1 in ne more uspešno uveljavljati enake pravice na podlagi iste pokojninske dobe tudi v RS.
ZDR člen 83, 86, 110, 111, 111/1, 111/1-1, 111/1-2.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - kršitev z znaki kaznivega dejanja - hujša kršitev obveznosti iz delovnega razmerja - rok za odpoved - zagovor - javni uslužbenec - oblika in vsebina odpovedi
Pri razlogu iz druge alineje prvega odstavka 111. člena ZDR je treba ugotoviti tudi težo kršitve, obliko krivde (naklep ali huda malomarnost) in da delovnega razmerja ni mogoče nadaljevati niti do izteka odpovednega roka. Pri ugotavljanju teh okoliščin je pomemben tudi zagovor delavca, saj gre predvsem za ugotavljanje subjektivnih elementov kršitve in subjektivnega odnosa delavca do njih.
odpoved pogodbe o zaposlitvi - vzgojiteljica v vrtcu - poslovni razlog - odpovedni rok - podaljšanje odpovednega roka - kriteriji za določanje presežnih delavcev - kolektivna pogodba
Ker gre pri odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov za redno odpoved, ima delavec vedno pravico do odpovednega roka. Delovno razmerje mu torej praviloma ne bo prenehalo na dan odpovedi pogodbe, temveč šele z iztekom odpovednega roka, ki je lahko sporazumno tudi podaljšan.
Tožena stranka je pri ugotavljanju delovne uspešnosti kot kriterija za določanje presežnih delavk, postopala v skladu s kolektivno pogodbo.
odpoved pogodbe o zaposlitvi - ponudba nove pogodbe - izjasnitev o ponudbi - rok
V skladu z drugim odstavkom 90. člena ZDR se mora delavec izjasniti o sklenitvi nove pogodbe o zaposlitvi v roku 30 dni od prejema pisne ponudbe. Tožeča stranka je dne 5. 2. 2005 prejela odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga in ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi. Podpisano pogodbo je poslala toženi stranki dne 14. 3. 2005. Sodišče je pravilno presodilo, da se je o ponudbi izjasnila prepozno.
ZUS-1 člen 22, 22/1.ZPP člen 95, 95/2, 98, 98/1, 98/5.
dovoljenost revizije - novo pooblastilo za vložitev revizije
Pooblastilo za vložitev revizije je novo, če izvira iz časa, ko je stranki že nastala pravica do vložitve izrednega pravnega sredstva, kar pomeni, da mora biti dano po tem, ko je bila sodna odločba že vročena stranki. Ker torej pooblastilo z dne 24.9.2008 izvira iz časa pred nastankom pravice do vložitve izrednega pravnega sredstva (sodba z dne 25.11.2008 je bila stranki vročena 9.12.2008), predloženo pooblastilo ni novo.
podaljšanje absolventskega staža - začasna odredba - ureditev stanja - obseg ureditve - izkazanost težko popravljive škode
Predlagana začasna odredba presega obseg možne začasne ureditve stanja z ureditveno začasno odredbo, saj se predlaga ureditev, ki glede časa podaljšanja staža bistveno presega ureditev v izpodbijanem aktu, torej ne gre za začasno, temveč poskus trajne ureditve stanja mimo izpodbijanega akta. V obravnavanem primeru tožnik z navajanjem okoliščin ni izkazal nastanka težko popravljive škode, ki mora biti izkazana tudi v primeru začasne odredbe za začasno ureditev stanja. Za izdajo začasne odredbe mora v skladu z zakonom tožnik v sami zahtevi za njeno izdajo navesti vse, kar je pomembno za odločitev, in predložiti vse ustrezne dokaze, torej tudi izkazati, da mu bo nastala težko popravljiva škoda.
ZUS-1 člen 83, 83/2-1, 83/2-2, 89.ZDen člen 2, 2/1.ZZad člen 74, 74/2.
denacionalizacija - dovoljenost revizije - spor izražen v denarni vrednosti - pomembno pravno vprašanje - zadružno premoženje
Če je v dokončni odločbi ugotovljena tudi vrednost premoženja, ki naj bi se vrnilo, to še ne pomeni, da je pravica do denacionalizacije izražena v denarju. Po ustaljeni upravnosodni praksi Vrhovnega sodišča mora revident v reviziji natančno in konkretno navesti sporno pravno vprašanje in pravno pravilo, ki naj bi bilo kršeno, okoliščine, ki izkazujejo njegovo pomembnost ter obrazložiti, zakaj naj bi sodišče prve stopnje to vprašanje rešilo nezakonito.
status vojnega veterana - udeleženec narodno osvobodilne vojne
Oseba, starejša od 15 let, dokazuje status vojnega veterana z odločbo o priznanju posebne dobe za čas udeležbe v NOV do 15.5.1945 po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
ZKP člen 201, 201/1-3, 371, 371/1-8, 371/1-11, 424, 424/1.
pripor - podaljšanje pripora - nedovoljeni dokazi - razlogi o odločilnih dejstvih - pogoji za pripor - utemeljen sum - sorazmernost
Izpodbijanje pravnomočnega sklepa o podaljšanju pripora, ker naj bi se opiral na nedovoljen dokaz, je lahko uspešno samo takrat, ko se nanaša na dokaz, pridobljen z očitnimi kršitvami, ki ne zahtevajo presoje določenih dejstev.
ZUS-1 člen 28, 28/1, 29, 29/2, 36, 36/1-2.ZPP člen 112, 112/1.
rok za vložitev tožbe - nepriporočeno poslana vloga - prepozno vložena tožba - zavrženje tožbe
Vloge, vezane na rok, se štejejo kot pravočasne le, če prispejo na sodišče pred potekom roka. Navedeno splošno pravilo velja za vloge, oddane po pošti nepriporočeno.
Pravni interes je procesna predpostavka, ki jo je treba izkazovati ves čas postopka.
Ker je revidentka že v celoti izpolnila davčno obveznost, za katero želi doseči obročno plačilo, si v primeru, da bi bilo v upravnem sporu njeni reviziji ugodeno, ne more več izboljšati svojega pravnega položaja. Odločanje o obročnem plačevanju že plačane davčne obveznosti je tako postalo brezpredmetno.
Upravni organ po uradni dolžnosti obnovi postopek odmere dohodnine, če ugotovi, da je zavezanec za dohodnino prejel še druge obdavčljive prihodke, ki jih v napovedi ni navedel.
ZPOmK-1 člen 27, 27/2, 27/4, 27/5.ZUS-1 člen 32, 32/2.
zahteva za posredovanje podatkov - nespoštovanje zahteve - sklep o naložitvi denarne kazni in novega roka za posredovanje podatkov - dopustnost sodnega varstva zoper sklep o določitvi novega roka - odložitvena začasna odredba
Zoper sklep, s katerim Urad RS za varstvo konkurence določi nov rok za posredovanje podatkov (peti odstavek 27. člena ZPOmK-1), je postopek sodnega varstva izključen.
sodna taksa – oprostitev – prepoved reformatio in peius
Za oprostitev plačila sodnih taks morajo biti občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja tožnik in njegovi družinski člani; če vloži pobudo samo tožnik, se sklep v njegovo škodo ne more spremeniti.
ZUS-1 člen 42, 42/1, 71, 71/2. CZ člen 145, 145/3-1, 145/3-2.
tranzitni carinski postopek – odstranitev blaga izpod carinskega nadzora – voznik tovornega vozila – carinski dolžnik – solidarna odgovornost za carinski dolg – enotno sosporništvo
V skladu s 1. alinejo tretjega odstavka 145. člena CZ je carinski dolžnik oseba, ki je odstranila blago izpod carinskega nadzora, ob tem pa ni pomembno, ali je ravnala po lastni volji ali po navodilih koga drugega.
ZKP člen 372, 372-4.KZ člen 212, 212/1-1, 242, 242/1.
kršitev kazenskega zakona - pravna opredelitev - velika tatvina - zakonski znaki kaznivega dejanja - vdor v zaprt prostor - tatvina denarja iz bančnega avtomata - vdor v informacijski sistem
Uporaba ponarejene bančne kartice z neupravičeno pridobljeno PIN za vdor v bančni računalniški sistem, ki upravlja bančni avtomat, pomeni vdor v tuj zaprt prostor v smislu 1. točke prvega odstavka 212. člena KZ.
določitev funkcionalnega zemljišča - pridobitev lastninske pravice na nepremičnini - originarna pridobitev lastninske pravice
V času sklepanja prodajne pogodbe 12. 2. 1992 funkcionalno zemljišče k hiši, ki jo je kupila tožnica, ni bilo določeno. Po določbi 46. člena takrat še veljavnega Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (v nadaljevanju ZUN) je določeno zemljišče pridobilo status funkcionalnega zemljišča za že obstoječe objekte na dva načina: če je bilo kot tako opredeljeno v prostorsko izvedbenem načrtu ali če je bilo določeno v upravnem postopku z odločbo upravnega organa.
ZUS-1 člen 83, 83/2-2, 83/2-3, 89. ZDen člen 2, 2/1.
dovoljenost revizije - denacionalizacija - pravica ali obveznost stranke ni izražena v denarni vrednosti - pomembno pravno vprašanje - zelo hude posledice - dokazno breme
Spor o pravici do vrnitve premoženja v naravi glede na določbo prvega odstavka 2. člena Zakona o denacionalizaciji (ZDen) ni spor, v katerem je pravica stranke izražena v denarni vrednosti, zato niso izpolnjeni pogoji za dovolitev revizije po določbi 1. točke drugega odstavka 83. člena ZUS-1.