ZDSS-1 člen 7, 31. ZPP člen 39, 367, 377, 481, 490.
refundacija nadomestila plače - izdaja upravnih odločb - gospodarski spor - vrednost spornega predmeta - zavrženje revizije
Izpodbijana sodba je bila izdana v postopku po pravilih socialnega spora, čeprav glede na določbo 7. člena ZDSS-1 ne gre za tak spor, temveč za gospodarski spor (481. člen ZPP). Vendar tako po določbi 31. člena ZDSS-1 in določbah ZPP revizija v tem sporu ni dovoljena, saj ne gre za premoženjski spor, katerega vrednost izpodbijanega dela presega revizijski minimum za premoženjski socialni spor 4.172,93 EUR (drugi odstavek 367. člena ZPP), še manj za gospodarski spor (490. člen ZPP).
refundacija nadomestila plače - izdaja upravnih odločb - vrednost spornega predmeta - zavrženje revizije
Ne glede na to, da je tožena stranka o zahtevi tožeče stranke odločala z upravno odločbo, je bistvo tožbenega zahtevka spor o plačilih zneska 296,99 EUR in zneska 285,16 EUR. Gre torej za premoženjski spor o plačilu navedenih zneskov, o katerem je bilo odločeno v socialnem sporu. Nobeden od navedenih zneskov in niti njun seštevek ne dosegajo vrednosti spora, ki je glede na določbe drugega odstavka 367. člena ZPP pogoj za vložitev revizije zoper pravnomočno sodbo sodišča druge stopnje. Niti na podlagi določb ZDSS-1 in niti na podlagi določb ZPP zato revizija ni dovoljena.
dovoljenost revizije - postulacijska sposobnost - nepopolna vloga - rok za revizijo - zavrženje revizije
Prvostopenjsko sodišče bi lahko ravnalo po določbi 108. člena ZPP le, če bi imelo za to zakonsko podlago. Vendar ZPP ne vsebuje nobene posebne podlage za odpravo pomanjkanja postulacijske sposobnosti.
Rok iz 367. člena ZPP je prekluziven in zakonsko določen rok, ki ga sodišče s sodnim rokom ne more podaljšati.
ZZVZZ člen 23. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 122, 125, 127, 132.
zdravljenje v tujini - povračilo stroškov - nujne zdravstvene storitve - povprečna cena storitev v Sloveniji - dokazno breme
Višino povprečne cene zdravstvenih storitev v Sloveniji bi morala zatrjevati in dokazovati tožena stranka (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije).
ZPP člen 339, 339/2, 339/2-14. ZDSS-1 člen 63, 81. ZZVZZ člen 81. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (1994) člen 245.
začasna nezmožnost za delo - absolutna bistvena kršitev določb pravdnega postopka - nasprotje med razlogi sodbe o vsebini listin in vsebino listin - procesna predpostavka - dokončni upravni akt
Drugostopenjski organ tožene stranke ni preizkusil, ali je bila tožniku začasna nezmožnost za delo priznana v pravilnih časovnih okvirih, čeprav bi bil to (glede na pritožbene navedbe tožnika) dolžan. Tožnik je zato priznanje pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, za katero je menil, da mu pripada tudi v obdobju od 1. 3. 2006 do 17. 3. 2006, upravičeno uveljavljal z vložitvijo predmetne tožbe.
ZZVZZ člen 23, 81. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 135. Uredba (EGS) št. 1408/71 o uporabi sistemov socialne varnosti za zaposlene osebe in njihove družinske člane, ki se gibljejo v Skupnosti člen 22, 22/1-c. Pogodba o ustanovitvi Evropske skupnosti (PES) člen 49.
stroški zdravljenja v tujini - odobritev pristojnega nosilca - čakalna doba
Glede na ugotovitev, da za operacijo, kakršno so tožnici opravili v Londonu, v Sloveniji bistvenih čakalnih dob ni bilo in da bi bilo enako zdravljenje pravočasno in učinkovito lahko opravljeno tudi v Sloveniji, je tožena stranka upravičeno zavrnila odobritev povrnitve stroškov zdravljenja v tujini.
ZZVZZ člen 29, 34, 93. ZDR člen 137. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (prečiščeno besedilo) (1998) člen 137.
nadomestilo za bolniško odsotnost po prenehanju delovnega razmerja - kasnejša odločitev o nezakonitem prenehanju delovnega razmerja - vrnitev nadomestila
ZZVZZ in Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja ne vsebujejo določbe, da bi moral zavarovanec ali njegov delodajalec že izplačano nadomestilo plače vrniti v primeru kasnejše pravnomočne odločbe sodišča, s katero se ugotovi, da je bila odpoved pogodbe o zaposlitvi zavarovancu, ki je bil upravičen do nadomestila plače na podlagi določb 34. člena ZZVZZ oziroma 137. člena Pravil, nezakonita.
ZZVZZ člen 39 - 41. Sporazum o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško člen 12. Administrativni sporazum o izvajanju socialnega sporazuma o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško člen 6. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 133.
povrnitev stroškov prevoza - tujina - nujna zdravstvena storitev - administrativni sporazum o izvajanju socialnega sporazuma
Sodišče je ugotovilo, da je šlo pri prevozu tožnika z reševalnim vozilom iz Umaga v Izolo za njuno zdravstveno storitev in da je bil prevoz na tej relaciji potreben. Ob upoštevanju 12. člena Sporazuma o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško, ki določa, da ima zavarovanec, ki je zdravstveno zavarovan pri pristojnem nosilcu ene države pogodbenice, pravico do nujnih zdravstvenih storitev v času začasnega bivanja na območju druge države pogodbenice, je sodišče pravilno zaključilo, da je tožnik upravičen do povračila stroškov, ki so nastali pri tem prevozu.
Morebitne nepravilnosti pri uporabi Administrativnega sporazuma o izvajanju socialnega sporazuma o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško sta dolžna rešiti organa, ki sta na podlagi tega sporazuma v medsebojnem razmerju. V odnosu do tožnika je sklicevanje na ta Administrativni sporazum neutemeljeno.
ZZVZZ člen 29, 31, 34, 81, 84. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 229. ZPIZ-1 člen 159.
nadomestilo plače iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja - razvrstitev zavarovanca v III. kategorijo invalidnosti - delna invalidska pokojnina
Od uveljavitve ZZVZZ-E trajanje pravice do nadomestila plače ni omejeno le do dneva dokončne odločbe o ugotovljeni invalidnosti II. ali III. kategorije. Pravica do nadomestila je odvisna in vezana na odločbo o ugotovljeni začasni nezmožnosti za delo zavarovanca (ki tudi ne opravlja dela).
začasna nezmožnost za delo - zavrženje tožbe - razlogi za revizijo
Odločitev o zavrženju dela tožbe je procesna odločitev, pri kateri sodišče ne uporabi materialnega prava, torej ga tudi ne more uporabiti zmotno in zato tak revizijski razlog niti ne pride v poštev.
bolniška odsotnost - začasna nezmožnost za delo - skrajšan delovni čas
V dokaznem postopku je bilo ugotovljeno, da je bila pri tožnici v spornem obdobju podana začasna nezmožnost za delo za 4 ure in ne za 8 ur, kot je trdila.
ZZVZZ člen 81, 82.ZPIZ-1 člen 60. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 245.
začasna nezmožnost za delo - trajna nesposobnost - brezposelna oseba
Morebitna ugotovitev, da je bila tožeča stranka v času izdaje izpodbijanih odločb tožene stranke brezposelna, bi narekovala sodno presojo nezmožnosti za delo iz zdravstvenih razlogov na podlagi 17.b člena ZZZPB. Vsebinskih kriterijev, ki naj bi jih zdravniki upoštevati pri ocenjevanju nezmožnosti, citirano določilo sicer ne vsebuje, sklepati pa je, da ti ne morejo biti enaki kot v primeru ugotavljanja začasne nezmožnosti za delo zaposlene osebe (ki se presoja gleda na nezmožnost opravljati delo, ki je predmet pogodbe o zaposlitvi).
Glede na ugotovljeno trajno nesposobnost tožeče stranko za delo bi bilo odločanje o njeni delazmožnosti vsaka dva meseca (v smislu 245. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja) nesmiselno, priznanje njene nezmožnosti za delo tudi zgolj za čas do 27. 10. 2006 (ko je sodišče opravilo glavno obravnavo) pa je vsekakor utemeljeno.
Revizija ima sicer prav, da je ugotovljena trajna nesposobnost za delo podlaga za invalidski postopek. Ker pa je predmet obravnavne zadeve upravičenost tožeče stranke do pravic iz ZZVZZ in ne iz ZPIZ-1, je tudi ugotovljeno trajno nesposobnost za delo potrebno tolmačiti zgolj v smislu določil in priznanja pravic po ZZVZZ.
Če je delavec v času od dokončnega priznanja pravic do skrajšanega delovnega časa iz naslova invalidskega zavarovanja pa do trenutka, ko lahko te pravice realizira, v bolniškem staležu, mu gre tudi nadomestilo iz tega naslova za polni delovni čas. Nadomestilo mu izplačuje delodajalec, od 31. dne zadržanosti dalje v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja.
socialni spor - pritožbena obravnava - plačilo stroškov postopka - plačilo stroškov izvedbe dokaza
V socialnem sporu zaradi plačila odškodnine ali regresnega zahtevka se glede stroškov postopka uporabljajo določbe ZPP.
Ker je šlo za dopolnitev izvedbe dokaza, ki ga je v zvezi s svojim odškodninskim zahtevkom že pred sodiščem prve stopnje predlagal tožnik, je bil na podlagi prvega odstavka 153. člena ZPP tožnik dolžan založiti potreben znesek za dopolnitev izvedbe dokaza pred sodiščem druge stopnje. Ker v sporu ni uspel, tudi ni bil upravičen do povrnitve teh stroškov.
bolniška odsotnost - odškodninska odgovornost zavoda - nepremoženjska škoda
Če se tožnik v svojstvu direktorja družbe ni držal s strani zdravnika specialista opredeljenih delovnih omejitev, je sam odgovoren za v posledici tega povečane fizične bolečine. Ravno tako tožena stranka ne odgovarja za povečan subjektivni strah in psihične bolečine, ki jih je tožnik po ugotovitvah izvedenke trpel, ko je videl, da dela ne more opravljati v enaki intenziteti kot pred nastopom zdravstvenih težav oziroma ko se je bal, da se mu bo zdravstveno stanje še poslabšalo.
Ker pooblaščenka tožene stranke, ki do pravnomočnosti sodbe še ni bila pooblaščenka tožene stranke, kljub (novemu) pooblastilu, ki ga je predložila ob vložitvi revizije, ni izkazala, da izpolnjuje pogoje iz 65. člena ZDSS-1, saj v spisu ni dokazila o opravljenem pravniškem državnem izpitu in statusu zaposlenega pri zavodu, to pomeni, da je izredno pravno sredstvo vložil nekdo, ki nima te pravice (ki pravice ni dokazal), zato je revizija glede na določbo drugega odstavka 374. člena ZPP nedovoljena in jo je ob upoštevanju določbe 377. člena ZPP treba zavreči.
Tožena stranka zagotavlja pravico do nadomestila plače svojim zavarovancem tako, da njihovim delodajalcem refundira sredstva za neposredna izplačila na podlagi podatkov in dokumentacije delodajalca. Ne gre za upravno odločanje, temveč za neposredno nakazilo denarnih zneskov zavarovančevemu delodajalcu na podlagi podatkov, za katere jamči delodajalec.
Ker zakon izrecno napotuje na neposredno uveljavljanje zahtevkov iz naslova neutemeljenih izplačil v smislu uveljavljanja obligacijskih zahtevkov, je s tem izključeno upravno odločanje tožene stranke kot javnega zavoda z javnimi pooblastili o že izplačanih denarnih zneskih iz naslova nadomestila plače oziroma iz naslova pravic iz zdravstvenega zavarovanja nasploh.
Na podlagi ugotovljenega dejanskega stanja o delovni zmožnosti tožnika v spornem času je tožena stranka v postopku in po pristojnih organih odločila v skladu z ZZVZZ in Pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja. Tožnik niti ne zatrjuje, da bi bila odločitev v nasprotju z navedenimi predpisi, saj ugovarja le ugotovljenem dejanskem stanju.
KULTURA - ZDRAVSTVENO ZAVAROVANJE - POKOJNINSKO ZAVAROVANJE
VS1010571
ZUJIK člen 85.ZDSS-1 člen 7, 7/1-5b.
plačilo prispevkov iz državnega proračuna - samozaposleni v kulturi - cenzus - spor o pristojnosti
Ker je eden od pogojev za pridobitev pravice samozaposlenega v kulturi do plačila prispevkov za obvezno invalidsko in pokojninsko zavarovanje ter obvezno zdravstveno zavarovanje iz državnega proračuna dohodkovni položaj samozaposlenega v kulturi, je spor o navedeni pravici spor o socialnem prejemku. O pravici do socialnih prejemkov pa je pristojno odločati socialno sodišče.