Dnevne zakonodajne novosti / 6. maj 2025
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 35/2025 z dne 13.5.2025
TEMA DNEVA
Gospodarstveniki pozivajo k nujni razbremenitvi stroškov dela
Tema dneva

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so ob objavi podatkov OECD, po katerih je imela Slovenija lani drugo najvišjo rast davčnega primeža plač, vnovič pozvali k razbremenitvi stroškov dela. Spomnili so, da so že februarja pripravili več predlogov na področju socialnih prispevkov in dohodnine, ki bi prinesli višje plače in večjo konkurenčnost. Nadpovprečno rast obremenitev plač v Sloveniji je sicer povzročila uvedba pavšalnega obveznega prispevka za zdravstveno zavarovanje zaposlenih.(več)

Obrtniki in podjetniki letos s 139 zahtevami do vlade
Obrtniki in podjetniki so letos zbrali 139 zahtev do vlade, o katerih bodo 14. maja razpravljali na 20. Forumu obrti in podjetništva. Naslovili so jih Pametne rešitve za obrt in podjetništvo prihodnosti, med drugim pa naslavljajo zakon o dolgotrajni oskrbi, dohodninsko lestvico, nadomestila v času bolniškega staleža in debirokratizacijo.(več)

SDS predlaga razveljavitev obstoječega zakona o podeljevanju dodatkov k pokojninam za posebne zasluge
Predlagateljica referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje tovrstnih dodatkov. V DZ so vložili predlog za prenehanje veljavnosti zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, je razvidno s spletne strani DZ.(več)

Na ministrstvu za zdravje zanikajo sume o prirejenem javnem naročilu za izvedbo projekta eKarton
Na ministrstvu za zdravje zanikajo sume, da je bilo javno naročilo za izvedbo projekta eKarton in enotni podatkovni model prirejeno. "Res smo se potrudili, da bi to javno naročilo odprli za čim več ponudnikov, zato smo ga razdelili na več sklopov," je poudarila Katarina Kralj z direktorata za digitalizacijo v zdravstvu.(več)

Slovenija z najnižjim številom zapornikov v EU, visoko po zasedenosti zaporov
Zapori v EU so glede na podatke Eurostata vse bolj polni. Leta 2023 je bilo v povezavi približno 499.000 zapornikov, kar pomeni 3,2-odstotno povečanje v primerjavi z letom pred tem, je včeraj objavil evropski statistični urad. Slovenija se glede na število zapornikov na prebivalca v EU uvršča na rep, a hkrati dokaj visoko po zasedenosti zaporov.(več)

Postopek izvolitve novega papeža – konklave
Ob izpraznitvi apostolskega sedeža je po starodavni tradiciji za izvolitev novega papeža pristojen kardinalski zbor. Kardinali izbirajo papeža med posebnim postopkom, imenovanim konklave, pravico in dolžnost voliti pa imajo le tisti, ki na dan papeževe smrti še niso dopolnili 80 let.(več)

KPK pri Kumru in Jek 2 ni potrdila sumov kršitev
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je preučila prijavo Piratske stranke zoper ministra Bojana Kumra in očitkov glede vodenja državne energetike, še posebej v povezavi s projektom Jek 2. Kot so sporočili konec aprila, KPK sumov kršitev na podlagi očitkov iz prijave iz lastnih pristojnosti ni potrdila, postopek pa je zaključila.(več)

Škoberne na vrhovnem sodišču ni uspel z zahtevo za varstvo zakonitosti
Nekdanji sodnik Milko Škoberne, obsojen zaradi jemanja podkupnine, je po razsodbi Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP), da sta mu bili kršeni pravici do zasebnosti in poštenega sojenja, znova želel razveljavitev sodbe. Vendar so vrhovni sodniki zavrnili njegovo zahtevo za varstvo zakonitosti, poroča Večer.(več)

EU bo za krepitev evropske obrambe namenila skoraj milijardo evrov
Evropska komisija namerava v okviru Evropskega obrambnega sklada nameniti 910 milijonov evrov za 62 projektov, katerih namen bo krepitev evropske obrambe. Projekti se med drugim osredotočajo na krepitev zračne obrambe, rabo umetne inteligence in druge tehnologije. Pri šestih projektih bodo sodelovala tudi slovenska podjetja oz. organizacije.(več)

EU s 500 milijonov evrov vrednim svežnjem v privabljanje tujih znanstvenikov
EU bo za privabljanje raziskovalcev v Evropo do leta 2027 namenila 500 milijonov evrov, je na znanstveni konferenci v Parizu napovedala predsednica komisije Ursula von der Leyen. Podobno kot francoski predsednik Emmanuel Macron je bila kritična do tistih, ki vlogo znanosti postavljajo pod vprašaj. Med temi je tudi predsednik ZDA.(več)