Dnevne zakonodajne novosti / 4. september 2018
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 79/2024 z dne 16.9.2024
TEMA DNEVA
Energetski zakon tretjič v parlamentu
Tema dneva

Ministrstvo za infrastrukturo je v javni obravnavi osnutka novele energetskega zakona prejelo 136 pripomb. Trenutno poteka pregled pripomb in predlogov, nato pa bo ministrstvo znova pripravilo končno besedilo predloga. Predlog sprememb energetskega zakona je zaradi nujne implementacije evropskih direktiv in ustavne odločbe letos že bil v DZ, a prvič ni prestal obravnave, drugič pa ni prišel na vrsto zaradi prenehanja mandata prejšnjega sklica DZ. Sprejem predlaganih sprememb je nujen, da se preprečijo negativne posledice za delovanje države.

Zbiranje podpore za lokalne volitve
Začeli so teči roki za izvedbo volilnih opravil pred lokalnimi volitvami, ki bodo 18. novembra. Na njih bodo volivke in volivci izbirali nova vodstva v 212 občinah. Zdaj pa lahko na upravnih enotah že overijo podpise podpore kandidatom in kandidatnim listam. Kandidata za člana občinskega sveta oz. listo kandidatov mora s podpisi podpreti najmanj odstotek volivcev v volilni enoti na dan razpisa volitev, vendar ne manj kot 30 in ne več kot 1000. Za vložitev kandidature za župana pa se zahtevajo podpisi najmanj dveh odstotkov volivcev, ki so glasovali v prvem krogu na zadnjih rednih volitvah za župana, vendar ne manj kot 15 in ne več kot 2500.

LMŠ izvedla popravljalne ukrepe
LMŠ, ki je organizirala kampanjo Marjana Šarca pred lanskimi predsedniškimi volitvami, je že izvedla popravljalne ukrepe, kar bodo izkazali tudi v odzivnem poročilu računskemu sodišču, so pojasnili. Dušan Kumer, ki je organiziral kampanjo Boruta Pahorja, pa je ocenil, da pri ugotovitvah ni šlo za velike nepravilnosti. Kot so napovedali v LMŠ, bodo v postavljenem roku, 30 dneh, računskemu sodišču posredovali odzivno poročilo. Računsko sodišče jim je namreč glede pravilnosti poročanja in pravilnosti poslovanja v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji izreklo mnenje s pridržkom.

Postopno slovo od plastičnih vrečk
V trgovinah se je začela enomesečna osveščevalna kampanja Imam svojo vrečko!, v vseh slovenskih osnovnih šolah pa bo potekala celotno šolsko leto. Kot so pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor, bo akcija namenjena opozarjanju na vplive pretirane potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk na okolje. Najbolj problematične so prav najtanjše vrečke, ki jih uporabniki zelo redko ponovno uporabijo. S sprejetjem sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo se je Slovenija sicer zavezala k omejitvi na največ 90 lahkih plastičnih nosilnih vrečk na osebo do konca leta 2019 in 40 do konca leta 2025.

Nova pravila za merjenje izpustov
Začela so veljati nova pravila za merjenje izpustov ogljikovega dioksida in porabe goriva pri avtomobilih, znana pod kratico WLTP. Novost naj bi prinesla veliko bolj realne meritve, saj te ne bodo več potekale v laboratorijih, temveč v dejanskem okolju. Proizvajalci bodo morali upoštevati tudi več kriterijev in pogojev. Potrošniške organizacije so namreč že pred časom ugotovile, da proizvajalci pri meritvah močno manipulirajo s podatki, ki tako v resnici le redko odražajo dejanske vrednosti. Nižjo porabo so na testiranjih dosegali z različnimi ukrepi, ki jih pri vsakdanji rabi ni mogoče uporabiti.

Za več uvoza govedine iz ZDA v EU
Evropska komisija želi povečati kvoto za uvoz govejega mesa brez hormonov iz ZDA v EU, da bi sprostila trgovinske napetosti med čezatlantskima partnericama. Članice EU je zato zaprosila za podelitev mandata za pogovore z ZDA o pregledu delovanja obstoječe kvote za uvoz govejega mesa brez hormonov v EU. Komisija predlaga, da se ZDA dodeli del kvote, ki je sedaj na voljo preostalim državam. Namen je rešiti dolgotrajni spor v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) glede izvoza tega mesa iz ZDA, pri čemer ne gre za spreminjanje kvote, zatrjujejo v Bruslju.(TFL)