×

63f98236-5e6d-4103-ac9e-c3664efda8ed

3. člen
(pomen izrazov)
(1)
Celostna protipoplavna ureditev potoka Grosupeljščica zajema tri etape, in sicer izgradnjo zadrževalnika Veliki potok, protipoplavne ureditve v sklopu OPPN Grosupeljščica 1 ter protipoplavne ureditve v sklopu OPPN Grosupeljščica 2. Zadrževalnik mora biti izveden pred vsemi ostalimi ukrepi – I. faza. V II. fazi se začnejo izvajati ukrepi v sklopu OPPN Grosupeljščica I, prioritetno s posegi dolvodno in nato po posameznih odsekih gorvodno. V III. fazi se izvedejo ukrepi iz OPPN Grosupeljščica 2. Izgradnja ukrepov je lahko tudi sočasna. Če se pokaže potreba ali interes za izvedbo posameznega ukrepa, ki odstopa od vrstnega reda, ga je možno izvesti predhodno, pri čemer pa morajo biti s hidrološko hidravličnim izračunom preverjene posledice na ostalem delu območja OPPN. Le-te pa ne smejo poslabšati stanja gor ali dolvodno. Morebitni dodatni ukrepi ne smejo poslabšati celostni koncept urejanja protipoplavnih ureditev.
(2)
Zadrževalnik Veliki potok je lociran na Velikem potoku gorvodno od ceste Grosuplje–Polica. Z zadrževanjem visokih voda izven naselja se pretočne količine precej zmanjšajo. Za protipoplavno ureditev Grosuplja so poleg zadrževalnika potrebni še protipoplavni ukrepi v sklopu OPPN Grosupeljščica 1 in OPPN Grosupeljščica 2.
(3)
OPPN Grosupeljščica 1 je poseben OPPN, ki določa protipoplavne ukrepe južnega dela Grosupeljščice.
(4)
Predmet tega OPPN je OPPN Grosupeljščica 2. Območje urejanja OPPN je zaokroženo območje, ki zajema območje severnega dela potoka Grosupeljščice (v nadaljevanju besedila tudi Grosupeljščica) z obvodno vegetacijo ter zemljišči namenjenimi za izvedbo protipoplavnih ukrepov, vključno z razlivnim območjem na zahodu (osrednji del) in skrajnem severovzhodu OPPN. OPPN Grosupeljščica 2 je izdelan skladno s projekti:
(5)
Protipoplavni ukrepi so ukrepi katerih izvedba zmanjša poplavno nevarnost in tako omogočajo prostorske ureditve (gradnja objektov s spremljajočimi ureditvami, izvajanje dejavnosti skladno s tem odlokom) kot tudi ureditve na območjih v neposredni bližini. Vsi protipoplavni ukrepi v območju OPPN se izvedejo za varnost pred 100-letno visoko vodo.
(6)
Razlivna površina: je večja površina, izven gosto poseljenega dela naselja, namenjena razlivu in zadrževanju visokih voda Grosupeljščice. Razlivna površina se ohranja v primarni rabi, na njej pa je možno postaviti objekte, skladno z določbami podrobnejših prostorsko izvedbenih pogojev za posamezno podrobno namensko rabo, določenih v planskih aktih občine, vendar le tiste vrste objektov, ki jih v skladu z razvrstitvijo v določeni razred poplavne nevarnosti določajo predpisi s področja zaščite pred poplavami in z njimi povezane erozije voda na podlagi tabel iz priloge 1 in 2 Uredbe o pogojih in omejitvah za izvajanje dejavnosti in posegov v prostor na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja, Uradni list RS, št. 89/08 (v nadaljevanju tudi: Uredba).
(7)
Ureditev odvoda notranjih voda v naselju: Odvod padavinske vode, ki so v času večjih padavin ne stečejo v meteorno kanalizacijo), se rešuje z umeščanjem retenzijskih površin s prepusti s protipovratnimi zaklopkami ali s prečrpavanjem oziroma kombinacijo obeh skladno s projektom: Odvodnja notranjih voda iz območja Grosuplja ob Grosupeljščici, št. načrta 68-S/15, IDZ, junij 2016.
(8)
Ureditvena enota je sklop zemljiških parcel oziroma gradbenih parcel s skupnimi značilnostmi glede pogojev za gradnjo objektov in ostalih ureditev. Ureditveni enoti sta prikazani v grafičnem delu odloka, list 6.1 Ureditvene enote.
(9)
Podenota je del ureditvene enote s posebnimi značilnostmi, za katero veljajo tudi določila in pogoji za načrtovanje v sklopu ureditvene enote, katere del je. Podenota je prikazana v grafičnem delu odloka, list 6.1 Ureditvene enote.
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
Dialog title
dialog window