×

7836fa14-ed6d-4542-9a6a-102f861acf75

(1)
Vzorčenje ovac in koz na transmisivne spongiformne encefalopatije (v nadaljnjem besedilu: TSE) se opravlja v skladu s Prilogo X Uredbe 999/2001/ES.
(2)
Preiskati je treba vse ovce in koze, ne glede na starost, kadar gre za sum na TSE. Vzorce odvzame NVI v odobrenih obratih kategorije 1, ki izvajajo vmesne dejavnosti, in opravi preiskave.
(3)
Preiskati je treba vse poginule in usmrčene ovce in koze iz tropov, ki so vključeni v rejski program, in iz tropov, ki imajo status zanemarljivega ali nadzorovanega tveganja za klasični praskavec, starejše od 18 mesecev. Seznam rej, ki so vključene v rejski program, pripravi priznana rejska organizacija v skladu z zakonom, ki ureja živinorejo. Seznam rej, ki imajo status zanemarljivega oziroma nadzorovanega tveganja za klasični praskavec, pa zagotovi Uprava. Preiskati je treba tudi 500 poginulih ali usmrčenih ovac in 100 poginulih ali usmrčenih koz iz ostalih tropov. Program vzorčenja v skladu s pravili iz 4. točke II. Dela Priloge III Uredbe 999/2001 ES pripravi NVI, potrdi pa ga Uprava. Vzorce odvzame NVI v odobrenih obratih kategorije 1, ki izvajajo vmesne dejavnosti, in opravi preiskave.
(4)
Preiskati je treba vse ovce in koze, zaklane za prehrano ljudi, ki so starejše od 18 mesecev ali ki sta jim iz dlesni izrasla več kot dva stalna sekalca, v skladu z odločbo uradnega veterinarja OU Uprave v okviru zatiranja klasičnega in atipičnega praskavca v okuženem tropu. Vzorce odvzamejo uradni veterinarji v odobrenih klavnicah za klanje ovac in koz, preiskave pa opravi NVI.
(5)
Ob vsakem sumu na TSE pri drobnici je treba opraviti potrditvene preiskave ter dodatno primerjalno testiranje (diskriminatorni testi) vseh pozitivnih primerov TSE in BSE, če ne gre za atipični praskavec. Preiskave opravi NVI.
(6)
Laboratorijsko testiranje iz prvega do petega odstavka tega člena je treba izvesti z metodami iz Priloge X Uredbe 999/2001/ES.
(7)
Z metodo genotipizacije – A iz Priloge, ki je sestavni del te odredbe, je treba določiti genotip prionskega proteina:
(8)
Z metodo genotipizacije – B iz Priloge te odredbe je treba določiti genotip pri najmanj 100 naključno izbranih poginulih ali usmrčenih ovcah in pri vseh pozitivnih primerih TSE pri ovcah. Program naključnega vzorčenja pripravi NVI, potrdi pa ga Uprava. Vzorce odvzame NVI v odobrenih obratih kategorije 1, ki izvajajo vmesne dejavnosti, in opravi preiskave.
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
Dialog title
dialog window